Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki piec akumulacyjny dynamiczny wybrać? Jaka moc?

axi 05 Jul 2012 00:14 4580 4
    axi
    Level 2  
    Witam,
    pewnie dużo podobnych tematów już było, ale nie udało mi się znaleźć tego, czego szukam. Akumulacyjne piece dynamiczne mamy w mieszkaniu i zasady ich działania ogólnie są mi znane. Potrzebujemy jednak zainstalować ogrzewanie w kawalerce, która znajduje się w części mieszkalnej budynku gospodarczego. Przez poprzednie 2 sezony do ogrzewania używana była tzw "koza". Problemy są jednak 2: przede wszystkim trzeba ciągle dorzucać do pieca, żeby ciepło było, a poza tym, gdy piec wystygł (np. podczas naszej nieobecności), do domu wchodziło się jak do lodówki.

I tak wymyśliliśmy piec/piece akumulacyjne. Nie wiem tylko jaką moc wybrać. Zależy nam na tym, aby móc podłączyć je do gniazdka (nie wiem, czy mogą być dużej mocy?)

A teraz trochę danych:
    mieszkanie 25m2 (jeśli można ten metraż nazwać mieszkaniem),
    wysokość pomieszczeń trochę mniej niż 2,20,
    nie ma sąsiadów: na górze strych, po jednej stronie komórka na narzędzia, bez piwnicy, pozostałe ściany są zewnętrzne;
    cały budynek ocieplony styropianem 10cm (wszystkie ściany i strop), podłoga ocieplona styropianem chyba 2cm (dokładnie nie wiem, bo to już było zrobione przed naszym remontem),
    nowe, plastikowe okna (nieduże: 1 w pokoju, 1 w kuchni i 1 malutkie w lazience).
    pomieszczenia: przedpokój (malutki), kuchnia z przejściem do pokoju (nie ma drzwi pomiędzy), łazienka.

I teraz zastanawiam się, jakiej mocy powinien być piec. tak myślę, że 3kW wystarczy ale zastanawiam się, czy nie lepiej zamontować 2 piece o mniejszej mocy? czy to można podłączyć do gniazdka? czy tak podłączony piec pozwala na sterowanie temperaturą w pomieszczeniu?

dziękuję i będę wdzięczna za pomoc
  • Helpful post
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    2x 2kW najlepiej. Da się do gniazdka 230V, ale zadbaj o kable 3x2,5mm2.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Do gniazdka 220V można dać nawet ogrzewacz o mocy 3kW (gniazdko jest do 16A a to jest ok. 3,5kW), ale ważne są właśnie kable i bezpiecznik. 2 ogrzewacze po 2kW wystarczą, ale każdy z nich musi być zasilany z oddzielnego obwodu (zabezpieczony oddzielnym bezpiecznikim), by nie przeciążyć instalacji.
    mirolor76
    Level 9  
    Możesz odwiedzić tą stronę Link do strony sa numery telefonów, możesz zadzwonić zapytać, goście się dosyć dobrze na tym znają. Ja u nich kupowałem też dwa piece tylko 2x 3kW. Mają nawet dobre opinie. Powinni pomóc.
    axi
    Level 2  
    dziękuję za odpowiedzi. Kupimy 2 x 2kW. Instalacja się podobno nadaje do tego, sprawdził to elektryk