Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

system ciągłej kontroli naciągu drutu

07 Lip 2012 16:53 1655 7
  • Poziom 2  
    Witam!
    Szukam stosowanych konstrukcji urządzeń do ciągłej kontroli naciągu drutu w urządzeniach np. do nawijania cewek. Czy ktoś z was miał do czynienia z czymś takim i mógłby przedstawić znane sobie rozwiązania pomiaru naciągu drutu? Gdzie szukać?
    Chodzi o proste urządzenie dające sygnał na lampkę (bądź ekran), że drut jest za słabo lub za mocno napięty. Z góry dzięki za odpowiedzi!
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Stary jak świat patent polega że idzie przez roki i jedna z nich jest na na ramce na łożyskach i potencjometr na osi sterownie 0-10V.
    system ciągłej kontroli naciągu drutu
    Rysunek ideowy.
  • Poziom 2  
    Dzięki! Rzeczywiście prosta konstrukcja :) choć nie wiem czy tego typu rozwiązanie zadziała w nawijarce gdzie drut biegnie pionowo i napina się już na tego typu "żyrawce".
  • Specjalista Automatyk
    Wykorzystaj "żyrafkę" jeżeli potrzebujesz tylko informacje że za słabo lub za mocno to można wykorzystać położenie tej żyrafki i wyczuć np, czujnikami.
  • Poziom 2  
    Też o tym myślałem, tylko obawiam się, że te żyrafki już nie działają tak jak kiedyś ze względu na swoją wiekowość. Ale na pewno zobaczę czy tak da się to zrobić.
  • Poziom 17  
    Kiedyś dla ciągarni drutu robiłem automatykę do linii powlekania drutu tworzywem sztucznym. W tej linii pomiędzy chłodzeniem i pomiarem średnicy a coilerem ( nawijarką do spakowania kosza urobku ) znajdował się słup wyposażony w dwa zespoły kół, z których górne było stałe, dolne natomiast miało możliwość przemieszczania się w pionie, zwany kompensatorem. Ruch w dół powodowany był grawitacją, ruch w górę występował jeśli naprężenie drutu poprzez zaplecenie kilku zwojów na zespole dolnej i górnej rolki przewyższyło siłę grawitacji. Oczywiście drut ciągnięty był przez napęd coilera, hamowany w powlekarce. Zależności od proporcji tych sił następował ruch dolnej rolki kompensatora w górę i w dół. Układ sterowania śledził ruch rolki ( naprężenie ) oraz skrajne położenie.
    Innym rozwiązaniem jest użycie konstrukcji zwanej ' dancing arm ' czyli ramienia z rolką która napręża drut. Podobnie jak w przypadku kompensatora położenie jest związane z naprężeniem.
    Ale w nowoczesnych układach napędowych w druciarstwie używa się falowników zaprogramowanych na stabilizację naprężenia ( momentu obrotowego silnika ).

Powodzenia
    Roman
  • Użytkownik obserwowany
    Pokazuje rozwiązanie jakie widziałem na maszynie gdzie wykonywała oplot na przewodzie z DN 0.8mm.
  • Poziom 2  
    Przeanalizowałem kilka rozwiązań i doszedłem do wniosku, że najlepszymi i prawdopodobnie najprostszymi rozwiązaniami będzie użycie potencjometru obrotowego (z żyrafką) lub układu tensometrycznego. Teraz nastepuje pytanie: którym sposobem łatwiejszy jest odczyt sygnału cyfrowego i porównanie go do aktualnego naciągu drutu (siły)? I w jaki sposób się to realizuje?