Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana unifonu LASKOMEX LF-3S na LM-4S dla instalacji sześcioprzewodowej

05 Lip 2012 10:06 5806 12
 • Poziom 2  
  Witam!
  Wymieniłem unifon Laskomex LF-3S z 2002 roku na nowo kupiony Laskomex LM-4S z 2011 roku. Słuchawkę wymieniam bo była zapaskudzona i zbyt głośna, jednak działała. Mniemając, że numerki w nowym przyporządkowane są tak samo jak w starym kabelki podłączyłem analogicznie, tj.
  1 - wywołanie (czerwony),
  2 - słuchawka (biały),
  3 - mikrofon (zielony),
  4 - masa (niebieski).

  Tylko te cztery kabelki były podłączone do starego unifonu. Mam instalację domofonową sześcioprzewodową (ponoć, tak powiedział zarządca). Cztery kabelki wystające ze ściany (żółty, szary, fioletowy, brązowy) w ogóle nie są podłączone do unifonu tak jak nie były podłączone do starego. Według załączonej instrukcji dla instalacji sześcioprzewodowych przeciąłem zworkę Z1.

  No i niestety działa mi wszystko prócz otwierania drzwi. Czyżbym w nowym unifonie musiał jednak podłączyć kolejne kabelki? Np.
  5 - elektrozaczep,
  7 - masa elektrozaczepu ?
  Jeśli tak to czy mam próbować na chybił trafił? Nic nie uszkodzę jeśli któryś z tych czterech kabelków podłączę nie tak jak trzeba?
  Jestem w elektryce zielony, ledwo umiem wymienić gniazdko, ale chcę się poduczuć, nie może być tak że nie umiem wymienić słuchawki domofonu ;-)
  Przy okazji poboczne pytanie, gdzie w tym unifonie znajdę potencjometr i jak dokonać regulacji głośności?
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Poziom 2  
  Dla ułatwienia pomocy zamieszczam zdjęcia kolejno starego unifonu LF-3S z takimi połączeniami jakie miał:
  Wymiana unifonu LASKOMEX LF-3S na LM-4S dla instalacji sześcioprzewodowej
  oraz nowy LM-4S:
  Wymiana unifonu LASKOMEX LF-3S na LM-4S dla instalacji sześcioprzewodowej
  Co połączyłem nie tak dla sześcioprzewodowej instalacji domofonowej?
 • Poziom 2  
  Dzięki, Ircys. Działa!
  Pozdrawiam.
 • Poziom 6  
  Witam,
  mam stary unifon LF, kupiłem uniwersalny i dzisiaj miałem problem z podłączeniem, a wydawało się takie proste. Proszę o pomoc. Załączam zdjęcia.
  Wymiana unifonu LASKOMEX LF-3S na LM-4S dla instalacji sześcioprzewodowej Wymiana unifonu LASKOMEX LF-3S na LM-4S dla instalacji sześcioprzewodowej

  Jest schemat, jednak proszę o pomoce. W starym (brązowym) unifonie było tylko 5 przewodów (taka instalacja) i 4 przewód był zwarty z 5.
 • Pomocny dla użytkowników
  W starym LF masz od góry liczone punkty lutownicze od 1 do 6. 4 i 5 jest zmostkowany, zatem instalacja jest 5 żyłowa.
  1 - wywołanie
  2 - słuchawka
  3 - mikrofon
  4 - masa
  5 - przycisk (zamek)
  6 - przycisk (zamek)
  Podstaw do tego kolory z instalacji, czyli 1 to czerwony itd.
  Ten czerwony jako, że jest wywołaniem to w nowym unifonie masz podłączyć pod CA. Z pozostałymi kabelkami postępuj analogicznie. Kabelek brązowy to słuchawka i dajesz go na zacisk 1. Kabelek czarny to mikrofon. Podłącz go pod zacisk 2.
  Masę, czyli niebieski podłącz pod zacisk 6.
  W nowym unifonie pozostaw zworkę (mostek) Z1 (przycisk jednym końcem jest zwarty z masą). Zworkę Z2 koniecznie zdejmij. Ostatni kabelek, czyli zielony podłącz pod 9.
  Do zacisku 10 nic nie podłączaj.
 • Poziom 6  
  Super porada! Prosto wyjaśnione! Dziękuję! Przyznam się, że wczoraj próbowałem coś podłączać i zostawiłem te zworki Z1 i Z2, mam nadzieję, że to nie wpłynęło na jakieś uszkodzenie.. Są jeszcze zworki Z3 i Z4, dołączam zdjęcie opisu. Czy zworka Z3 jest obok Z4 (bo nie jest opisana na płytce i czy jest 3 prętowa?). Mam nadzieję, że nie potrzeba tego generatora.
  Wymiana unifonu LASKOMEX LF-3S na LM-4S dla instalacji sześcioprzewodowej
 • Pomocny dla użytkowników
  Kamilmp napisał:
  Mam nadzieję, że nie potrzeba tego generatora.

  Nie nie potrzeba, a nawet nie można go montować bo i tak by nie działał. Masz wywołanie (generator) z "centralki", czyli części wspólnej dla wszystkich mieszkańców.
  Zworki Z3 i Z4 muszą pozostać założone. Wystarczy spojrzeć na schemat zamieszczony wyżej (zdjęcie z prawej strony). Gdybyś je zdjął, to nie było by wywołania ani nawet nie słyszałbyś rozmówcy.
 • Poziom 6  
  Czy zworka Z3 jest 3-pinowa? i czy to jest ta obok Z4? bo nie jest podpisana.
 • Pomocny dla użytkowników
  Trudno mi w tej chwili odpowiedzieć. Wystarczy spojrzeć na płytkę od strony ścieżek. Chodzi o to aby od zacisków 1 i CA była zachowana ciągłość obwodów, taka jak pokazuje schemat. Za to zamieszanie odpowiada producent, który pisze o zworce Z3 a faktycznie jej nie widać na płytce. Znalazłem inne zdjęcie, gdzie jest założona druga zwora. Nie mniej jednak uważam, że ta jedna zwora wystarczy (widoczna o ciebie) a druga zapewne jest zbędna, bo na druku jest mostek (na płytce widać narysowaną kreskę. Jak jest naprawdę, to łatwo się przekonać, bo nie będzie nic słychać gdy jest inaczej.
 • Poziom 6  
  W chwili obecnej dzięki fachowej poradzie Kolegi nowy domofon działa, tzn. słychać szum z ulicy, jeszcze nie miałem kogo poprosić o to by zadzwonił i pogadał :)
 • Poziom 6  
  Wszystko działało, ale nie otwierało drzwi, trzeba jednak założyć zworkę Z3, która nie jest opisana, jednak nie jest 3-pinowa, są to 2 pierwsze piny od lewej obok Z4. Środkowy pin pomiędzy Z3 i Z4 wolny.To tak dopowiadam, gdyby ktoś miał taki sam domofon.
  Dziękuję głównemu doradcy, który pomógł podłączyć kabelki!!!