Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PLC] Fatek- program do konfiguracji modułów thernetowych nie wykrywa sterownika

05 Lip 2012 07:30 3255 11
  • #1 05 Lip 2012 07:30
    527305
    Użytkownik usunął konto  
  • SterControl
  • #2 05 Lip 2012 13:18
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

Program do konfiguracji ma w wersji 2.1 ma problem z wyszukiwaniem podłączonych do sieci interfejsów. Po uruchomieniu często nie znajdzie nic, ale jeśli podasz mu adres IP interfejsu w opcji Internet to wyszuka ten wskazany a po przejściu do opcji Intranet wszystkie podłączone i aktywne.
    Rozumiem że masz sieć sprawną i bez blokad.
    Pisz o postępach. W razie potrzeb postaram się pomóc.
    Roman

0
  • SterControl
  • #3 05 Lip 2012 14:26
    527305
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 06 Lip 2012 05:47
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

Z moich doświadczeń ( kilka lat wstecz pisałem procedury komunikacji ze sterownikiem Fatek w Delphi C AVR 8051 których używam do dzisiaj) wynika że jeśli sterownik otrzyma nieprawidłową ramkę pierwsza odpowiedzią jest informacja o błędzie, potem może zaprzestać odpowiadania, a ponowi po otrzymaniu poprawnej ramki. Reasumując przechwyć co wysyłasz, opublikuj to pomożemy w weryfikacji poprawności.
    Zacznij od prostego STX 01 02 D00000 CRC ETX.
    Dobrym wzorcem są przykłady komunikacji opublikowane w manualu ( treść komunikatu i oczekiwana odpowiedź, na konkretnych danych z wyliczonym CRC).

Przy okazji jakiego środowiska używasz do Androida?

Roman

0
  • Pomocny post
    #5 06 Lip 2012 18:56
    sylwekburza
    Poziom 14  

novy85 napisał:
    Witam.

Mam problem z wykryciem PLC przez program Fatek Ethernet Module Configuration tool

posiadam:
    - FBs-40MC
    - FBs-CBE

Sprawa wygląda następująco:
    Używając WinProladder mogę połączyć się z PLC oraz wykonać na nim wszystkie dostępne oeracje, ping-uje również PLC, jednak gdy uruchamiam program Fatek Ethernet Module Configuration tool i próbuję wykryć dostępne PLC nic nie znajduje.

Z góry dziękuję z pomoc!!

A jak masz podłączony sterownik do komputera?
    Mi nie chodziło, gdy miałem podłączony komputer bezpośrednio. Dopiero podłączenie przez router(może być switch) pomogło. Teraz programuję sterownik po wifi. ;)

0
  • #6 08 Lip 2012 21:06
    527305
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 08 Lip 2012 22:11
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

Czy próbowałeś połączyć się przez port szeregowy bez eth? Jeśli brak komunikacji to zmieniłeś station number. Winproloader wrażliwy jest niestety na typ kabla usb/rs232 o ile Cię to dotyczy. Port 500 dla protokołu Fatek i 502 dla modbus to domyślne parametry interfejsu eth. Bardzo wiele ich uruchamiałem i nie spotkałem z portem 111, czyli pewnie sam zmieniłeś. Wygeneruj ramkę w protokole fateka i ją opublikuj na forum. Postaram się ją zweryfikować.
    Powodzenia

Roman

0
  • #8 08 Lip 2012 22:57
    527305
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 09 Lip 2012 07:02
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

Ludzie zajmujący się tworzeniem systemów sterowania mają swoje preferencje, przyzwyczajenia, narzędzia programowe. Szukają też często interesujących ich tematów. Klienci mają różne potrzeby, różne budżety.
    Z takich powodów ja używam przynajmniej ja kilku rodzin sterowników. Najmniejsze to przekaźniki programowane LOGO potem przez Omrona, Fateka, S7-200, S7-300 do S7-400, zależnie od skali zagadnienia. Fatek ma doskonały stosunek cena / możliwości, zarówno cpu jak i różnorodne moduły rozszerzeń oraz DARMOWE OPROGRAMOWANIE. Nie ustępuje kuzynom oferując możliwości dostępne wcześniej u większych, zwłaszcza w zakresie komunikacji. Ważna jest także jakość współpracy z dystrybutorem oraz dostępność na następny dzień.

Ja osobiście wolę obniżać koszt sprzętu ( w przypadku 256 punktów różnica w cenie może być 6 krotna przy migracji z S5) ponieważ mój obszar aktywności to oprogramowanie i projekty.

Jako przykład przegięcia podam : firma robiąca program służący do przeliczenia pobranej energii użyła S7-300 do liczenia jednego impulsu ( sterownik ma podłączone dwa sygnały, impuls na wejście i kontrolka na wyjście), dalej komunikacja ze scada. Świadomość kupującego była taka że zauważyła ooo SIEMENS, kasa była, sprzedający i kupujący zadowoleni. Ale czy to nie jest chore?

Roman

0
  • Pomocny post
    #10 11 Lip 2012 13:36
    tylus
    Poziom 12  

Witam,

Odnośnie zagadnienia komunikacji aplikacja napisana na Androida -> PLC Fatek, zmierzyłem się w przeszłości z tym problemem, czego efektem jest załączony plik klasy do komunikacji w protokole Fatek po TCP/IP.

0
  • #11 26 Lip 2012 22:33
    527305
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #12 26 Lip 2012 23:30
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

Witaj

Proponuję funkcję 44 zamiast 43, ja tak robię i to działa

Pozdrawiam
    Roman