Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do gier za 3000-3500zł

jemek16 05 Lip 2012 17:48 5268 74
  • #31 05 Lip 2012 17:48
    jemek16
    Poziom 10  

A takie jeszcze jedno pytanie odnośnie pamięci RAM to czy jej potrzeba więcej proporcjonalnie do lepszej karty graficznej czy systemu jaki jest na kompie czy jak?

Dodano po 12 [minuty]:

Aha i zasilacz też zostaje bez zmian do 7870? ten XFX Core 550W 120mm 80+ ( P1-550S-XXB9 ) czy jednak ten XFX ATX Core 450W 120mm 80+ SLI PSU ( P1-450S-X2B9 )?

• #32 05 Lip 2012 17:54
    kcpr11
    Poziom 23  

450W sobie poradzi ale jak chcesz mieć zapas na ewentualną rozbudowę w przyszłości to możesz wziąć 550W.

RAM'u żadna gra nie wykorzysta więcej niż 4GB (pisałem już to z 3 razy) więc nie opłaca się brać więcej. Jak w przyszłości gry będą wymagać więcej to sobie dokupisz.

• #33 05 Lip 2012 18:17
    jemek16
    Poziom 10  

Właśnie tam myślę, że jak bym miał dokupować i taka kość kosztuje ~90zł to wcale za 2 lata nie będzie dużo taniej, a plus koszty przesyłki to wyjdzie na to samo więc od razu wziął bym te 8 i miałbym spokój, tylko chciałem zapytać od czego zależy ile potrzeba tej pamięci.

Dodano po 15 [minuty]:

A jeszcze jedno co do zasilacza to ja poradzi sobie 450 watowy to w przyszłości jak ktoś, kiedyś, gdzieś napisał będzie potrzeba mniej mocy, bo wszyscy dążą do obniżenia prądożerności więc biorę ten tańszy :]

• #34 05 Lip 2012 18:23
    wariato
    Poziom 43  

jemek16 napisał:
    tylko chciałem zapytać od czego zależy ile potrzeba tej pamięci.

Zależy od tego jak wymagający jest konkretny program/gra. Sam system weźmie około 1GB.
    jemek16 napisał:
    A jeszcze jedno co do zasilacza to ja poradzi sobie 450 watowy to w przyszłości jak ktoś, kiedyś, gdzieś napisał będzie potrzeba mniej mocy, bo wszyscy dążą do obniżenia prądożerności więc biorę ten tańszy :]

Słusznie, skoro niczego nie podkręcasz to i tak będzie jeszcze zapas nawet w przypadku XFX 450W.

• #35 05 Lip 2012 19:25
    SEDNO
    Poziom 18  

a ja od siebie co do OC powiem tyle:

Kupiłem i5 2500k, chłodzenie Scythe Mugen rev.2B i płytę co prawda mATX, ale z radiatorami na sekcji zasilania od ASUSa (P8Z77-M PRO), gdzie na totalnym Auto OC za pomocą oprogramowania dołączonego do płyty osiągnąłem 5GHz na tym procku. OC na tej płycie jest tak łatwe jak instalacja przeglądarki internetowej xD.

Jeżeli nie znasz się na OC, to ASUS zrobi to praktycznie z poziomu Windowsa za Ciebie dzięki dołączonemu do płyty oprogramowaniu (AI Suite). Wybierasz tam narzędzie o wymyślnej nazwie: TurboV EVO, klikasz Auto Tunning i potem do wyboru: Fast lub Extreme i dalej wszystko już dzieje się samo. ;) Czekasz kilkanaście minut, potem samoczynnie zapisują się ustawienia najwyższej częstotliwości na, której wszystko pracuje stabilnie i gotowe. "Bułka z masłem" ;).

