Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łucznik 834 - ostrze chwytacza

16 Mar 2015 19:36 20428 45
    axxx
    Specjalista AGD
    Śrubę się luzuje a ustawia się tym ząbkowanym dynksem w lewo lub w prawo.

Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

Założyłeś nowy temat a podpowiedź dałem w starym temacie.
    jacekfidor
    Poziom 7  
    Ludzie co wy za bzdury tu wypisujecie . Mam wrażenie jakbyście byli serwisantami którzy chcą aby klient rozregulował maszynę a Wy będziecie mieli robotę . Padła moja maszyna a ja nie dowierzam fachowcom i sam postanowiłem się tym zająć . Regulacje i ustawienia jakie są podawane w internecie są dobre tylko i wyłącznie jak maszyna jest dobrze ustawiona a zepsuciu uległa przekładnia zębata napędzająca chwytacz . W przypadku jak coś się poprzestawia jest gorzej . Pozwalając sobie skorzystać z rysunków poprzedników objaśniam , należy to zrobić tak :
    1 - Górne nacięcie na igielnicy zaznaczone czerwoną strzałką to martwy punkt czyli najniższe możliwe wysunięcie igielnicy ku dołowi . Ustawiamy je luzując wkręt zaznaczony fioletową strzałką i przesuwamy igielnicę tak aby aby nacięcie zrównało się z górną powierzchnią prowadnicy igielnicy . Gdy to ustawimy dokręcamy wkręt . Należy zwrócić uwagę aby nie skręcić igielnicy wokół własnej osi . Jeśli igielnica była skręcona ( krzywo ustawiona ) w tym etapie możemy to skorygować .
    2 - Kręcąc kołem maszyny zgodnie z kierunkiem jak przy szyciu ustawiamy nacięcie zaznaczone zieloną strzałką na równi z górną płaszczyzną prowadnicy igielnicy . Igielnica podniesie się około 2 mm . NIC WIĘCEJ NIE ROBIMY Z IGIELNICĄ !!!!!!!!!!!!!!
    3 - W tej pozycji igielnicy ustawiamy chwytacz . Luzując koło zębate poziome na napędzie chwytacza ustawiamy tak aby ostrze chwytacza znalazło się w osi igły .
    No i teraz to o czym nikt nie chce mówić i pisać !!!!!!!!!!
    4 - Ustawiamy wysokość chwytacza . NIE ROBIMY JEDNAK TEGO IGIELNICĄ JAK PISZE WIELU FORUMOWICZÓW BO PRZECIEŻ PARAMETR WYSOKOŚCI IGIELNICY MAMY JUŻ WYREGULOWANY I USTAWIONY W KROKU nr 1 .
    Robimy to w następujący sposób :
    Luzujemy wkręt znajdujący się z boku maszyny w obudowie blisko osi osadzenia chwytacza . Śrubką widoczną z góry pod chwytaczem ustawiamy wysokość chwytacza w stosunku do oczka igły według ogólnodostępnych instrukcji .
    5 - Teraz regulujemy odległość poziomą czubka chwytacza od igły ( igła nie powinna ocierać o czubek chwytacza ) .
    NIE ROBIMY TEGO WYCHYLENIEM IGIELNICY JAK TO GDZIENIEGDZIE PISZĄ tylko w następujący sposób :
    Pod chwytaczem znajduje się zębate kółeczko . W rzeczywistości jest to tuleja mimośrodowa w której jest osadzony chwytacz . To właśnie ta tuleja jest odpowiedzialna za odległość czubka chwytacza od igły . Kręcąc zębatym kółeczkiem ( zębatym kołnierzem tulei ) w prawo lub w lewo ustawiamy odległość . Należy pamiętać aby W żadnym położeniu igielnicy ( prawym , środkowym , lewym ) igła nie dotykała czubka chwytacza .
    6 - po ustawieniu wysokości chwytacza i odległości od igły dokręcamy wkręt w obudowie pod chwytaczem i ................ MOŻEMY SZYĆ !!!!!!!!!!!!!
    Co z resztą maszyny ?????????? NIE WIEM , bo jeszcze mi się nie popsuła i mówiąc szczerze NIE CHCĘ WIEDZIEĆ !!!!!!!!!!!!!!!!
    Mam nadzieję , że moje WŁASNE DOŚWIADCZENIA z maszyną do szycia pomogą innym a Tych co myślą , że coś wiedzą proszę niech dogłębniej zgłębią temat zanim pomogą komuś .................... ROZREGULOWAĆ MASZYNĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Pozdrawiam
    wiesław67
    Poziom 21  
    Dopiero teraz się dowiedziałem ze zamiast regulować maszynę to ją rozlegulowywałem .
    Znaki na igielnicy służą do ustawienia tzw. skoku pętlowego,po prawidłowym ustawieniu skoku pętlowego ustawia się wysokość ostrza chwytacza nad oczkiem igły w momencie spotkania się ostrza chwytacza z osia igły. Wysokość ostrza nad oczkiem igły zależy od typy maszyny ,trzeba znać ustawienia serwisowe danego modelu. Jeżeli tego nie wiem ustawiam tak aby maszyna nie przepuszczała ściegu na szyciu prostym i na max. zygzaku. Niestety czasem jest tak że samo ustawienie wg. oznaczeń na igielnicy nie do końca pomagają,maszyna szyje dobrze na ściegu prostym a na zygzaku przepuszcza (na lewym wychyleniu).W tym momencie trzeba poluzować wkręt mocujący igielnicę i w zależności od potrzeby opuścić lub podnieść igielnicę .W ten sposób ustawia się wysokość ostrza chwytacza nad oczkiem igły. Wkręt w obudowie pod chwytaczem służy nie do regulacji wysokości ostrza chwytacza nad oczkiem igły tylko do regulacji odległości kosza chwytacza (czarny ) względem blokady która zabezpiecza ten kosz żeby nie wyskoczył podczas szycia.
    jacekfidor
    Poziom 7  
    Nie zjadłem wszystkich rozumów , ale pytam : Po co są znaki na igielnicy ????????? jak i tak wielu twierdzi , że to nią ( igielnicą ) ustawiamy wysokość oczka igły względem ostrza chwytacza . Po opuszczeniu lub podniesieniu igielnicy te znaki z niczym się już nie zgrywają . Poco ustawiać martwy punkt ( najniższe położenie igielnicy ) ?????????? Jak to będzie źle ustawione to igła będzie jeszcze w materiale a ząbki zaczną go przesuwać bądź ząbki jeszcze będą przesuwać a igła już się wbije w materiał . Oczywiście tego efektu będziemy mogli doświadczyć w momencie szycia grubego materiału lub złożonego wielokrotnie . Położenie prawe , lewe igielnicy ustawiamy do płytki tz. do otworu na igłę . Ma być symetryczne . Jak maszyna przepuszcza ścieg na zygzaku z jednej strony to może oznaczać , że chwytacz jest za daleko odsunięty od igły i jego ostrze uderza w nitkę ( raz łapie , raz nie , W zależności od napięcia górnej nici ) .
    Dość mędrkowania . Teraz NIEZBITE DOWODY !!!!!!!!!!!!!!!
    MOJA NAPRAWIONA I WYREGULOWANA MASZYNA SZYJE !!!!!!!!!!!!!!!! SZYJE NA WSZYSTKICH ŚCIEGACH !!!!!!!!!!!!!!!!! SZYJE ZAJEBIŚCIE !!!!!!!!!!!!!!!!!
    A , no i żeby wszystko było jasne jest to ŁUCZNIK 884 .
    Pozdrawiam wszystkich : krawcowe , krawców , szwaczki i szwaczy .
    wiesław67
    Poziom 21  
    Mylisz kolego skok pętlowy z wysokością ostrza chwytacza nad oczkiem igły.Skok pętlowy ustawia się po to żeby podczas szycia utworzył się odpowiedni kształt pętli z nici igłowej .Jeżeli kształt pętli będzie odpowiedni to ostrze chwytacza podczas wchodzenia w ta pętlę powinno znajdować się nad oczkiem igły 0.5mm - 0.8mm ,zależy jak podaje producent. Oczywiście tych ustawień dokonujemy w środkowym położeniu igły w płytce ściegowej. A co się dzieje z tymi ustawieniami gdy maszynę przestawimy na zygzak? W wychyleniu prawym igły ostrze nad oczkiem jest wyżej niż w pozycji szycia ściegiem prostym a w wychyleniu lewym jest niżej i w ściegu prostym. Jeżeli chodzi o synchronizację czubka igły względem transportu to ustawia się to dopiero jak zsynchronizuje sie chwytacz z igłą.Kolejność ustawień jest tu ważna. Napięcie górnej nici nie powinno mieć ni wspólnego względem odległości ostrza chwytacza od igły.Nawet przy dużym naprężeniu górnej nici powinna powstawać pętla na igle którą łapie chwytacz.
