Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus k50ip uszkodzenie inwentera, świetlówki czy matrycy? diagnoza

07 Lip 2012 19:55 4886 23
  • Poziom 31  
    Hey

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w zdiagnozowaniu usterki "widocznej" na załączonych zdjęciach oczywiście o ile to możliwe? :)

Z góry dzięki

Asus k50ip uszkodzenie inwentera, świetlówki czy matrycy? diagnozaAsus k50ip uszkodzenie inwentera, świetlówki czy matrycy? diagnoza
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 36  
    Wygląda na tasiemkę.Raczej nie świetlówki bo jest mocne podświetlenie, ani inwertera bo matryca świeci jasno, czy matrycy też raczej nie. Stawiam na tasiemkę, lub problemy z grafiką w laptopie.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    A pod zew. monitorem jak wygląda obraz.Jeżeli w porządku to grafika raczej OK. Inwerter na 100% też odpada bo podświetlenie na matrycy jest. Zostaje sprawdzenie taśmy i samej matrycy a raczej świetlówki( jest to dość częsty objaw w matrycach i efekt będzie dokładnie jak na zdjęciach).

polecam filmik
    http://www.21th.pl/?jak-wymienic-swietlowke,54
  • Poziom 31  
    Sprawdzałem już grafikę pod zewnętrznym monitorem i wszystko wygląda ok, przeginałem też klapą matrycy i żadnych zmian nie widać, więc to chyba i nie tasiemka.
    Po przewertowaniu kilku stron natrafiłem na sugestię, że to wina świetlówki choć były też inne możliwości czyli prawdopodobnie będę musiał zaryzykować wymieniając na razie najtańszy element...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Świetlówkę możesz sprawdzić podpinając matryce do innego laptopa. Tanio i bez komplikacji i od tego zacznij. Tasiemka jak sie trwale uszkodziła, to nie będzie zmian na LCD, tak samo to że na zewnętrznym monitorze jest obraz OK, też nie przesądza, że grafika jest dobra.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 22  
    Jeżeli obstawiasz że nie jest to wina taśmy to tak jak wyżej napisałem obstawiam świetlówki w matrycy. W załączniku masz filmik jak wymienić. Czas pracy 30-60minut. Koszt wymiany około 15-30zł.

Pozdrawiam

P.S.

Kolego @yang32

Raz piszesz
    Cytat:
    Na pewno nie świetlówki bo jest podświetlenie

A chwilę później
    Cytat:
    Świetlówkę możesz sprawdzić podpinając matryce do innego laptopa.

Zdecyduj się wkońcu
  • Poziom 36  
    xironeksik napisał:
    Jeżeli obstawiasz że nie jest to wina taśmy to tak jak wyżej napisałem obstawiam świetlówki w matrycy. W załączniku masz filmik jak wymienić. Czas pracy 30-60minut. Koszt wymiany około 15-30zł.

Pozdrawiam

P.S.

Kolego

Raz piszesz
    Cytat:
    Na pewno nie świetlówki bo jest podświetlenie

A chwilę później
    Cytat:
    Świetlówkę możesz sprawdzić podpinając matryce do innego laptopa.

Zdecyduj się z postami

Po pierwsze należy zacząć od sprawdzenia co jest uszkodzone, a nie od wymiany świetlówki, po drugie jak ktoś świetlówki nie wymieniał nigdy wcześniej , to nie jest to ani proste, ani 20 min, a można zniszczyć matrycę nawet.

Nie polecam grzebania przy czymkolwiek, bez uprzedniego sprawdzenia czy aby na pewno trzeba grzebać.
  • Poziom 22  
    To proponuje przeczytaj jeszcze raz na spokojnie mój post zaczynający się od zdania...
    Cytat:
    Jeżeli obstawiasz że nie jest to wina taśmy...

a jeszcze chwile wcześniej pada pytanie
    Cytat:
    A pod zew. monitorem jak wygląda obraz.Jeżeli w porządku to grafika raczej OK

na co pada odpowiedź
    Cytat:
    Sprawdzałem już grafikę pod zewnętrznym monitorem i wszystko wygląda ok

Cytat:
    czyli prawdopodobnie będę musiał zaryzykować wymieniając na razie najtańszy element...

Najtańszy element to wymiana świetlówek. Po postach kolegi @gallus [pl] wnioskuje że nie jest "amatorem" w dziedzinie elektroniki i poradzi sobie z wymianą świetlówki. Wiem istnieją jeszcze tańsze metody np. sprawdzenie innej matrycy na laptopie itp itd. ale czasami zwykły użytkownik komputera nie ma po prostu takiej możliwości. I w takim przypadku zostaje tylko oddanie do serwisu na diagnozę która również kosztuje.

Tak więc dalsza dyskusja nie ma sensu bo gadasz po prostu głupoty. Raz piszesz że nie może to być świetlówka, chwilę później że jednak może to być i sprawdź na innym laptopie. Zdecyduj się w tym co piszesz.
  • Poziom 36  
    Najtańszym elementem jest sprawdzenie matrycy na innym laptopie, bo nic nie kosztuje.
    Kłócić się z Tobą nie mam ochoty i tyle :)
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Wiem istnieją jeszcze tańsze metody np. sprawdzenie innej matrycy na laptopie itp itd. ale czasami zwykły użytkownik komputera nie ma po prostu takiej możliwości

Wtedy pozostaje oddanie laptopa do serwisu i dochodzą tutaj koszta diagnozy których chcemy przecież uniknąć....
  • Poziom 36  
    Ludzie nie mieszkają na pustyni i mają kolegów co mają laptopy, a jeśli autor postu zdemontuje sam matrycę i samą matrycę zaniesie do serwisu to mu sprawdzą za darmo, albo za 20 zł, czyli żaden koszt. Wg mnie warto się najpierw dowiedzieć co jest uszkodzone, zanim zabierze sie za rozbieranie matrycy.
    świetlówka kosztuje grosze, natomiast pierwszą matryce w jakiej wymieniałem świetlówkę normalnie zniszczyłem, a nawet dzisiaj po latach i dziesiątkach wymian z niektórymi matrycami się męczę, bo są mocno poklejone.
    O tym że wymiana świetlówki w matrycy to spacerek i góra 15 min dla człowieka co nigdy tego nie robił może twierdzić jedynie dyletant w temacie.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Najtańszym elementem jest sprawdzenie matrycy na innym laptopie, bo nic nie kosztuje.

Chwilę później dochodzi koszt 20zł za sprawdzenie w serwisie. Powiem Tobie że wcale nie taki tani interes jak sam koszt świetlówek to 15-30zł. Czyli praktycznie 100% twoich kosztów diagnozy. Do tego pisałem że czas wymiany to 30-60 minut a nie 15 jak piszesz. Naucz się czytać ze zrozumieniem. Kończę dalszą dyskusję po prostu nie ma sensu.
  • Poziom 36  
    Naprawdę szukasz zaczepki. Pisałem ze na ogól nic nie kosztuje, bo np ja sprawdzam takie rzeczy u siebie w serwisie za darmo, ale nie tylko ja, bo to chwilka tylko jest i na miejscu się robi.

Idź i się przewietrz na zewnątrz bo upał Ci najwyraźniej szkodzi.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Idź i się przewietrz na zewnątrz bo upał Ci najwyraźniej szkodzi.

OK przewietrzyłem się, a Tobie proponuje elementarz do klasy 1-3 "czytanie ze zrozumieniem" . Unikniemy dzięki temu w przyszłości kolejnych niepotrzebnych problemów.
  • Poziom 31  
    Panowie nie ma co się kłócić ;)
    Wymieniłem już trochę matryc, ale jeszcze świetlówki nie miałem okazji dlatego też chciałem się upewnić co wymienić.

PS Czy do wyeliminowania uszkodzenia karty graficznej wystarczy podłączenie laptopa do innej matrycy?
  • Poziom 22  
    Tak, jeżeli masz możliwość sprawdzenia laptopa pod inną matrycą. Dzięki temu sprawdzisz jednocześnie taśmę matrycy, grafikę i przekonasz się na 100% czy w Twojej obecnej matrycy jest uszkodzona świetlówka;-)

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Panowie prowadzicie jakieś bezsensowne wojenki o wymianie świetlówki a autorowi nawet nie chciało się rozebrać obudowy matrycy - bo gdyby rozebrał to pewnie okazałoby się że ma matrycę podświetlaną led bo takie były montowane głównie w tym modelu
  • Poziom 43  
    Jak można podpinać matrycę od innej marki i modelu laptopa zupełnie do innego,
    to samo się tyczy świetlówki każdy model i marka komputera przenośnego zawiera inny inwerter itd.
    Ten akurat model i marka posiada podświetlanie LED.
  • Poziom 31  
    Przyznaje się, że nie rozbierałem matrycy, to że uszkodzona może być świetlówka "zasugerował" mi internet, a sprawdzając cenę matrycy nie zwróciłem uwagi na fakt iż posiada ona podświetlanie led.

Wracając do tematu..., z racji, że to nie mój sprzęt pomyślałem że może być on jeszcze na gwarancji i okazuje się, że faktycznie gwarancja 24 miesięcy od daty produkcji przypada na 9.07.2012, a na pewno został on sprzedany przynajmniej ok. miesiąca po niej więc chyba będzie warto oddać go na gwarancję(?)
  • Spec od komputerów
    Oddaj na gwarancję, sam nic nie zrobisz a większość w/w sugestii jest błędna.
  • Poziom 31  
    Niestety dowiedziałem się od właściciela, że laptop był już naprawiany przez "niefirmowy serwis asusa" więc gwarancja niestety nie obowiązuje, więc czy macie jeszcze jakieś propozycje co do możliwości naprawy w/w usterki? :)
  • Poziom 36  
    Tak jak pisałem proponuję sprawdzenie matrycy przez jej wyjecie i sprawdzenie w innym laptopie. To że matryca LED z wtyczką 40 pinową, to trzeba ją sprawdzić w innym laptopie z matrycą LED z wtyczką 40 pinową.
    Jeśli to zrobisz, dowiesz się czy to wina matrycy.
    Nadal bardziej się skłaniam jednak w stronę tasiemki lub uszkodzonego układu grafiki.
    Po tym jak laptop był już naprawiany, to skłaniam się bardziej w stronę uszkodzonego układu grafiki. Ale jak pisałem wcześniej matrycę też możesz sprawdzić.

PS.
    Zachęcanie do samodzielnej naprawy czegokolwiek przez osobę która ową naprawę zna tylko z sieci jest nad wyraz szkodliwe i zasługuje na przynajmniej ostrzeżenie.
    Nie może być tak, że ktoś proponuje naprawę twierdzi że to 10 min i jest proste jak drut, a sam tego nigdy nie robił. WG mnie to jest oszustwo.
  • Poziom 32  
    Ewidentny brak jednej linii sygnałowej magistrali LVDS VGA->LCD. Przede wszystkim sprawdź i wyczyść złącza po obydwu stronach taśmy LCD. Jak nie będzie efektu to szukaj przerwanego przewodu w taśmie. Tyle możesz zrobić sam.
  • Poziom 31  
    Laptopa zwróciłem właścicielowi, który przekazał go komuś innemu kto posiadał akurat używaną matrycę pasującą do tego modelu, po jej wymianie usterka zniknęła :)