Tym samym narzędziem w zakładce Manual mode i dalej w zakaładce CPU Ratio możesz sobie przywrócić domyślny mnożnik(zapisując oczywiście zmiany), aby powrócić do standardowych 3,3GHz lub nawet ustawić mniejsze taktowanie, jeżeli obecnie nie potrzebujesz wysokiego, a chcesz oszczędzać prąd. Dodam jednak jeszcze, że inne narzędzie w tym oprogramowaniu domyślnie odpowiada za oszczędzanie energii, więc procek w stanie względnego spoczynku pracuje na taktowaniu 1,6GHz i automatycznie przyśpiesza gdy odpalisz jakąś wymagającą aplikację. :)

Może porównywalne płyty innych producentów są tańsze, ale ASUS zawsze robił bardzo porządne płyty i żadna z tych, które do tej pory miałem mnie nie zawiodła, a dodatkowo jak widać coraz dalej poszli w oprogramowanie, dzięki któremu zaawansowane do tej pory opcje są teraz dziecinnie proste i przystępne nawet dla totalnych laików. Wymagane jest chyba tylko, aby posiadać oczy i umieć czytać. :P

• #36 05 Lip 2012 19:53
    jemek16
    Poziom 10  

Dzięki za info Sedno, ale jednak tak myślę, że jak większy koszt płyty, procka, rachunków za prąd, dodatkowe chłodzenie i krótsza żywotność kompa to wyjdzie prawie na to samo co lepsza karta i procek bez OC. Myślę, że to większego sensu nie ma ;p Komp się zestarzeje za jakieś myślę 4-5 lat to się pozbiera na nowego. A co do zasilacza to Wariato jak 450W za dużo to można np. 400W kupić? bo jak to mówią "Po co przepłacać" ;d

• #37 05 Lip 2012 20:03
    kcpr11
    Poziom 23  

450W ma trochę zapasu ale zapas powinien być. Po za tym firma XFX robi świetne zasilacze a to jest już ich najsłabszy model. Czterystu watowe zasilacze nawet są trudniej dostępne i niema ich aż tyle. Ewentualnie OCZ StealthXStream 400W no ale tak jak mówię, zasilacz XFX jest lepszej jakości. Fortron Hexa 400W z allegro za około 100zł też by dał radę ale ja bym został przy XFX 450W.

• #38 05 Lip 2012 20:23
    SEDNO
    Poziom 18  

jemek16 napisał:
    Dzięki za info Sedno, ale jednak tak myślę, że jak większy koszt płyty, procka, rachunków za prąd, dodatkowe chłodzenie i krótsza żywotność kompa to wyjdzie prawie na to samo co lepsza karta i procek bez OC. Myślę, że to większego sensu nie ma ;p Komp się zestarzeje za jakieś myślę 4-5 lat to się pozbiera na nowego. A co do zasilacza to Wariato jak 450W za dużo to można np. 400W kupić? bo jak to mówią "Po co przepłacać" ;d

Nie zgadzam się ze wszystkim, ale to Twój wybór. ;)

Żywotność nie będzie mniejsza, jeżeli korzystasz z procesora przez powiedzmy 3 lata na standardowym taktowaniu, a potem za darmo, bez potrzeby wymiany podkręcasz go sobie i nadal cieszysz się z wydajnego komputera bez dokładania ani 1zł.

Tak czy inaczej oba wyjścia są ok.

• #39 05 Lip 2012 20:34
    kcpr11
    Poziom 23  

Po prostu podkręcać trzeba z rozumem. Wiadomo, że jak podkręcisz takiego i5 2500k do 5Ghz na BOX'owym chłodzeniu to z długo nie pociągnie. Ale przy lekkim OC z minimalnym zwiększeniem napięcia i dobrym chłodzeniem wszystko będzie ok. I5 2500k z chłodzeniem za około 150zł i dobrą pastą można bezpiecznie podkręcać do około 4.3Ghz. Temperatury w stresie nie powinny przekraczać 65C więc żywotność pozostanie prawie taka sama.

• #40 05 Lip 2012 20:42
    wariato
    Poziom 43  

Autor chyba sądzi że każda lekka ingerencja w podniesienie zegara od razu skraca żywotność czy zabija procesor.
    CPU zabija głównie wysokie napięcie i temperatura a z dobrym chłodziwem może tak taktować kilka lat - oby płyta główna tylko wytrzymała. Najlepsze jest to, że niektórym procesorom nawet nie trzeba zwiększać napięcia żeby podkręcić o np 500-600MHz.

• #41 05 Lip 2012 20:53
    kcpr11
    Poziom 23  

Dokładnie, ja mojego i5 2500k podkręciłem do 4.1Ghz bez zmiany napięcia i działa pięknie i stabilnie.

