Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony dysk - czy da sie cos jeszcze zrobic

młody14 05 Jul 2012 09:44 1155 4
    młody14
    Level 37  
    Witam, i z gory przepraszam za brak polskich znakow (uzywam systemu Fedora).

Dzisiaj rano chcac uruchomic komputer, uslyszalem ze ktorys z dyskow zaczal stukac glowica. Wiec wyciagnalem oba, uruchomilem osobno i okazalo sie ze winowajca jest Samsung SV4012H. Co ciekawe dysk przez caly czas pracowal stabilnie, i "nic mu sie nie dzialo". Teraz to kompletnie nic na niego nie dziala. Jest wykrywany przez bios, ale nie przechodzi dalej niz poza POST w pierwszej fazie.

Przez caly czas tylko stuka. Elektronika wyglada jak nowka, nie widac spalenizny czy czego kolwiek podejrzanego.
    Mam rowniez nagranie, niestety w formacie *.amr, bo nawet nie mam jak teraz skonwertowac. No i oczywiscie slabej jakosci ;/

Chcialbym zrobic cos, zebym mogl uruchomic ten dysk i zrobic jego obraz Ghost'em. Mam na nim wazne pliki !

Oczywiscie juz zamawiam na all... inny dysk, bo nawet jakby ten sie uruchomil, to nie chcialbym go uzywac.

Pomozcie, prosze !! :cry: :cry:
    młody14
    Level 37  
    artaa wrote:
    Uruchomić PC z tego liveCD i wstawić foto SMART:
    http://partedmagic.com/doku.php?id=screenshots

Napisalem, ze dalej niz za POST sie nie uruchamia !

artaa wrote:
    Skąd to przypuszczenie, monitorowałeś ciągle SMART?

Tak, mniej wiecej co tydzien. Mial 5 realokowanych sektorow od roku, i ta liczba nie ulegla zmianie, poza tym w tle mialem ciagle uruchomiony Ashampoo HDD Control.
    artaa
    Level 43  
    młody14 wrote:
    Mial 5 realokowanych sektorow od roku

Czyli od roku był uszkodzony...

Spróbować przez mostek USB.
    młody14
    Level 37  
    No i co mi to da ? Wydaje mi sie to zbedny wydatek. Dysk "terkota" od razu po podlaczeniu molexa, wiec nie wiem co by tu mostek pomogl.

Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

Udało mi się jakoś sprawdzić smart w hd tune i było nadal 5 realokowanych. Żadnych zmian nie widzę. Szczerze to już zrobiłem chyba wszystko, i nic nie pomaga. Na chwilę zapuściłem też szybki scan w w/w programie i wywalał bady od trzeciego "kwadracika". MHDD też nie bardzo sobie radził ze sprawdzeniem tego dysku. Dopiero gdzieś od 20 do 30gb jest sprawny, później znów zaczyna rzęzić. Zastanawiam się teraz, co przyczyniło się do jego nagłej śmierci, skoro wczoraj działał dobrze...