Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo y550 - zdechnięta bateria, dziwne zachwanie, naładowana w 160% !

zuraf 07 Lip 2012 15:47 2757 6
  • #1 07 Lip 2012 15:47
    zuraf
    Poziom 14  

Witam,

mam problem z baterią do tego laptopa. Jakiś czas temu, w bardzo krótkim okresie (ok tygodnia) czas pracy na baterii zaczął drastycznie spadać do zera. Powód tego jest raczej błachy i jest to efekt zaniedbania, gdyż raz komputer spadł z biurka i uderzył gniazdem ładowania o podłogę, które wcisło się do środka i słabo łączyło. Nieraz należało kilkukrotnie dociskać wtyczkę by zaczęło ładować, no a niestety cykle były zliczane.

Problem obecny to całowita śmierć baterii. Nie jest w stanie podrzymać zasilania nawet przez sekundę po odłączeniu ładowarki. Co ciekawe, to w chwilę po podłączeniu ładowarki, dioda sygnalizująca stan baterii (rozładowana-miga pomarańczowa, niski poziom-pomarańczowa, naładowana- biała) najpierw zapalała się na pomarańczowo, a po ułamku sekundy na biało. Teraz jest absolutna ciemność. Co ciekawe, bateria jest wykrywana przez system. Poniżej screen z BatteryMon'a

Lenovo y550 - zdechnięta bateria, dziwne zachwanie, naładowana w 160% !

Pytanie brzmi: co z tym fantem zrobić? Nie wygląda to na awarię ogniw, bo gdyby tak było, to chociaż przez moment byłyby w stanie podtrzymać zasilanie. Wydaje mi się, że wina tkwi w zablokowanym/uszkodzonym sterowniku. Czy da się go odblokować? Nie mam komputera z LPT by skasować EEPROM. Czy patenty z mrożeniem sterownika działają?

0 6
  • #2 07 Lip 2012 15:53
    yang32
    Poziom 36  

Ewidentnie uszkodzona elektronika, i patent z zamrażalnikiem na to nic nie poradzi.

0
  • #3 07 Lip 2012 16:43
    zuraf
    Poziom 14  

Rozebrałem baterię i napięcia na ogniwach to: 3.97V, 4.02V oraz 4.05V. Więc wszystko wskazuje na padnięty sterownik. Co jeszcze zaobserowałem, to to, że po wyjeciu i włożeniu bateri na chwilę zapala się dioda pomarańczowa, potem biała, a następnie gaśnie. Niekiedy świeci przez dłuższy czas pomarańczowa. Co z tym zrobić? Chyba najlepiej byloby dorwać jakąś z padniętymi ogniwami, ale z tym raczej ciężko. A może kupić chińską podróbkę i wrzucić nowe ogniwa?

0
  • #4 07 Lip 2012 17:57
    yang32
    Poziom 36  

Jak masz uszkodzoną elektronikę co Ci da zmiana ogniw ? Chyba nic.
    Po drugie w chińskich tanich zamiennikach są najtańsze słabej jakości ogniwa tak, że pomysł bez sensu.

0
  • #5 07 Lip 2012 18:03
    zuraf
    Poziom 14  

Oczywiście, że wymiana ogniw w baterii z zepsutą elektroniką nie da nic, ale miałem na myśli zakup używanej, ze sprawną elektroniką i padniętymi ogniwami. Co do chińskich to myslałem o zamianie ogniw na jakieś markowe, ale finansowo zakup zamiennika i dobrych ogniw wyjdzie gorzej niż nowej, oryginalnej.

0
  • #6 07 Lip 2012 20:11
    yang32
    Poziom 36  

Możesz kupić z padniętymi ogniwami i wymienić w niej na te co masz w swojej. To sie może udać, z tym, ze też nie wiesz jak w tej kupionej jest z elektroniką i jaki stan ma licznik na niej.

0
  • #7 07 Lip 2012 21:53
    Wiesław Rzepka

Poziom 32  

Elektronika baterii nie jest jest uszkodzona, wymiana elektroniki w baterii z uszkodzonymi ogniwami też nic nie da. Po pierwsze: należy wymienić ogniwa lub chociaż je porządnie przetestować. Zakładając, że różnica napięć między ogniwami nie różni się więcej niż 50 mV, bateria jest do zrobienia. Jeśli masz interface I2C, sprawdź, jaka jest liczba cykli ładowań. Zapewne konieczny będzie reset elektroniki. Żaden interface I2C nie pozwoli ci na reset elektroniki. Bateria jest Sanyo, co widać w BatMonie, tą elektronikę obsługuje tylko Sanyo Tool.

0