Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Recenzja stacji lutowniczej Quick 236

Zuavirr 06 Jul 2012 20:06 8964 10
    Zuavirr
    Level 11  
    Witam wszystkich !
    W tym temacie chciałbym wam przedstawić recenzje mojej lutownicy Quick 236 którą kupiłem kilka dni temu. Ponieważ szukałem dość długo po całym internecie i nic nie znalazłem postanowiłem napisać recenzję być może komuś ona pomoże przy wyborze swojego sprzętu. Sam kilka dni temu zastanawiałem się nad wyborem lutownicy na początku wybór padł na Xytronica lf-3000. Ale po przeglądzie ofert firm sprzedających tą stację bardzo zwątpiłem czy jest ona dobrym wyborem. Sami oceńcie:
    -w Biallu kosztuje ona 552.27 zł ( to trochę za dużo)
    -w NDN kosztuje ona 393,60
    Poza tym jeszcze po dokładnym przeczytaniu parametrów zauważyłem małą różnicę a więc:
    -w Biallu jej wymiary to 111x158x157mm
    http://www4.biall.com.pl/BAZA_PRODUKTOW_SMB/201059/201059.KARTA..2012-03-21.1.pdf
    -w NDN 111x158x137mm
    http://www.ndn.com.pl/katalog/xtronic/pdf/LF3000.pdf
    To dość podejrzane że w NDN wymiary stacji są o 2cm krótsze a poza tym ta stacja jest tańsza o ponad 150 zł Czyżby ktoś tu coś majstrował?
    Możecie powiedzieć że w końcu mogłem kupić tą z Bialla ale ta cena była trochę zbyt duża dla mnie i trochę się nasłuchałem o Biallu...
    Poszukałem trochę i znalazłem kolejną ofertę stacyjek i to był Quick.
    Ogólnie to forumowicze się o tej firmie i jej produktach wypowiadali neutralnie więc trochę zaryzykowałem. Ta stacja nie odstaje od parametrów Xytronica i innych więc wybór padł na nią.

QUICK 236

Oto parametry skopiowane ze strony sprzedającego:

-Profesjonalna stacja nowej generacji w wykonaniu antyelektrostatycznym (ESD) [ESD jest, o generacji za dużo nie wiem , jak dla mnie amatora profesjonalna bo poprzednio miałem ZD-98]
    - Grzałka ceramiczna o dużej trwałości [ no trwałość to jeszcze zobaczymy, ale ceramiczna jest]
    -Efektywna kontrola temperatury grota – grot drążony z sensorem temperatury umieszczonym na końcu grzałki [prawdopodobnie jest nie wiem bo nie zaglądałem do środka grzałki bo jest zatopiona czy coś]
    - Elektroniczna regulacja temperatury typu PID [temperaturę trzyma więc wierzę]
    -Cyfrowa kalibracja temperatury [oczywiście jest jak to w każdej stacji chyba]
    -Bardzo szybkie nagrzewanie i odzyskiwanie temperatury grota [w 15 sekund do 350stopni Celsjusza]
    -Dostęp do nastaw chroniony hasłem [jest ale nie korzystam jestem hobbystą]
    -Wyjątkowo lekka kolba lutownicza [45g leciutka]
    -Czytelny podwójny, podświetlany wyświetlacz cyfrowy LCD wskazujący jednocześnie temperaturę aktualna grota i zadaną [ Mamy problem bo na zdjęciach jest LED i ja mam wyświetlacz LED chyba jakaś mała pomyłka z Quick 3102 mi tam ekranik LED wystarcza...]
    -Możliwość zapamiętania nastaw temperatury pracy [!nastawy! temperatury bo ja mogę zapamiętać tylko jedną stałą może jeszcze coś pokombinuje ale chyba to jest kolejna mała pomyłka...]
    -Komunikaty wystąpienia usterek [są i oby mi nigdy nie wystąpiły]
    -Pewne uziemienie grota, gniazdo dodatkowego uziemienia stacji [ESD jest i działa ]
    -Duży wybór grotów zgodnych z RoHS {grotów jest całkiem dużo i są tanie 70zł za 10 grotów]

To był taki mały opis i mój stosunek do tych funkcji.

