Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sztuka nagłaśniania od podstaw

05 Lip 2012 23:09 3569 8
 • Poziom 8  
  Witam serdecznie
  Jestem nie doświadczony w sprawach nagłośnienia i właśnie dlatego zwracam się do was z tą prośbą
  Chciałbym się nauczyć "sztuki nagłaśniania" .
  Domyślam się że jest to dosyć trudne tak więc prosiłbym o opisanie tego wszystkiego krok po kroku, dokładnie, prostym językiem ;)
  Z góry dzięki i pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Ja po prostu zaprzyjaźniłem się z akustykiem z domu kultury. Na początku ustawiałem statywy, podłączałem do krosownicy mikrofony i instrumenty ludowych zespołów muzycznych zza oceanu :D (Już byłem oczytany o nagłaśnianiu instrumentów). Po pewnym czasie zostałem dopuszczony do pilnowania konsolety kiedy reżyser szedł na piwo lub do toalety :D. Oczywiście wszystko ku chwale ojczyzny. Potem byłem operatorem konsolety według poleceń pilnującego reżysera aż w końcu realizowałem sam. Myślę, że poza odporności na stres reżyser dźwięku powinien być świetnie słyszącym, obytym w każdej muzyce producentem. Przydaje się też dużo pokory bo wielu artystów wie jak to powinno brzmieć i będą mieć pretensję za swoje widzimisię. Tu najlepiej chyba było by popracować na materiałach nagranych wielościeżkowo. Jednoczesne nadzorowanie wielu mikrofonów, wielu instrumentów, odsłuchów, parametrów wzmacniaczy ... wymaga wielkiego skupienia i wiedzy więc trzeba czytać i ćwiczyć. Świetną okazja do ćwiczenia są próby przed imprezami. Jak za parę lat będziesz "pro" możesz sobie odpuścić czytanie instrukcji ale na razie musisz je znać. "Kablologię", schematy blokowe, kolejność "wędrówki dźwięku" przez wejścia, tłumiki, korektory, sub grupy ... temat rzeka. Na początek dobra książka o elektroakustyce po polsku raczej dużo książek nie znajdziesz więc przygotuj się na książki po angielsku.
  http://bellsonic.org.pl/english/ae_literatura.htm
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic943664.html
 • Poziom 25  
  A ja chciałbym przeprowadzać operacje na otwartym mózgu, może mi ktoś napisać po kolei jak to się robi...?

  Chłopie, szukaj w necie artykułów na ten temat, wymyślaj problemy i szukaj rozwiązań, jak już musisz - zadawaj konkretne pytania - będzie konkretna odpowiedź, a tak...

  To jest temat rzeka: zasilanie, sprzęt, okablowanie, akustyka, dobre ucho, DOŚWIADCZENIE, jak to opisać krok po kroku?

  PS
  Jak napisał kolega powyżej "zahacz" się gdzieś na początek, potem jakoś poleci (albo i nie)...
 • Poziom 8  
  A więc...
  Nigdzie nie mogę znaleźć tych książek ale trudno :(
  Mam pytanie, w jaki sposób podłączyć odsłuchy ?
 • Poziom 9  
  Też zaczynam i już widzę że źle zacząłem ja zacząłem od praktyki a teraz nadrabiam teorie polecam Ci na odwrót. Nie wiedziałem nic jak zaczynałem w szkole 2 lata temu a teraz obsługuje już w miarę sprzęt w domu kultury grunt to wytrwałość. Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Cytat:
  Nigdzie nie mogę znaleźć tych książek ale trudno

  Tutaj jest "Biblia Dźwiękowca" Link, a tutaj w zakładce kontakt masz maila pod którym możesz ją zamówić Link.
 • Poziom 13  
  Książkę PODSTAWY NAGŁOŚNIENIA I REALIZACJI NAGRAŃ K. Sztekmilera mogę polecić jako "wiedzę w pigółce" na początku kariery nagłośnieniowca. Słuchając efektów pracy tak zwanych "profesjonalistów" uważam, że też powinni do niej czsem zaglądać. Często słyszę poczynania wykształconych nagłośnieniowców i mam wrażenie, że powinni przejść na retę inwalidzką z powodu utraty słuchu. Zasada jest prosta > kieruj się słuchem i kożystaj z wiedzy którą posiadasz <. Dobrymi nagłośnieniwcami są muzycy - elektronicy, wiedzą skąd się bierze dźwięk, wiedzą jak to jest grać na scenie, i wiedzą jakimi drogami biegnie sygnał w sprzęcie.