Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potencjometr 100k --> 10k

kinux 04 Jul 2012 10:42 3289 7
 • #1
  kinux
  Level 10  
  Witam mam problem gdyz u mnie w sklepie nie ma potencjometrow mniejszych od 50k i czy jak podepne odpowidni inny rezystor rownolegle to uzyskam wymagane 10k ? I czy to ma sens stosowac go w ukladzie na LM317?

  Potencjometr 100k --> 10k
 • #2
  Jackziom
  Level 23  
  To chcesz uzyskać w końcu 5 czy 10k?
 • #3
  kinux
  Level 10  
  10 k , przepraszam juz poprawiam
 • #4
  Jackziom
  Level 23  
  No to musiałbyś połączyć ze sobą równolegle 5 rezystorów po 50k. A całość szeregowo do układu tak jak pojedynczy rezystor. Wtedy rezystancja zastępcza wyniesie ok. 10k .

  Dodano po 6 [minuty]:

  Możesz też zamiast ostatniego rezystora dać potencjometr wtedy jeżeli będziesz zmniejszać rezystancję z powiedzmy 50k na 40 to zastępcza rezystancja wyniesie wtedy ok. 9,5k.
 • #5
  wieswas
  Level 33  
  Zasilasz diodę plusem, więc musisz ją włączyć odwrotnie niż na rysunku.
  Ten potencjometr ma być tylko do statycznego nastawu napięcia wyjściowego ?
  Jeżeli tak to zastąp go stałym rezystorem. Jeżeli do regulacji to podaj jakim napięciem zasilasz układ. W szereg z LEDem powinien być opornik, gdyż tak to możesz spalić LEDa. Potencjometr o charakterystyce liniowej połączony równolegle z opornikiem przestaje mieć liniową charakterystykę.
  Napisz do czego to ma służyć, bo może lepiej jest zastosować całkiem inne połączenie.
 • #6
  kinux
  Level 10  
  Do zmiany napięcia, wiem, że nie będzie miał charakteru liniowego, chodzi tylko o to, żeby z zakresu 0->100k stał się 0->10k. Myślę, ze na razie, dopóki w sklepie nie będzie, powinna wystarczyć taka "prowizorka". ;]

  Aha i czy jak dam więcej rezystorów równolegle, to czy potencjometr będzie bardziej "liniowy"?? Tzn. będą mniejsze uskoki pomiędzy wartościami rezystancji?
 • #7
  wieswas
  Level 33  
  Nie ma żadnego znaczenia, za pomocą ilu oporników włączonych równolegle do potencjometru zmniejszysz wypadkową oporność do 10k. Charakterystyka takiego potencjometru będzie identycznie nieliniowa. Nie rozumiem, jaki sens miałoby dołączanie wielu oporników. Przecież płynący tam prąd jest maleńki.
  A wracając do schematu - zamiast stabilizatora wystarczyłby zwykły tranzystor z włączonym LEDem w szereg z kolektorem i potencjometr 100k idealnie pasowałby do zmiany polaryzacji bazy, a tym samym jasności świecenia LEDa.
  Na gałce zrobiłbyś ogranicznik obrotu, aby w górnym krańcowym położeniu nie spalić tranzystora i LEDa, a w dolnym, aby być na granicy zgaszenia.
  Układ zawierałby tylko 3 elementy:
  1 tranzystor,
  1 potencjometr 100k,
  1 LED.
  Poczytaj na temat działania tranzystora, bo tak to strasznie zaniżamy tę dyskusję.
 • #8
  kinux
  Level 10  
  Jak poczytam, to się jeszcze tu odezwę. ;]