Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch MAxx WFL1200 - wywala korki podczas prania

snowmark 05 Lip 2012 07:38 11816 11
  • #1 05 Lip 2012 07:38
    snowmark
    Poziom 7  

Witam
    Po 11 latach bezproblemowej pracy MAxx zaprotestował.
    Podczas prania (60°C) wywaliło korki.
    Po włączeniu korków - pralka chodziła przez chwilę i znów po chwili wywaliło korki.
    Odpompowałem wodę , niestety prać się nie da, za każdym razem po jakimś czasie od włączenia programu korki wypadają...
    Proszę o radę, są wakacje i kasy na nową nie ma :(
    ===
    Czy ewentualnie wymiana szczotek mogłaby pomóc?
    Czy taka wymiana wymaga wzywania fachowców, czy można pokusić się o samodzielną fuchę?

0 11
  • Pomocny post
    #2 05 Lip 2012 07:45
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam !!
    Sprawdziłbym grzałkę , a co do wymiany szczotek to ja w swoim bosh max po 5 latach wymieniałem , nie jest to nic skomplikowanego i wydaje mi się ze każdy sobie poradzi bez wzywania fachowca.
    Co do sprawdzenia czy to grzałka czy silnik , odłącz grzałkę i zapuść pranie jak nie wywali to masz winowajcę , jak wywali to może być silnik(szczotki) Mój bosh też wywalał korki przez szczotki na silniku choć nie potrafię zrozumieć dlaczego .

3
  • #3 05 Lip 2012 07:50
    snowmark
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź.
    Czy wymiana (ewentualna) grzałki będzie nastręczała problemów?
    Dziś sprawdzę oczywiście zgodnie z twoim postem, co jest grane.
    Pozdrawiam

0
  • #4 05 Lip 2012 07:56
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam!!
    Wymiana grzałki nie jest skomplikowana jest tylko trudna ze względu na dostęp , ja mam wfl1601 i grzałka jest z przodu bębna, jest tam bardzo ciasno .

1
  • #5 05 Lip 2012 08:06
    snowmark
    Poziom 7  

Sprawdziłem sobie póki co, jaki jest koszt szczotek (na north.pl)
    W zależności od typu (WFL1200 ma kilkanaście podtypów), szczotki to albo 40zł za 2 sztuki, albo 200zł (oryginalne chyba).
    Grzałka koło 250zł - za oryginalną.
    Na pewno mniej niż nowa pralka.
    Jeszcze małe pytanko - jak odłączyć grzałkę? trzeba ją wykręcić?
    Dostęp od przodu pralki czy od tyłu?

0
  • #6 05 Lip 2012 08:11
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Grzałki nie trzeba wykręcać wystarczy przechylić pralkę i zdjąć konektory ze styków grzałki, w moim Bosh jest od przodu ,dostęp do styków grzałki nie jest utrudniony ,tylko utrudniona jest wymiana bo trzeba grzałkę wysunąć z bębna a trochę mało miejsca.
    Co do szcotek to trzeba wyjąć silnik , nie jest to skomplikowane , po wyjęciu silnika i zdemontowaniu szczotek sprawdż wymiary i wtedy będziesz wiedział jakich potrzebujesz . Ja kupiłem nie oryginalne i nawet za długie, ale nie było problemów z przycięciem do wymiaru oryginalnych.

1
  • Pomocny post
    #7 05 Lip 2012 10:31
    ~wac
    Poziom 20  

Grzałke do tego modelu można kupić za około 35 złotych.Oczywiście zamiennik.Pytaj w lokalnym sklepie z częściami agd.Żeby długość się zgadzała.Ja założyłem nawet krótszą i też pasuje.Myśle ,że ze szczotkami pewnie będzie podobnie jeśli chodzi o cene

1
  • #8 26 Lip 2012 09:23
    snowmark
    Poziom 7  

Panowie, po kilku tygodniach wznawiam prośbę o pomoc.

Obecnie pralka wywala już korki na każdej nastawie prania (na początku - tylko przy praniu na 60°).
    Ale wirowanie działa normalnie.
    Nie wymieniałem póki co nic - mam wątpliwości czy awaria jest powodowana przez szczotki, co sugerowano na początku - gdyby tak było to chyba nie powinno działać nic (czyli wirowanie także)

Czyli chyba sugestia ze może być to grzałka była celniejsza.
    Boję się tez czy awaria nie pociągnęła uszkodzenia programatora.
    Proszę o radę...

EDIT:
    w piątek zakupiłem nową grzałkę (wziąłem na próbę 3 różne egzemplarze - każdy po 2000W ale różne długości, jedna była dodatkowo wyposażona w czujnik)
    założyłem ciut krótszy egzemplarz od oryginalnego (20cm zamiast 24cm), właśnie ten z nowym czujnikiem (cena 49zł)
    no i działa!!

stara grzałka byłą obrośnięta brudem i kamieniem, w jednym miejscu zrobiła się jakby kluska z brudu...
    serdeczne dzięki za pomoc!!!

0
  • Pomocny post
    #9 26 Lip 2012 13:53
    erbis
    Poziom 18  

Wymień wreszcie tą grzałkę i będzie spokój.

Tutaj masz filmową instrukcję:
    Link

Pomiń tylko zdejmowanie góry i panelu sterującego bo to zbyteczne jest w Twoim modelu Boscha.

5
  • #10 27 Lip 2012 23:17
    mediation
    Poziom 10  

Witam
    Dziś w mojej pralce Bosch silence perfect maxx 5 pojawił się podobny problem
    minie wybija Wyłącznik różnicowoprądowy gniazd
    myślę że wymiana grzałki powinna pomóc bo to najbardziej prawdopodobna przyczyna usterki ale będę obserwował post i ewentualnie jeżeli wcześniej naprawię mojego Bosch napiszę czy to była grzałka czy może coś innego.
    pozdrawiam

1
  • #11 27 Lip 2012 23:43
    dharma123
    Poziom 14  

Może to także być kondensator przeciwzakłóceniowy. W czasie załączenia grzałki mocno wzrasta prąd pobierany i kondensator robi zwarcie.

2
  • #12 28 Lip 2012 20:50
    mediation
    Poziom 10  

Witam
    Wszystko się potwierdziło wymieniaj grzałkę na nową, zamiennik 48 zł i 30 min rozkładania i składania, (jak nie kupisz oryginału za 250 zł w Boschu to wymień sobie termostat przy nowej grzałce na ten ze starej bo zdarza się że elektronika się nie zgrywa :)
    I jeszcze jedno tak na marginesie: jak pralka wybija wyłącznik różnicowoprądowy lub bezpiecznik, sposób żeby szybko zdiagnozować że to może być uszkodzona grzałka wystarczy po zdjęciu górnej obudowy pralki, odpiąć od hydrostatu wtyczkę z dwoma grubszymi przewodami prowadzącymi właśnie do w/w grzałki i potem włączyć program odpompowania, jak przebiegnie pomyślnie można wyeliminować większość innych prawdopodobnych uszkodzeń i brać się za wymianę grzałki 
    Pozdrawiam

4