    Jeżeli tak nie jest to trzeba odpowiednio dobrac grubość igły do grubości nici.
    jacekfidor
    Poziom 7  
    Być może , a raczej na 10000 % nie znam i nie używam fachowej terminologi za co z góry przeprasza . Kiedyś do mojej mamy przyszedł fachowiec i ,, USTAWIŁ '' maszynę . od tamtej pory były z nią same problemy . Kiedyś postanowiłem ją przesmarować . Użyłem WD-40 . Efekt wyszedł po kilku latach nieużytkowania . Wszystko zaschło , no i wreszcie poszły zębatki chwytacza . Nie miałem ani czasu ani ochoty szukać fachowca . Kupiłem i wymieniłem zębatki ale okazało się że igła leciutko ociera o chwytacz i tu zaczęła się moja przygoda z maszyną . Szukałem , czytałem , oglądałem maszynę i .............. byłem coraz głupszy . Na jednej ze stron ,, fachowców od napraw '' pokazywano że reguluje się wychylenie igielnicy do przodu lub do tyłu . Tą samą śrubką co wysokość igielnicy .
    Ale dość już historii
    Kolego , skoro ja się mylę to :
    Pod chwytaczem jest tuleja mimośrodowa a właściwie to w miej osadzony jest chwytacz . Pod tą tuleją , a właściwie pod jej kołnierzem jest widoczna śrubka , częściowo zakryta tym kołnierzem . Można nią kręcić góra, dół . PO CO ONA JEST ????????????????????
    wiesław67
    Poziom 21  
    Po poluzowaniu śruby w obudowie koło chwytacza jak już pisałeś można regulować tulejką mimośrodową odległość czubka chwytacza względem igły. Śruba która znajduję się pod kołnierzem tulejki mimośrodowej służy do regulacji szczeliny pomiędzy koszem chwytacza a dzwignią która zabezpiecza ten kosz przed wypadnięciem z chwytacza podczas szycia. Nie wiem jaka powinna być wielkość tej szczeliny wg instrukcji.
    jacekfidor
    Poziom 7  
    Cieszę się , że zgadzamy się w temacie jak regulować odległość chwytacza od igły .
    Co do reszty to :
    Rozumiem , że kosz chwytacza to ta plastikowa ( czarna ) część przez innych nazywana bębenkiem w którym osadzamy szpulkę z nićmi . Szczelinę pomiędzy tym koszem a blaszką ( dźwignią ) go blokującą ustawiasz tą śrubką pod kołnierzem tulei Mimośrodowej PODNOSZĄC CHWYTACZ LUB GO OPUSZCZAJĄC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Nie chcąc wypisywać BZDUR wyjąłem i rozkręciłem maszynę .
    PROPONUJĘ ZRÓB TO I TY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Poluzuj śrubkę pod spodem z boku i pokręć śrubką pod kołnierzem tulei mimośrodowej a podniesiesz chwytacz aż do tej blaszki mocującej kosz-bębenek .
    Ja w życiu różne rzeczy robiłem . Obecnie sprzedaję warzywa na bazarze i bawi mnie to że takie ,, rzeczy '' pisze ktoś podający się za MECHANIKA !!!!!!!!!!!!!!!
    Jeśli robisz to zawodowo i od wielu lat to pomyśl ilu ludziom powinieneś jeszcze raz prawidłowo ustawić maszynę !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ZANIM MI TU ZNÓW ODPOWIESZ S P R A W D Ź !!!!!!!!!!!!! to co opisałem bo ja dla czystości sumienia i dobra innych ROZKRĘCIŁEM MASZYNĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Masz rację , że tą śrubą regulujemy szczelinę Ale robimy to podnosząc chwytacz !!!!!!!!!!!!!!!!
    To takie DWA W JEDNYM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Nie gniewaj się na mnie i sprawdź zanim mi odpowiesz .
    Pozdrawiam i idę regulować to co dla Ciebie rozregulowałem :D
    wiesław67
    Poziom 21  
    Jeżeli uważasz że nie wiedziałem o tym że kręcac śrubą pod tulejką można ponieść chwytacz do góry to się mylisz. Przecież to oczywiste że chwytacz spiera sie na kołnierzu tej tulejki i pokręcając śrubą pod tulejką w odpowiednim kierunku można chwytacz podnieść do góry lub opuścić na dół.Kręcąc śrubką w lewo podnosi się tulejka a wraz z nią chwytacz,kręcąc śrubka w prawo jednocześnie dociskając chwytacza do dołu obniżamy go, Ameryki nie odkryłeś.Nie wiedziałem tylko że muszę ci o tym pisać skoro o tym wiesz. Za nim dokona sie takiej regulacji to trzeba poluzować zębatkę która znajduje się na osi chwytacza i pierścień za pomocą którego likwiduje się luz pionowy chwytacza w tulei mimośrodowej.Przecież wiadomo że kosz chwytacza (czarny) jest ułożony w odpowiednim miejscu na chwytaczu i podnosząc chwytacz podnosi się też kosz. Wszystkie takie maszyny a było ich dużo które naprawiałem szyją dobrze i nikt nie składał reklamacji. Na co dzień naprawiam maszyny przemysłowe o wiele bardziej skomplikowane niż domowe więc niech cię nie bawi to co piszę .Nie wmawiaj mi tylko że wysokość ostrza chwytacza nad oczkiem igły ustawia się jak to pisałeś,,Luzujemy wkręt znajdujący się z boku maszyny w obudowie blisko osi osadzenia chwytacza . Śrubką widoczną z góry pod chwytaczem ustawiamy wysokość chwytacza w stosunku do oczka igły według ogólnodostępnych instrukcji ''
    jacekfidor
    Poziom 7  
    Wczoraj 3 godziny walczyłem dla Ciebie z maszyną . Pisałem że to była moja pierwsza własnoręczna naprawa . Przez pośpiech skrzywiłem igłę i do niej wszystko ustawiałem a raczej próbowałem . Po wymianie igły wszystko poszło gładko . Cieszę się , że podjąłeś walkę ze mną bo teraz już ja i Ty napisaliśmy , że kręcąc którą śrubką możemy podnieść lub opuścić chwytacz . Szukałem tego w internecie i nigdzie nie mogłem znaleźć .
    DLA WSZYSTKICH INNYCH !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Moje doświadczenia dotyczą TYLKO I WYŁĄCZNIE maszyny ŁUCZNIK 884 bo takową posiadam i a o innych NIE WIEM NIC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    A teraz moja propozycja :
    Dla dobra innych ustalmy do czego służą znaki na igielnicy ??????????
    Są dwa nacięcia : górne i dolne , co znaczą i jak z nimi postępować ?????
    Ty zaczynasz
    Pozdrawiam
    wiesław67
    Poziom 21  
    Nic z tego,mam już dość spierania się o swoje racje. Nie chce mi się już pisać na ten temat. Nie muszę ci nic udowadniać . Dla mnie temat zamknięty i życzę powodzenia.
    jacekfidor
    Poziom 7  
    ok . Jest niedziela i ja mam też DOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Dla innych majsterkowiczów jednak radzę przeczytać mój pierwszy post i zwrócić w nim uwagę na pkt. 4 . Odradzam jednak samodzielne regulowanie wysokości chwytacza wkrętem pod tuleją chwytacza , bo jest to trudne do ustawienia a ten parametr raczej sam się nie przestawi . Moim zdaniem wystarczy wszystko ustawić do znaków na igielnicy . Regulując odsunięcie chwytacza od igły można to zrobić na słuch . Jak nie słychać , że igła ociera o czubek chwytacza to wystarczy . Sprawdźcie to jednak we wszystkich położeniach : prawym , środkowym i lewym . Śrubka pod tulejką powinna być lekko wykręcona w górę , tak aby dotykała kołnierza to wtedy nie przestawi wam się wysokość osadzenia chwytacza .
    Do Wiesława67 :
    Było mi miło się pospierać !!!!! Mówię SZCZERZE !!!!!!!!!! bo lubię konstruktywną dyskusję .
    Ja idę na piwo i tobie też to proponuję . Wypiję za Twoje zdrowie !!!!!!!!!!!!!!!
    Wszystkich pozdrawiam
    Cześć
    MASZYNY CAŁEGO ŚWIATA ŁĄCZCIE SIĘ :D :D :D :D :D :D :D :D
    Kemorr
    Poziom 11  
    mam pytanie jaki klucz jest potrzebny do regulacji chwytacza ?
    axxx
    Specjalista AGD
    Najlepiej jak by to był klucz imbusowy calowy 3/24 ".