Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić ze zwykłych kolumn, monitory studyjne ? ( fotki )

mirini 07 Jul 2012 17:17 7852 23
Altium Designer Computer Controls
    mirini
    Level 11  
    Chciałbym sobie zrobić takie mini studio domowe, mikrofon, klawisze, podłączone do MacBook pro. I chciałbym wykorzystać moje kolumny do tego, aby nie kupować innych. Chodzi o kable, otóż w zwykłych kolumnach są takie druciki, natomiast monitory studyjne mają przeważnie złącza JACK, czy XLR, czy coś podobnego.

Nie wiem tylko czy da się zmienić końcówki przewodów tak aby pasowały do mojego Interfejsu muzycznego; Apogee Duet 2

http://store.apple.com/pl/product/H4991ZM/A/Apogee_Duet_2_Music_Interface

Kolumny to 2 sztuki; B&W DM601.

Załączam dwie fotki, moich kolum Jak zrobić ze zwykłych kolumn, monitory studyjne ? ( fotki ) ; Jak zrobić ze zwykłych kolumn, monitory studyjne ? ( fotki )

A trzecia fotka to Interfejs muzyczny; Apogee Duet 2 ( do którego przypuszczam że muszę podłączyć kolumny )

Jak zrobić ze zwykłych kolumn, monitory studyjne ? ( fotki )
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
    Karaczan
    Level 41  
    Podłącz ten interface pod wzmacniacz, a pod wzmacniacz kolumny.
    Prościej się nie da ;)
  • Altium Designer Computer Controls
    mirini
    Level 11  
    Karaczan wrote:
    Podłącz ten interface pod wzmacniacz, a pod wzmacniacz kolumny.
    Prościej się nie da ;)

W mych planach nie myślałem zakupować wzmacniacza, bo zdawało mi się że karta dźwiękowa Apogee Duet 2 i komputer spełnią role wzmacniacza.
    Czy coś sie da wymyślić ?
    Karaczan
    Level 41  
    Quote:
    Dwa równoważone wyjścia liniowe, maks. poziom wyjścia +20 dBu

Tak, da się coś wymyślić.
    Wzmacniacz ;)

Bo niby jak chcesz z wyjść liniowych zasilić kolumny?
    mirini
    Level 11  
    Karaczan wrote:
    Quote:
    Dwa równoważone wyjścia liniowe, maks. poziom wyjścia +20 dBu

Tak, da się coś wymyślić.
    Wzmacniacz ;)

Bo niby jak chcesz z wyjść liniowych zasilić kolumny?

Zatem moje kolumny odpadają i będę musiał zakupić profesjonalne monitory studyjne ?

Mam 2 pytania z tym związane;

1-
    czy mógłby mi ktoś doradzić i podesłać link z najmniejszymi monitorami studyjnymi ? ( abym mógł czasem wozić je w podróży ) . Słuchawki już mam ale ogłuchłem już od nich :)

2-
    Napotkałem się z opinią, że nie da się odsłuchiwać dźwięków, podczas tworzenia muzyki w zwykłych kolumnach bo muszą być to monitory studyjne. Ale ja zastanawiam się czy odwrotnie to może funkcjonować, czyli czy w monitorach studyjnych będę mógł jakościowo super słuchać filmu z dvd ?
    JCK
    Level 25  
    mirini wrote:
    Zatem moje kolumny odpadają i będę musiał zakupić profesjonalne monitory studyjne ?

A kto tak napisał? Dokup do nich wzmacniacz.
    mirini
    Level 11  
    JCK wrote:
    mirini wrote:

A kto tak napisał? Dokup do nich wzmacniacz.

Ja już jestem zmęczony z ilością rzeczy jakie muszę posiadać. Wolałbym aby np. jakaś karta dźwięku miała w sobie wzmacniacz, czy coś w tym rodzaju, bo ja to wszystko muszę wozić ze sobą dlatego musi to być małe, i musi tego być mało.
    Kolumny powyższe są w domu zatem nie szkoda mi ich wykorzystać, ale resztę wszystko co dokupię chce zabierać ze sobą w podróż.
    matis057
    Level 33  
    mirini wrote:
    Wolałbym aby np. jakaś karta dźwięku miała w sobie wzmacniacz, czy coś w tym rodzaju, bo ja to wszystko muszę wozić ze sobą dlatego musi to być małe, i musi tego być mało.

Nie ma takich malutkich wzmacniaczy.
    Wszystko musi mieć swoją przestrzeń, odprowadzanie ciepła, filtry na płytce drukowanej itd.
    Początkowo to miało być mini studio domowe a teraz okazuje się, że musi być mini studio mobilne. Zdecyduj się kolego.
    Możesz sobie wykonać wzmacniacz 100W do tych głośników - i będzie on wtedy mini.
    Darmowe schematy tutaj: http://chomikuj.pl/Dpl300HT/Elektronika/Schem...Wzmacniacze/Mini+wzmacniacz+2x100W+na+TDA7294
    mirini
    Level 11  
    mirini wrote:

Ja już jestem zmęczony z ilością rzeczy jakie muszę posiadać. Wolałbym aby np. jakaś karta dźwięku miała w sobie wzmacniacz, czy coś w tym rodzaju, bo ja to wszystko muszę wozić ze sobą dlatego musi to być małe, i musi tego być mało.
    Kolumny powyższe są w domu zatem nie szkoda mi ich wykorzystać, ale resztę wszystko co dokupię chce zabierać ze sobą w podróż.

Zatem jeszcze raz wytłumaczę, że kolumny powyższe są mi zbędne, bo są darmowe z racji że już je posiadam, natomiast to co muszę dokupić to już tylko i wyłącznie do mobilnego studia, bo z niego korzystał będe głównie.
    Dlatego jak mam dokupić monitory studyjne, ( czyli ze wbudowanymi wzmacniaczami to muszą być małe i w miarę profesjonalne ).
    Znalazłem coś takiego;Genelec 6010A
    http://www.djshop.pl/k15,naglosnienie/i7790,genelec,genelec-6010a-bialy-.html
    Ale to jest tak małe, że chyba nie osiągnę tym w miarę dobrego dźwięku. Zatem może coś ciutkę większego ?

Znalazłem też coś innego, ale na razie jestem w trakcie poszukiwań wagi, itp.
    http://www.novamusic.pl/avantone-mixcubes-kompaktowe-monitory-para-p-3351.html

Drugą sprawą już jeśli chodzi o kolumny jakie ukazałem w pierwszym poście, zastanawia się jak łączy się kartę dźwięku ze wzmacniaczem który rzekomo musiał bym dokupić. jakie wyjścia, wejścia, przewody ?
    Karaczan
    Level 41  
    Lubisz komplikować sobie życie chyba ;)
    Do wzmacniacza kable jack-chinch (zależy jakie wejścia ma wzmacniacz), kable do kolumn jak widać na obrazku już masz. Wzmacniacz musi mieć analogowe wejście liniowe stereo, praktycznie każdy ma.

A co do monitorów to nie taniej zwykłe głośniki komputerowe wysokiej jakości?

Geneleci maja wbudowany wzmacniacz, z kartą łączą się przez wejścia RCA.
    JCK
    Level 25  
    No to podaj jaką masz karte dżwiekową lub zrób fotke wyjść.

W linku jaki ci podałem wcześniej miniaturowy wzmacniacz ma chyba wszystkie kable jakie tylko byś potrzebował.
    Patrzyłeś?
    JCK
    Level 25  
    Sorki , ale ja się poddaję.
    Zacznijmy od tego, że mamy mały chaos w nazewnictwie.
    Ja pytałem o kartę, a Ty mówisz i interfejsie. Moja wina, nie doczytałem jakim kompem dysponujesz , Twoja wina nazywasz laptopa kompem.
    Reasumując; masz zamiar kupić interfejs do laptopa MAC, a nie kartę do kompa !
    Karta muzyczna to zdecydowanie wyposażenie komputera, które możesz w nim samym zainstalować, wkładając w odpowiedni slot (gniazdo połaczeniowe).
    To trochę inne urządzenie niż mowa w twoim temacie.
    Co do połaczeń interfejs - kolumny aktywne to nie widzę żadnego problemu, masz tam wyjścia mini Jack, które są typowe dla techniki komputerowej i audio.
    Jdynie sprwadź czy Twoje "klawisze", mikrofony mają złącza XLR.
    W temacie kolumny jak napisałem wyżej to się poddaję, bo zacząłeś od wersji taniej (budżetowej- posiadam takie, a takie kolumny) a kończymy na sztuce po ok. 1500zł.
    Temat rzeka, jeśli nie bodajesz ile masz kasy na te zabawki.
    SORRY NO COMMENTS
    mirini
    Level 11  
    Aby nie mieszać tematów, wymazałem treści ukazujące monitory studyjne.

JCK wrote:

Karta muzyczna to zdecydowanie wyposażenie komputera, które możesz w nim samym zainstalować, wkładając w odpowiedni slot (gniazdo połaczeniowe).

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy uważasz JCK, że istnieje możliwość zainstalowania ( włożenia ) do mojego MacBook pro 17 jakiejś karty muzycznej?
    Czy taka karta sprawowała by funkcje podobne np. do Interfejsu muzycznego Apogee Duet 2 ?
    Jeśli tak, to gotów byłbym za nią zapłacić znacznie więcej.
    Ale raczej pomieszałem techniczne ,możliwości.

P.S.
    Programu zamierzam używać, logic studio.
    matis057
    Level 33  
    Quote:
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy uważasz JCK, że istnieje możliwość zainstalowania ( włożenia ) do mojego MacBook pro 17 jakiejś karty muzycznej?
    Czy taka karta sprawowała by funkcje podobne np. do Interfejsu muzycznego Apogee Duet 2 ?
    Jeśli tak, to gotów byłbym za nią zapłacić znacznie więcej.

Karta muzyczna jest do komputera stacjonarnego.
    Ty pozostań już przy swoim Apogee Duet 2.
    Karaczan
    Level 41  
    Jakbyś zainstalował Windowsa na tym Macu to masz zdecydowanie większy wybór ciekawych interfaceów audio. Np LEXICON LAMBDA USB który posiada praktycznie wszystkie wejścia/wyjścia jakie mogą się muzykowi przydać, w tym MIDI (do klawiszy).

Pod MacOS u nas w PL wybór jest dość skromny a ceny koszmarne.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Lambda będzie również chodzić na MACku. Zresztą większość producentów spiera zarówno windows jak mi Mac OS.

Czym mniejszy monitorek, tym słabszy, bardziej kartonowy bas. Monitory nazywane studyjnymi, najmniejsze spotykane to w okolicy 5" wooferka.
    mirini
    Level 11  
    Wydaje sie być zbyt skromny, wspomniany - LEXICON LAMBDA USB -w cenie - 619.00 zł

http://www.artmusic.pl/offer/124/4714/lexicon_lambda_studhtml
    Mam nadzieje że mój planowany Apogee Duet 2 , równie ma MIDI (do klawiszy).

adambyw wrote:

Czym mniejszy monitorek, tym słabszy, bardziej kartonowy bas. Monitory nazywane studyjnymi, najmniejsze spotykane to w okolicy 5" wooferka.

I tutaj zaczynam sie z tym zgadzać, problem w tym że moje upatrzone; Focal CMS
    40, a teraz większe bo = Focal CMS 50- tylko wagowo wydaje się być znośne= 7.7kg, ale troche za wysoka = 2324,00 zł.

http://sklepmuzyczny.pl/produkt/focal-cms-50-sztuka/7f44294be20ec3a0993b034a9111a121

Wielkość widać na filmie że też jest fajna;
    Focal CMS50 and CMS65 Studio Monitors at AES NYC, Oct. '09

Będę musiał jednak chyba poszukać coś tańszego o podobnym rozmiarze i dobrej jakości. Byłbym wdzięczny za podpowiedź, czy jest coś takiego w sklepach ? Dziekuje.
    Karaczan
    Level 41  
    Lambda posiada dużo więcej wejść/wyjść niż Apogee.
    Apogee nie posiada MIDI.

Mam wrażenie że ty totalnie nie wiesz co chcesz osiągnąć.
    Co z czym i jak chcesz łączyć? Odpowiedz na to pytanie a coś się dobierze.
    mirini
    Level 11  
    Dziękuję za mądre rady. To prawda jestem teraz w lekkim zamieszaniu, bo z jednego planu zrobiły mi się 2 plany, a nawet więcej :) No i nie wiem co czynić.
    Gdybym zaczął opisywać plany tworzenia mojego mini studia muzycznego, to wątek ten zupełnie stracił by powagę, a w ogóle na tym forum wydaje mi się że trudno rozwijać temat związany z tworzeniem mini studia. ( pomimo że bardzo mnie on interesuje ).

Zacząłem wątek od kolumn, i teraz zastanawiam się czy z nich rezygnować i zakupić Monitory studyjne, czy dokupić wzmacniacz. ?
    Monitory studyjne są drogie i nie ma małych, dobrych....
    Natomiast Kolumny moje B&W DM601. teraz widzę że chyba nic nie są warte ( mimo że zapłaciłem kiedyś za nie majątek :)
    zatem zbieram myśli :)
    Dziekuje za rady.
    matis057
    Level 33  
    mirini wrote:
    Natomiast Kolumny moje B&W DM601. teraz widzę że chyba nic nie są warte (mimo że zapłaciłem kiedyś za nie majątek)

Jeśli działają i dobrze grają to muszą być warte swojej ceny. :)
    Każde głośniki potrzebują mocy. Wszystko potrzebuje mocy. Bez wzmacniacza sobie nie pograją po prostu. Tak samo jakbyś chciał żeby telefon komórkowy działał bez ładowania cały czas. :)
    Kolega Karaczan ma rację. W tym dziale koledzy powinni pomóc bardziej niż my. :)