• #42 05 Lip 2012 21:33
    jemek16
    Poziom 10  

Nie twierdzę, że głupie 100 herców od razu spali mi procesor ;D, ale po prostu nie widzę sensu w podkręcaniu tak jak mowie spokojnie mi taki procesor w standardowym taktowaniu wystarczy, prąd czy chodzenie to wyrówna efektywność, ale i tak potem będę potrzebował nowego więc po co odciągać to co nieuniknione i przedłużyć z rok żywotność kompa dodatkowymi pieniędzmi jak mogę od razu kupić nowy i dbać o środowisko ;p takie jest tylko moje zdanie.

Dodano po 2 [minuty]:

A co do zasilacza to jak by miał się komp zepsuć (nawet nie wiem w jaki sposób ;s) od niefirmowego zasilacza to zostanę przy tym od XFX

Dodano po 4 [minuty]:

Tak sobie teraz pomyślałem, ze gdyby to był taki świetny pomysł to te procki byłyby sprzedawane jako nie 3.4GHz tylko 4.4Ghz z fabrycznym chłodzeniem tylko pewnie nie mogliby zagwarantować długiego użytkowania więc trochę to jest takie naciągane, ale to moje zdanie ;d A w ogóle co wy robicie na tych kompach, żeby do 5GHz podkręcać, za rok, dwa to jeszcze rozumiem, ale teraz?

• #43 05 Lip 2012 22:24
    kcpr11
    Poziom 23  

1. Do 5Ghz nikt nie podkręca. Ja mówiłem tylko, że do 4.1 podkręciłem co zajęło mi może 2 min (no i na 2 godz włączyłem test stabilności).

2. Nie widzę powodu dla którego miałbym tego nie robić. Każde 100Mhz to minimalny wzrost wydajności i masz tą jedną klatkę na sekundę więcej w grach. No i podkręcanie to taka zabawa jak się ktoś na tym zna.

Dodano po 51 [sekundy]:

Przy tym, żywotności procesora nie zmniejszyłem nawet o 0.0001% bo nie zwiększałem napięcia. Jak widać same korzyści.

• #44 05 Lip 2012 22:45
    Ationx
    Poziom 35  

jemek16 napisał:

Tak sobie teraz pomyślałem, ze gdyby to był taki świetny pomysł to te procki byłyby sprzedawane jako nie 3.4GHz tylko 4.4Ghz z fabrycznym chłodzeniem tylko pewnie nie mogliby zagwarantować długiego użytkowania więc trochę to jest takie naciągane, ale to moje zdanie ;d A w ogóle co wy robicie na tych kompach, żeby do 5GHz podkręcać, za rok, dwa to jeszcze rozumiem, ale teraz?

Nie chodzi o to. Te procesory na takim taktowaniu są wystarczająco mocne a to, że można je dalej kręcić to swego rodzaju uśmiech w stronę Overclockerów. Niektórzy traktują to jako sport dlatego firma nie sprzedaje procków wyżylowanych do oporu bo co wtedy za radość w podkręcania jak takiego nie będzie..

Wspominałeś coś na początku o dysku 1TB ale widzę, że zaginęło to gdzieś w tłumie także jeśli Ci zależy to
    http://www.morele.net/dysk-western-digital-ca...-sata-600-7200rpm-32mb-cache-wd10ealx-354382/

PS
    Sory, że nic nie pisałem ale była u mnie awaria masowa neta, 1600 domów odpadło z sieci i dopiero niedawno odzyskałem internet także wcześniej po prostu nie mogłem się odezwać.

• #45 06 Lip 2012 00:00
    jemek16
    Poziom 10  

O 5Ghz wspomniał coś SEDNO może nie chodziło żeby takie było na stałe, ale tylko tak właśnie dla sportu ile da rade tak tylko napisałem nie musisz przecież się czepiać, bo tu o liczbę nie chodziło. A czy podkręcanie karty graficznej też jest takie łatwe/nieryzykowne, bo po co mam podkręcać procek jeśli wystarczy bez OC jak nie ogarnę podkręcenia karty?

