Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Macrom M2A.500D - potrzebny schemat.

06 Lip 2012 23:54 2389 8
 • Poziom 11  
  Witam wszystkich potrzebuje informacji na temat tego wzmacniacza a dokładnie jakie tranzystory występują w przetwornicy, ponieważ trafił mi się taki wzmacniacz lecz ktoś już włożył do niego ręce i nie jestem pewnie czy irfz44n to oryginalne mos-fety tej przetwornicy.Przeszukałem internet za schematem czy jakaś wzmianka o tym wzmacniaczu lecz jest tego bardzo mało.Czy mógł by mi ktoś pomoc?
 • Poziom 11  
  Dodaję wnętrze wzmacniacza dla pogladu może ktoś mi cos podpowie.

  Wzmacniacz Macrom M2A.500D - potrzebny schemat.

  Wzmacniacz Macrom M2A.500D - potrzebny schemat.

  Wzmacniacz Macrom M2A.500D - potrzebny schemat.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jeszcze jedno po wymianie wszystkich irf-ow i oporników po sprawdzeniu końca mocy i wymianie scalaka kia494 wzmacniacz zapala sie na czerwono i zielono na przemian załącza sie na chwilke w tym czasie jest prad na końcówkach i tranzystory przetwornicy sie grzeją.
  Co mam jeszcze sprawdzić by chodził poprawnie?
 • Poziom 11  
  Nikt nie jest w stanie mi cokolwiek podpowiedzieć?
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Patrząc na gabaryty przetwornicy, sądzę iż były tam oryginalnie irfz44... są chyba najbardziej popularnymi tranzystorami w aplikacji wzmacniaczy samochodowych.

  Bez schematu to będzie bardzo ciężko. Weź wylutuj mostki prostownicze i sprawdź czy bez obciążenia przetwornica będzie prawidłowo pracować.
 • Poziom 11  
  No właśnie o tym nie wspomniałem ,zrobiłem to od razu i sama przetwornica bez podłączonego końca mocy działa nie prawidłowo tzn od razu po podaniu prądu "pompuje prad lecz irfy od razu gorące nie mam juz pojęcia co dalej wymienic by ruszyła.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  jeśli masz oscyloskop to sprawdź jak pracuje generator w *494, jakie przebiegi są na bramkach i drenach.

  Sprawdź diody D22,D21 oraz tranzystory Q1 i Q2
 • Poziom 11  
  Niestety nie posiadam oscyloskopu diody i tranzystory sprawdzone , Wzmacniacz Macrom M2A.500D - potrzebny schemat. Wzmacniacz Macrom M2A.500D - potrzebny schemat. lecz nie wiem czy są odpowiednie bo ktoś tu już gmerał i chyba poległ .
  Dzieje się tak po podłączeniu zasilania iż przetwornica głośno pracuje (Podłączając na chwilkę ) A takie pytanie czy układ kia 324p to to samo co lm324?
  Aha tl494 jest wstawiony nowy był kia 494 i na nim nie było żadnego odzewu a na tl startuje ale źle.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  LM324 jest na nieco niższe napięcie ale powinien działać, no coś tu będzie nie tak w sprzężeniu bo przetwornica nie ogranicza. Bez schematu niestety ciężko


  Edit:

  Posprawdzaj wokół wszystkie diody i tranzystory. Wiedzę tam jeden transoptor, jest on pewnie od sprzężenia, sprawdź go. On może sprawdzać prąd bądź napięcie na wyjściu, jeśli tak jest a masz wylutowane mostki to przetwornica w tym momencie nie ma ograniczenia i pompuje.
 • Poziom 11  
  Dziękuje bardzo posprawdzałem wszystko i nie znalazłem winowajcy a okazało sie że tranzystorki q1 i q2 i tl494 i lm324 w płytce wydawały sie ok ale po wywaleniu i włożeniu nowych natychmiast ruszyła przetwornica wzmacniacz gra.Dziękuje bardzo.Temat uważam za zamknięty.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Aha i jeszcze jedno gdyby kiedyś ktoś się natkną na tyn wzmacniacz szczerze polecam moc jaka podaje producent 500wat jest realna bardzo dobrze sobie radzi z 700watowym subem em-pasher