Po rozpakowaniu paczki po tym jak oczywiście przyszła ukazała mi się lutownica z pombami Bialla myślałem że są jakieś nadzieje że coś nie pochodzi z tej firmy. Dodatkowo plomby te źle trzymały się obudowy może były odklejane? Nie wiem tego ale moja stacja działa porządnie mam nadzieję że to tylko wadliwy klej. Plomby te jak się je dociśnie to trzymają przez jakieś 10 min później klej puszcza...

No dobrze to takie opinie i komentarze czas przejść do opisu wad i plusów stacji.

Ogólnie stacja jest wykonana całkiem niezłej jakości obudowa wykonana jest z plastiku takiego 'przyjemnego'. Oprogramowanie 4 przyciski i obsługa jest dość prosta i łatwa.Stacja jest ciężka 2,6 kg, ale mi to nie przeszkadza bo solidnie siedzi na biurku z resztą te 2 kg to solidny transformator zapewniający jej te 90W.

Kolba jest bardzo mała i lekka. Kabel wychodzący od niej jest miękki i plastyczny aż miło. Wymiana grotów odbywa się poprzez odkręcanie zakrętki. Nie wiem ale w mojej kolbie grzałka jest troszkę ale tak tylko troszeczkę przekrzywiona. Ale to nic grot siedzi pięknie prosto i przekazywanie ciepła idzie na wysokim poziomie. Uchwyt kolby jest gumowy i ciepło z grzałki go nie tyka.

Podstawka jest wykonana cała z jakiegoś stopu nie mam pojęcia jakiego....
    W zestawie załączona jest porządna gąbka ok 2cm. Ponad to w miejscu w które wkładamy gąbkę jest taka spiralka uwypuklona grze można nalać wody aby gąbka nie wysychała. Cała podstawka sprawia solidne wrażenie i taka jest.

Wszystko co poprzednio opisałem to wygląd zewnętrzny więc teraz przechodzimy do środka. Po odkręceniu obudowy wewnątrz ukazał się duży niebieski transformator. Całe serce układu mierniki itp. znajduje się za nim więc za dużo nie zobaczyłem bo nie ryzykowałem dalej wykręcania go z obawy o gwarancję [plomby się odklejały więc mnie kusiło żeby bezszkodowo obejrzeć wnętrze] Wokoło transformatora były prześwity i jedyne co mi się udało zobaczyć to jakiś tranzystor mocy na radiatorze i nóżki elementów. Być może poźniej wedrę się do wnętrza i zdam wam relacje.
    Wszystkie elementy posiadają gumowe nóżki dzięki czemu porządnie stoją w warsztacie

Ostateczne podsumowanie!

Plusy:
    +solidna konstrukcja [ogromy trafo]
    +15sekund do 350stopni C i 90W "mocne" grzanie
    +miękki kabel
    +lekka i solidna kolba
    +różnorodność grotów
    +utrzymuje temperaturę
    +ESD
    +możliwość lutowania bezołowiowego...
    +mała stacja

Minusy
    -kolba i gumka ją oplatająca jest ciepła po pracy [podkreślam !ciepła! nie parząca ma z 30stopni C]
    -przyciski troszkę latają [taki tam minus ]
    -?piękna? [oceńcie sobie]

Ogólnie rzecz biorąc to całkiem fajna i przyjazna stacja lutownicza. Mam nadzieję że będzie mi służyć na długi czas.

A propos to tak sobie jeszcze popisze:
    -Tutaj takie małe pytanie do naszych miłych adminów czy można by z łatwością utworzyć nowy dział pt Recenzje gdzie będziemy wszyscy razem pisać opinie i komentarze o naszym sprzęcie zachęcając i przestrzegając przed produktami?
    Ale to najpierw dowiem się opinii użytkowników Co sądzicie o takiej propozycji?

Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236 Recenzja stacji lutowniczej Quick 236
    arekm
    Level 16  
    Zuavirr wrote:
    Dodatkowo plomby te źle trzymały się obudowy może były odklejane? Nie wiem tego ale moja stacja działa porządnie mam nadzieję że to tylko wadliwy klej. Plomby te jak się je dociśnie to trzymają przez jakieś 10 min później klej puszcza...

U mnie 4 rzeczy w okresie paru miesięcy z bialla i te same odklejające się (jeszcze w transporcie) plomby. Biall mi pisze: "Zapewniamy, że odklejające sie plomby nie przyczynią się do odmowy gwarancji " więc cóż, nie jest to pierwszy do nich docierający sygnał i pewnie nie ma się czym przejmować.
    malboro51
    Level 13  
    Właśnie powinien być ogólny test stacji lutowniczych, temperatury oraz trwałość, widzę że kolba taka sama jak w lutownicach PT i WEP i tych w tej najniższej kategorii cenowej, wiadomo plus tego że można zastosować ogólnodostępne groty, na dzień dzisiejszy używam PT 937 i AOYOE 2702A+ ale w przyszłości PT zamienie na wyższą półkę ale i tak nie wiadomo jak z porównaniem wszystkich stacji
    Zuavirr
    Level 11  
    Tak patrząc na inne kolby to wszystkie maja taką sama konstrukcję, ale najważniejsze są materiały. Może i ta kolba jest podobna do Wep-ków i Pt ale chyba jest solidniej wykonana... Na zdjęciach z innych stacji (niekoniecznie Wep-ków i pt) o podobnej kolbie plastik z którego są wykonane tak się świeci jakby miał się złamać od razu. W Quicku wydaje się być matowy i pewny jakości. Produkty Quicka są nawet "fajne" może w przyszłości zamienię moją stacyjkę na Q706 a daleko w przyszłości może jakiś Hot-air? Niedługo z Biala będę zamawiał zasilacz QS305 to zobaczę kolejny raz te plomby i może znowu jakaś recenzja wpadnie? Ogólnie to polecam Q 236 jako stację lutowniczą dla hobbystów w przedziale do 400zł. :)
    miraz890
    Level 12  
    W moim quick 706 tez same plomby odchodzą, ale strzeżcie się importera Biall ,bo to oszuści i złodzieje . Ceny od tego sprzedawcy są hiper wywindowane.
    arekm
    Level 16  
    Jak już piszesz takie oskarżenia to napisz w czym oszukali i co ukradli.

Co do cen niczego nie odkryłeś - taka specyfika w Europie, nie wspominając o Polsce.

Quick 202d (brandowany jako QK202D) na amazonie US - 120$ czyli ok 380PLN (+cło+vat), nowy oczywiście. W Polsce 730PLN.
    miraz890
    Level 12  
    To sam sobie odpowiedziałeś.
    arekm
    Level 16  
    To ciekawe bo wg tego co napisałem to ani nikogo nie oszukali ani niczego nie ukradli. Sprzedają za jasno podaną cenę i albo kupujesz albo nie.

Moderator mam nadzieję wywali te parę ostatnich postów do kosza bo denny poziom dyskusji.
    Zuavirr
    Level 11  
    Niestety Biall jest jedynym importerem takie sprzętu do Polski i to on dyktuje ceny... no chyba że lubicie się bawić w rożne E-baye itd. Ale od Bialla to chyba NDN bardziej oszukuje z swoimi produktami (zamiast loga Xytronica co są 3 razy tańsze i nie wiadomego pochodzenia) O Biallu słyszałem że mają kiepską obsługę co w ogóle się nie zna na rzeczy ale niestety jedyny taki importer...
    Arni85
    Level 12  
    W kwestii NDN, którego temat pojawiał się już wielokrotnie, to rozebrałem swoją stację i kolbę: na grzałce i płytkach wewnątrz są loga Xytronic. Dlaczego nie ma na zewnątrz stacji, tego nie wiem, a teorii snuć nie chcę. Inna sprawa, że polityka firmy jest co najmniej kontrowersyjna. No ale grot uziemiony jest, urządzenie działa, tak, jak możne by się spodziewać, więc awantury im nie zrobiłem. Na logach mi nie zależy.

Ale temat dotyczy Quicka. Poproszono mnie o zorientowanie się w temacie stacji z odrobinę wyższej półki. Czy ktoś ma porównanie Quicka 236 do Xytronica/NDN 137ESD? Z tego co się dowiedziałem, po ok. 3 latach pracy po 8h dziennie plastik w kolbie zaczyna się topić (proponowany tu kiedyś patent na Poxipol pomijam) i trzeba ją wymienić (koszt kolby 100zł) lub wymienić czarną nakrętkę (kiedyś widziałem w sprzedaży). U mnie to jeszcze nie wystąpiło (stacja odpalana 2-3 razy w tygodniu na 1-5h).
    Stacja, w której wyborze mam pomóc ma pracować na normalnym etacie plus nadgodziny ;) Czyli 8-12h, 5 dni w tygodniu. Jak zachowuje się ten Quick przy takiej eksploatacji? Jakie macie doświadczenia? Czy komuś się popsuła? Jak trzyma temperaturę?
    Zastosowanie to orientacyjnie SMD 70%, THT30%
    NDN Warszawa
    Level 12  
    Witam
    Chcielibyśmy rozwiać kilka nieścisłości które pojawiły się na forum:
    1. Firma NDN sprzedaje lutownice firmy Xytronic z własnym logo, przy czym są to dokładnie te same urządzenia. Nasze logo zamieszczamy w celach marketingowych.
    2. Kwestia wymiarów
    Quote:
    Poza tym jeszcze po dokładnym przeczytaniu parametrów zauważyłem małą różnicę a więc:
    -w Biallu jej wymiary to 111x158x157mm

-w NDN 111x158x137mm

To dość podejrzane że w NDN wymiary stacji są o 2cm krótsze a poza tym ta stacja jest tańsza o ponad 150 zł Czyżby ktoś tu coś majstrował?

Nie wiem dlaczego nikt nie sprawdził oryginalnej noty katalogowej LF3000 gdzie wymiary są 111x158x137mm czyli takie jak w firmie NDN.

3.
    Quote:
    Niestety Biall jest jedynym importerem takie sprzętu do Polski i to on dyktuje ceny... no chyba że lubicie się bawić w rożne E-baye itd. Ale od Bialla to chyba NDN bardziej oszukuje z swoimi produktami (zamiast loga Xytronica co są 3 razy tańsze i nie wiadomego pochodzenia)

Importerem jest zarówno firma Biall jak również NDN, przy czym NDN sprzedaje z umieszczonym własnym logo na stacji. Jak wspomniał inny forumowicz:
    Quote:
    W kwestii NDN, którego temat pojawiał się już wielokrotnie, to rozebrałem swoją stację i kolbę: na grzałce i płytkach wewnątrz są loga Xytronic

Oczywiście każdy może również napisać do firmy Xytronic, aby upewnić się czy NDN jest oficjalnym dystrybutorem tej firmy w Polsce. Dodatkowo udziela 2 letniej gwarancji na całe stacje LF3000 (włącznie z grzałkami).
    Firma NDN nie plombuje swoich lutownic :D
    Quote:
    U mnie 4 rzeczy w okresie paru miesięcy z bialla i te same odklejające się (jeszcze w transporcie) plomby. Biall mi pisze: "Zapewniamy, że odklejające sie plomby nie przyczynią się do odmowy gwarancji " więc cóż, nie jest to pierwszy do nich docierający sygnał i pewnie nie ma się czym przejmować.

4. Z chęcią czekamy na opinie o stacjach lutowniczych.