Dodano po 3 [minuty]:

Nie ma problemu Ationx i tak dużo mi pomogłeś zwłaszcza z tym kodem od Cb będzie dużo taniej tak, że wielkie dzięki, a co do dysku to nie mógł by być np. ten? Firma wydaje mi się, że też solidna, tańszy, więcej podręcznej pamięci tak, że chyba lepszy co nie? ;p

Dodano po 5 [minuty]:

A nawet tak się zastanawiam, że jak taka mała różnica w cenie, a drugie tyle większy to może ten i na pewno by mi już nie brakło miejsca.

• #46 06 Lip 2012 00:04
    SEDNO
    Poziom 18  

OC oczywiście wyłącznie testowo, aby sprawdzić jaki potencjał mam w ewentualnej rezerwie, gdy zacznę odczuwać brak mocy. Na co dzień procesor pracuje na standardowym taktowaniu z włączonym trybem oszczędzania energii, więc w praktyce pracuje na jakieś 50% nie licząc możliwości OC i to przy bardzo dobrym chłodzeniu, które utrzymuje bardzo niskie temperatury przy minimalnym hałasie.

a oto screen:

Komputer do gier za 3000-3500zł

BCLK (Base Clock) wynosi 103MHz, a nie tak jak w przypadku płyt konkurencji 100 MHz, co przy mnożniku 48 daje niespełna 5GHz. :)

OC kart graficznych przynajmniej jeśli chodzi o karty AMD/Ati za pomocą Catalist Control Center jest porównywalnie łatwe. :)

• #47 06 Lip 2012 10:00
    Ationx
    Poziom 35  

Autorze tylko zauważ, że ten dysk co ja podałem to ma 3 lata gwarancji a ten co Ty podałeś to ma tylko rok.
    Także ja bym nie ryzykował. Niby jest prawo co nakazuje dawać 2 lata gwarancji na sprzęt ale wiesz jak to jest. Potem możesz po sądach latać jak coś a to chyba Ci się chciało nie będzie.

@SEDNO
    Przez CCC karty się podkręca do bani. Znaczy samo podkręcanie nie jest złe ale jeśli chodzi o testowanie za pomocą benchmarka wbudowanego w CCC to ja dziękuje. Kiedyś jak podkręcałem swojego HD5750 to CCC w testach trzymał ładnie a inne programy sypały jak głupie artami.

• #48 06 Lip 2012 14:28
    jemek16
    Poziom 10  

Nie wiem gdzie to przeczytałeś, bo te dyski od WD mają 2 lata gwarancji, a nie 3 więc to już tylko 1 rok różnicy.

Dodano po 5 [minuty]:

Jednak jak sprawdziłem to jest różnie z tymi dyskami od WD są 3 letnie jak i 2 letnie, mój błąd.

• #49 06 Lip 2012 16:10
    fiend_
    Poziom 43  

producent daje 3 lata a sklepy pisza jak im sie podoba

• #50 06 Lip 2012 19:55
    jemek16
    Poziom 10  

taki zestaw wymłodziłem i mam dwie prośby o skorygowanie jak jest coś źle i czy mógłby mi ktoś zestawić drugi taki zestaw do OC, bo ciekawi mnie jaka jest różnica w cenie, z góry dzięki. ;]

• #52 07 Lip 2012 01:00
    jemek16
    Poziom 10  

wariato napisał:
    Słusznie, skoro niczego nie podkręcasz to i tak będzie jeszcze zapas nawet w przypadku XFX 450W.
    Pomyślałem, że jak zapas to 400W wystarczy, a do OC wiadomo, że za słaby.
    Jak można podkręcać bez dodatkowego chłodzenia, przecież po parunastu godzinach procesor może się sfajczyć?

• #53 08 Lip 2012 00:24
    jemek16
    Poziom 10  

To tak generalnie jeśliby przyjąć, że te 350zł co pisał Ationx to jest ok. 10% ceny komputera to czy przez to mogę, bez nadwyrężania sprzętu i zmniejszania jego żywotności, zwiększyć wydajność komputera o przynajkniej 10% czy może więcej? bo chce jakoś zdecydować czy to ma sens. Chodzi mi nie tylko o podkręcenie procesora jak i karty graficznej czyli ogólną wydajność, bo w końcu trzeba podjąć decyzję co kupić :P

• #54 08 Lip 2012 10:31
    Ationx
    Poziom 35  

Więcej niż 10%. Moim zdaniem warto dołożyć.

