Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzy baterie od wkrętarki 18V -jak ładować panelem słonecznym ?

panas750 06 Lip 2012 22:22 2445 13
  • #1 06 Lip 2012 22:22
    panas750
    Poziom 9  

Witam , czy połączone szeregowo trzy baterie od wkrętarki 18V naładują się trzema panelami słonecznymi połączonymi równolegle , panele są 55V ,0,5A , 50W . Jaka może być przyczyna iż baterie się nie ładują ? Za odpowiedzi z góry dzięki. [ chyba wszędzie są teraz ,ogonki przy literach -ę,ą ']

Moderowany przez retrofood:

Proszę o nieusuwanie wpisów moderacyjnych. To może skończyć się ostrzeżeniem.

• #2 06 Lip 2012 23:51
    kizek
    Poziom 35  

3 x 18 = 54.
    Za mała wartość napięcia na tych panelach słonecznych.

• #3 07 Lip 2012 09:13
    panas750
    Poziom 9  

Ok, to jaki zestaw baterii podlączyć do tych trzech paneli .Mam różne baterie .Zależy mi na tym aby nie podłączać regulatora -tylko bezpośrednio do paneli.Może dobrać szereg baterii 2x18V +1X12V =48V .Czy nie za mało tych 0,5A w panelach ? Wiadomo że panele dają napiecie od 48V do 55V w zależnosci od pogody .

• #4 07 Lip 2012 11:15
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Kolego, żeby coś proponować, to trzeba coś wiedzieć. A nawet nie podałeś rodzaju baterii. Nie wiadomo jaki rodzaj, jakie napięcie dopuszczalne na ogniwo, jaki dopuszczalny prąd ładowania i... już! Dajcie mi rozwiązanie, bo mi potrzebne!

Nadmieniam, że wróżki mają wakacje.

• #5 07 Lip 2012 21:50
    panas750
    Poziom 9  

Oj , oj. Nie domagam się gotowych rozwiązań , jeżeli tak to kolega odebrał to jesteś w błędzie. Poprostu staram się jak najbardziej w skrócie opisać zagadnienie [ temat] Wszystkim którzy mi odpisują dziekuję . Dla zainteresowanych tematem -dzisiaj zrobiłem próbe z dwoma panelami takimi jak ostatnio opisalem i podłączyłem akumulatorki od wkrętarki 2 x 24V = 48V ładowałem ok. 3 godziny i się naładowały ,, trochę ' Czyli chyba można , tylko trzeba dobrać parametry akumulatorków od wkrętarek . O innych eksperymentach napiszę jak mi ktoś doradzi , jak np. ładować akumulator samochodowy 12V / 90A tymi panelami - bez podłączania regulatora .Jak dopasować akumlatory aby się ładowały tymi w/w panelami ? [ Jeżeli zgubiłem gdzieś w tekście ,,ogonek przy ą, ę to proszę nie usuwać znowu postu .] Pozdr.

• #6 07 Lip 2012 22:02
    kizek
    Poziom 35  

Napięcie ładowania takiego akumulatora to 13÷14 woltów i prąd 9 amper.

• #7 07 Lip 2012 22:05
    retrofood

Oczywiście, naładowałeś "trochę". W ten sposób można szybko zniszczyć niektóre akumulatory.
    Ładować oczywiście się da. Tylko należałoby do tego podejść trochę bardziej systematycznie. Takie eksperymenciki bez przygotowań i pomiarów to można robić na paluszku do kieszonkowej latarki a nie na dużych i drogich akumulatorach.
    Należałoby przynajmniej jakąś rezystancją ograniczyć prąd ładowania do wartości maksymalnej dla akumulatorów. No i albo pilnować napięcia na akumulatorze, albo zbudować układ, który ograniczy je samoczynnie do wartości dopuszczalnej. nie zapomnij, że to inne napięcie niż znamionowe.

Dodano po 59 [sekundy]:

kizek napisał:
    Napięcie ładowania takiego akumulatora to 13÷14 woltów i prąd 9 amper.

Jakiego akumulatora???

• #8 07 Lip 2012 22:07
    kizek
    Poziom 35  

12 V i 90 A mowa o nim w poście kolegi panas750.

• #9 07 Lip 2012 22:17
    retrofood

kizek napisał:
    12 V i 90 A mowa o nim w poście kolegi panas750.

A czy Ty wiesz ile wynosi napięcie maksymalnie naładowanego akumulatora ? I co to za dokładność? Co to znaczy, że akumulator ma 90 A ?

Coś mi się wydaje, że strzelasz, zapomniawszy załadować. Albo amunicji (wiedzy) brakło.

• Pomocny post
    #10 07 Lip 2012 22:35
    kizek
    Poziom 35  

Jeżeli już to 90Ah bo o tym chyba jest mowa.
    Napięcie ładowania - minimalne: 13,9 V - maksymalne 14,5 V.
    Po pełnym naładowaniu napięcie szybko spada do 13,2 V a później powoli do 12,6 V.

• #11 07 Lip 2012 22:44
    retrofood

kizek napisał:
    Jeżeli już to 90Ah bo o tym chyba jest mowa.
    Napięcie ładowania - minimalne: 13,9 V - maksymalne 14,5 V.
    Po pełnym naładowaniu napięcie szybko spada do 13,2 V a później powoli do 12,6 V.

I tak pisz od razu, nie powielaj błędów pytającego, bo on pyta, a Ty odpowiadasz.
    Natomiast nadal nie znamy rodzaju baterii do wkrętarki.

• #12 08 Lip 2012 21:20
    panas750
    Poziom 9  

Mówmy teraz o akum. 12V ,90Ah i tak , mam zamiar podłączyć ich 4 sztuki aby to napięcie dopasować do tych paneli które mają jak wspomniałem ok 55V -jałowe a więc 4 x 12V akum. = 48V .Czy taki zestaw akum. jest się w stanie naładować np. 5 szt. tych paneli ? Bo podejrzewam że amperaż paneli będzie słaby. Ale jakby mieć podłączone np. przez tydzień - czy sie w końcu naładują ? Oczywiście pod kontrolą żeby nie przeładować .Ale jak amper będzie z paneli np. 3-4A to sie raczej nigdy nie przeładują - czy dobrze myślę ??

• #13 08 Lip 2012 21:41
    retrofood

panas750 napisał:
    Ale jak amper będzie z paneli np. 3-4A to sie raczej nigdy nie przeładują - czy dobrze myślę ??

Nie, to błędne rozumowanie. Bez układów, które automatycznie zadbają o właściwy poziom napięcia przy końcu ładowania, nic Ci z tego nie wyjdzie.

• #14 08 Lip 2012 21:56
    panas750
    Poziom 9  

No właśnie chciałbym w jakiś sposób pominąć regulator bo jest b. drogi musi być podobno jakis MPPT do wyższych napięć paneli . Pyt. do znających temat - czy 3A , 55V -jałowe z paneli można przeładować akum. 4 x 12V 90Ah , podłaczone przez np. tydzień ? mmm lub coś popsuć ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME