Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transoptor przełącznik źródeł audio

wabikboy 05 Lip 2012 16:31 4830 13
  • #1 05 Lip 2012 16:31
    wabikboy
    Poziom 16  

Witam!

Czy można wykożystać transoptor jako włącznik dla kanału audio??

czy pogorszy to jakość dźwięku??

potrzebuje włączyć lub wyłączyć w danym momęcie kanały audio ale chcę uniknąć montowania przekażnika i tak pomyślałem o tym rozwiązaniu

0 13
  • #2 05 Lip 2012 16:34
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam !!
    jakie kanały audio ? głośniki ?

0
  • #3 05 Lip 2012 16:36
    wabikboy
    Poziom 16  

tak chcę wł/wył kanały zamiast przekaźnikiem to transoptorem
    z wyjścia karty dźwiękowej

0
  • #4 05 Lip 2012 16:38
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam !!
    Ja bym to zrobił na układzie scalonym 4066 są to 4 analogowe klucze sterowane napięciem.

0
  • #5 05 Lip 2012 16:46
    wabikboy
    Poziom 16  

a jeśli chodzi o transoptory ?? bo mam pod ręką a dokładnie potrzebuje przełączać źródła dźwięku między wzmacniaczem a innym urządzeniem i chcę wiedzieć czy na transoptorze będą straty, zniekształcenia.

0
  • #6 05 Lip 2012 16:50
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam !!
    Wszystko zależy o transoptora ,napewno będą jakieś zniekształcenia ,pytanie tylko czy słyszalne, a straty ? wszystko zależy od układu zbudowanego jak będzie zasilany tranzystor wyjściowy w transoptorze itp.

0
  • #7 05 Lip 2012 17:06
    wabikboy
    Poziom 16  

tak to ma mniejwiecej wyglądać:transoptor przełącznik źródeł audio pominąłem na tym rysunku wzmacniacz. Czy zamiast transoptora dać zwykły przekaźnik?? ale zależy mi aby nie było takiego "trzasku" w głośnikach wzmacniacza.

0
  • #8 05 Lip 2012 17:14
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam !!
    Raczej słabo to widzę ze względu na moc przenoszoną przez transoptor , lepiej zastosować przekaźnik .

0
  • #9 05 Lip 2012 17:17
    wabikboy
    Poziom 16  

A dokładniej o co chodzi z ta mocą?? bo transoptor zamontowany był by przed wzmacniaczem.

0
  • #10 05 Lip 2012 17:24
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

No to nie zrozumieliśmy się !! , myślałem że będzie za wzmacniaczem i to mnie wprowadziło w błąd , tylko że układ z Twojego schematu prawdopodobnie nie zadziała, ja osobiście jeszcze nigdy nie podłączałem tak trasoptora , raczej powinien być tak : transoptor przełącznik źródeł audio

0
  • #11 05 Lip 2012 17:27
    wabikboy
    Poziom 16  

myślałem że to zadziała poprostu w ten sposób że jak zasilę diodę transoptora to druga strona poprostu przepuści sygnał a tu jednak tak sie nie da :/

0
  • #12 05 Lip 2012 18:33
    c4r0
    Poziom 36  

Marek Nawrocki, ty pokazałeś przesyłanie sygnału przez transoptor. Wabikboy pisze o włączaniu i wyłączaniu sygnału za pomocą transoptora. Nieporozumienie.

Wracając do tematu:
    Tak się nie da i na pewno nie będzie to działać. Fototranzystor może przewodzić prąd tylko w jedną stronę. Ewentualnie jak byś użył dwóch połączonych równolegle, jeden w jedną stronę drugi w drugą, to coś mogłoby z tego być. Jednak nie liczyłbym na to że takie coś w ogóle sensownie zadziała. Zostaje przekaźnik lub klucz analogowy. Osobiście wybrał bym przekaźnik, bo jego wady (szybkość, żywotność) tutaj nie mają znaczenia a zapewni on najprawdziwsze połączenie elektryczne i separację galwaniczną od układu sterującego.

0
  • #13 05 Lip 2012 18:58
    wabikboy
    Poziom 16  

ale mi nie potrzeba aby działał w obie strony. :)

Po prostu jak wychodzą dwa kanały z karty i masa to kanał L i R mają szeregowo wpięte transoptory i kiedy podam prąd na dziody tych transoptorów to one poprostu mają przepuścić dzwięk z karty do wzmacniacza bo chyba na tym polega zasada działania transoptora ??

0
  • #14 05 Lip 2012 20:01
    c4r0
    Poziom 36  

Nie na tym polega zasada działania transoptora, nie na tym polega elektronika i nie tak działa "przesyłanie" dźwięku z karty do wzmacniacza. Masz za małą wiedzę z elektroniki żeby dokładnie zrozumieć dlaczego to nie będzie działać, ale nie będzie działać. Przewodzenie w obie strony ma związek z tym, że sygnał audio jest przemienny. Nie ma znaczenia skąd dokąd jest przesyłany. Dodatkowo transoptory wprowadzą potworne nieliniowości do tego toru więc ten pomysł jak już wcześniej było powiedziane odpada.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo