Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk zewnętrzny 500 GB Iomega - plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny

Salahan 06 Lip 2012 11:21 4415 28
  • #1 06 Lip 2012 11:21
    Salahan
    Poziom 7  

Witam serdecznie.

Przeczytałam opisy podobnych problemów na elektrodzie, ale sam bez Waszej pomocy nie zdiagnozuję problemu. Zapewne jak każdy proszący o pomoc chciałabym uratować bardzo ważne dane z dysku, który odmówił posłuszeństwa. Będę wdzięczna za rady bardziej obeznanych w temacie i doświadczonych ode mnie na froncie walk z dyskami :)

Posiadam dysk zewnętrzny Dysk zewnętrzny 500 GB Iomega eGo Encrypt Plus podłączany przez USB do laptopa. Przez pół roku działał sprawnie pod xp, odpalany z różnych komputerów - nic się złego nie działo.

Niestety dzisiaj pojawił się problem.

1. Dysk jest widziany w komputerze w "Mój komputer".
    2. W momencie próby otwarcia go, wyskakuje komunikat, że jest niedostępny, a plik lub katalog jest uszkodzony.
    3. Info z DMDE: Dysk zewnętrzny 500 GB Iomega - plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny

Będę wdzięczny za pomoc i rady jak przywrocic sprawnosc dyskowi.

Pozdrawiam

P.S. Jak coś źle zrobiłem to mówcie od razu.

0 28
  • #2 06 Lip 2012 13:33
    slawekb61
    Poziom 15  

Zostaw TestDisk w spokoju. Narobisz tylko więcej problemów. Uruchom „Szukaj NTFS” w DMDE.
    Obejrzyj film:
    DMDE GUI Przywrócenie MFT z MFTmirror - NTFS
    http://www.youtube.com/watch?v=z1to0dh83ak
    Problem dysku polega na uszkodzeniu?, braku pliku MFT. Po zakończeniu skanowania kliknij na „Otwórz wolumen”.

0
  • #3 06 Lip 2012 13:35
    MrCryway
    Poziom 16  

A dużo tych danych masz na dysku ? Możesz dla bezpieczeńśtwa wykonać kopie zapasową plików wkońcu strzeżonego Pan Bóg Strzeże.. A Co do testdiska nigdy nie posługiwalęm się tym programem i nie moge zagwarantować, że to podziała ale czytając opinie użytkowników, którzy mieli z nim styczność widze, że w 70 procentach program okazał się przydatny więc zdania są podzielone ale na korzyść programu ; )

0
  • #4 06 Lip 2012 14:17
    Salahan
    Poziom 7  

Przy otwieraniu woluminu w DMDE wyskakuje mi okno - "Nie ma żadnych prawidłowych klastrów początkowych MFT. Czy kontynuować mimo to?". Kontynuować? :)

0
  • #6 06 Lip 2012 14:44
    slawekb61
    Poziom 15  

Wykonałeś "Szukaj NTFS"?
    Kontynuuj i podaj screen na forum.

0
  • #7 06 Lip 2012 14:52
    Salahan
    Poziom 7  

Robie po kolei wg rozpiski na youtube.

Zmieniłem trochę, znalazłem przycisk "Szukaj NTFS" i skanuje, chwile to potrwa.

Dopiero 33%

0
  • #8 06 Lip 2012 18:07
    artaa
    Poziom 43  

Ehh, a sprawdzić wpierw stan HDD przed skanowaniem nie łaska, co będzie jak HDD ma problemy i go zarżniesz, bez posiadania kopii.
    Każde działanie z HDD powinno być poprzedzone odczytem SMART, np :
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
    i następnie w zależnosci od stanu HDD, kopia posektorowa (bezpieczniej) lub grzebanie na źródłowym dysku.

0
  • #9 06 Lip 2012 18:26
    Salahan
    Poziom 7  

Niestety nie udało mi się w tym prgramie uzyskac odczytu SMART, boprogram nie widzi dyku zewnetrznego.

0
  • #11 06 Lip 2012 18:42
    Salahan
    Poziom 7  

72% skanowania już za mną to nie będę poki co przerywal.

Victoria - tego rpogramu moge użyć do odczytu SMART?

0
  • #12 06 Lip 2012 18:50
    artaa
    Poziom 43  

Tak, program właściwie może być dowolny, byleby zobaczył HDD, (i nie pisał OK przy HDD z problemami ;-) )

0
  • #13 06 Lip 2012 18:59
    Salahan
    Poziom 7  

Hm, to chyba nie najlepiej.

0
  • #16 07 Lip 2012 09:48
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

ZASADY !

Zakładając że dane są ważne.
    1) Diagnostyka stanu dysku - czyli. Czy dysk się uruchamia, czy nie ma uszkodzeń elektronicznych i mechanicznych, diagnoza organoleptyczna, odczyt SMART analiza.
    2) Zakładając że pkt. 1 przebiegł pomyślnie - analiza logiczna uszkodzeń na dysku w sposób nie ingerujący w dane : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html
    3) Jeśli doszło do uszkodzenia MFT lub innego nie pozwalającego w prosty sposób przywrócić stanu poprzedniego. Wykonanie SCAN-u i podanie EKRANU (Zrzutu wyników skanowania) próby odzyskiwania danych http://www.youtube.com/watch?v=iMQMbaosft0
    użycie przy braku efektów (brak poprawnych jakichkolwiek wpisów MFT lub struktury) programów odzyskujących po sygnaturach plików np. PhotoRec

Czy należy wykonać kopie posektorową ? - Zasadniczo TAK. Jest to zabezpieczenie przed błędami postępowania lub i wymóg aby w ogóle coś odzyskać.
    Czy Linux się przyda ? - Czasem tak czasem nie. Można go użyć do np. wykonania kopi posektorowej narzędziem ddrescue. Przy niewielkich uszkodzeniach może pomijac błędne wpisy i w ten sposób dawać dostęp do danych ale jest to zależne w dużej mierze od rodzaju uszkodzenia. Windows nie pozwala na działanie na uszkodzonych dyskach z ZASADY. Zasadniczo użytkownik Windowsa jest użytkownikiem a nie inżynierem odzyskującym dane posługującym się tym systemem od tego są programy nie system. Linux natomiast jest sam w sobie narzędziem więc jest to system operacyjny ale też narzędzie (inne podejście) i nie ma co tu piać peanów wyższości jednego nad drugim.
    Czy można formatować uszkodzone logicznie dyski ? - NIGDY . Nie wolno formatować edytować czy zmieniać jeśli nie wiesz co robisz i nie masz kopi posektorowej dysku. Format nadpisuje 8 sektorów plus 2 sektory i kolejne 8 razem dość istotne a czasem niezbędne 18 sektorów . To nie oznacza zamazania danych ale może oznaczać uszkodzenie TYCH konkretnych najważniejszych danych z całej masy tych nieistotnych.

Salahan - Kolego scan podałeś fajnie ale my twojego dysku nie mamy więc scan dużo nam nie powie bez obrazka. Podaj ten obrazek skanowania. Pamiętaj że możesz wczytać wyniki skoro je już masz i nie musisz skanować ponownie. Możesz też otwierać znalezione woluminy i odzyskiwać pliki, które są dla ciebie najważniejsze. W DMDE do 4000 plików w katalogu. Po otwarciu woluminu możesz sprawdzić podać pliki znajdujące się w MetaData a konkretnie plik jeśli jest i istnieje MFT i MFTmirr.
    http://www.youtube.com/watch?v=toXoxHmZwXE

0
  • #17 07 Lip 2012 10:13
    Salahan
    Poziom 7  

Hej, dzięki za odp.

Ad. 1 - Nigdy nie upadł, jest przechowywany starannie. Dysk po podpięciu działa (obraca się), uruchamia, jest widoczny w komputerze, program zabezpieczający, wymagający hasła działa poprawnie. Co ważniejsze, dysk jest podzielony na 2 części (partycje?) przez producenta. Na jednej, mającej ok 16 MB znajduje się program służący do uruchamiania dysku, zabezpieczonego hasłem. Ta część działa bez zarzutu, jest dostęp do niej, a sam program mozna np. ponownie zainstalować. Ta druga część, mająca ok 465 GB nie jest odczytywana.

2. Załączam owy obrazek. Dysk zewnętrzny 500 GB Iomega - plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny

0
  • #19 07 Lip 2012 21:51
    Salahan
    Poziom 7  

Otwarte, co dalej?

0
  • #21 07 Lip 2012 21:57
    Salahan
    Poziom 7  

Pusto, czyli straciłem całość?

0
  • #24 12 Lip 2012 00:01
    Salahan
    Poziom 7  

Hm, czy ma może ktoś jakieś rozwiązanie?

0
  • #25 30 Wrz 2012 23:07
    Salahan
    Poziom 7  

Witam,

Odgrzebię stary temat, ale dziś bawiąc się programem DMDE udało mi się dotrzeć do zapisanych danych poprzez skanowanie sektorów i szukanie NTFS i je odzyskać. W związku z tym mam pytanie, czy możliwe jest z poziomu tego programu usunięcie wszystkiego z dysku, przed oddaniem go do wymiany albo ew. czy możliwe jest jednak przywrócenie go do odczytu?

0
  • #27 01 Paź 2012 10:49
    Salahan
    Poziom 7  

Sprawa wygląda na tę chwilę następująco.

Poprzez program DMDE mogę odzyskać część rzeczy oraz zaobaczyć katalogi jakie miałem na dysku. Część rzeczy jest po odzyskaniu niedostępna.

Dalej nie moge wykonać testu SMART tego dysku za pomocą programu Victoria. CrystalDyskInfo nie widzi tego dysku także.

Uruchomilem jeszcze PCInspektor, moze uda sie wiecej odzyskac.

A skoro dysk jest nie do naprawienia raczej, a kosztowal 280 zł i koszt naprawy wyniesie drugie tyle to wolę go oddać na gwarancji do wymiany. Jednakże chciałbym usunąc dane na nim zawarte wczesniej.

Reasumując, dalej staram się odzyskac co moje ( a dopiero teraz mam czas na to), a dopiero później usuwać wszytsko.

0
  • #28 01 Paź 2012 21:18
    pidar
    Spec od pamięci masowych

Salahan napisał:
    Dalej nie moge wykonać testu SMART tego dysku za pomocą programu Victoria. CrystalDyskInfo nie widzi tego dysku także.

A w programie S.M.A.R.T Vision Ver.4.1 lub HDDScan tez się nie da odczytać SMARTu?

0
  • #29 03 Paź 2012 14:00
    Salahan
    Poziom 7  

W żadnym z nich.

0