• #55 08 Lip 2012 19:21
    jemek16
    Poziom 10  

Czyli w takim razie trzeba dużo zmienić: zasilacz, płytę, procek i chłodzenie, bo na pewno bym kupował wszystko od razu, bo mi złożą wszystko do kupy. Jeśli podkręcanie polega tylko na ustawieniach poprzez program to powinienem sobie poradzić, ale może dlatego jestem zrażony do tego, bo pamiętam dawne czasy jak jeszcze mój ojciec podkręcał np. procek z 166 Hz na wyśrubowane 200 i to ręcznie trzeba było dziubać i wydawało mi się to trudne ;p

Dodano po 4 [godziny] 1 [minuty]:

Pod tym linkiem znalazłem "świeże" info co do zestawów i troszkę się zdziwiłem:

Jednostka centralna za ~3800zł
    Intel:(typowo do gier/oc)
    CPU: Intel Core i5 2500K LGA1155 BOX-866zł
    Układ chłodzenia: Thermalright True Spirit-131zł,
    RAM:GoodRAM 8GB(2x4GB) 1333Mhz CL9 -162zł,
    MOBO: Asrock P67 PRO3 (B3)-332zł,
    GPU: Palit GeForce GTX670 2GB DDR5/256bit-1469zł,
    HDD: Seagate Barracuda 1TB SATA3 -336zł
    PSU: XFX Core 550W -248zł,
    Napęd: Asus nagrywarka DVD DRW-24B5ST-78zł,
    CASE:Fractal Design Core 3000 -244zł,
    Razem 3866zł
    Zestaw dla gracza jak i początkującego overclockera, najlepszy w swojej cenie(~3800zł).
    Alternatywne chłodzenie: Arctic Cooling Freezer 13 Pro-134zł,
    Warto zastanowić się nad SSD, gdyż daje on spory przyrost mocy, polecam np. SSD: SSD: OCZ SSD Petrol 128GB SATA3-334zł,
    Zamiast w/w obudowy można kupić Zalmana Z9.
    Zamiast GTX 670 referena, osoby chcące cichszą prace mogą zastanowić się nad Radeon 7950 od Sapphire, ale oczywistością jest, że owy Radeon jest słabszy.

Może warto jednak trochę dopłacić do tej karty w/w?

• #56 08 Lip 2012 19:29
    wariato
    Poziom 43  

Ta karta od Palita to będzie suszarka, jak już brać GTX670 to z lepszym chłodziwem np Gigabyte Windforce - oczywiście jeśli tyle dołożysz.

• #57 10 Lip 2012 16:34
    jemek16
    Poziom 10  

Pomyślałem, że wcale to nie jest wygórowana cena, a piszą, że ta karta lepsza od 7950, która też w podobnej cenie czyli się opłaca. Generalnie najlepsza karta jaką dają nawet do zestawów za 6000zł (tylko asus a nie palit, ale nie wiedziałem, że to duża różnica). A dokładniej co znaczy "suszarka"?

Dodano po 3 [minuty]:

Myślałem, że jak zestawy robił moderator forum popularnej gazety PC Format to są bez błędne :}

• #58 10 Lip 2012 17:41
    wariato
    Poziom 43  

jemek16 napisał:
    A dokładniej co znaczy "suszarka"?

A wyobrażasz sobie dźwięk suszarki do włosów włączonej na średnich obrotach ?
    Mniej więcej coś jak na tym filmiku:Link

• #59 11 Lip 2012 11:48
    jemek16
    Poziom 10  

Mój laptop nawet buczy jak długo go używam i jest już bardzo gorący i nie przeszkadza mi to bardzo więc jeśli tylko tyle to nie uważam to za dużą wadę za którą warto dopłacić. Myślałem, że chodzi o grzanie się karty, ale jeśli nie o to chodziło to jest OK ;d

• #60 11 Lip 2012 11:51
    fiend_
    Poziom 43  

Cytat:
    xfx offer retailers a 3 year warranty

https://forums.ebuyer.com/showthread.php/73555-XFX-6870-Warranty

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo