Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja w mieszkaniu - potrzebuje porady

07 Lip 2012 20:05 3566 9
  • Poziom 2  
    Witam
    Potrzebuję porady, sprawa ma się tak, mieszkam w wieżowcu na ostatnim piętrze i w sezonie zimowym przy maksymalnie odkręconych grzejnikach mam rano 16 stopni w mieszkaniu przy mrozie -5, do tego problem z grzybem i wentylacją. Po 3 letniej batalii ze spółdzielnią został w tym roku ocieplony dach, ale wciąż mam problem z wentylacją, kominy w kuchni i łazience nadmuchują powietrze, wiem, że to przez to, iż mieszkanie jest szczelne i jak to pan ze spółdzielni powiedział musze otwierać okno by zapewnić dobrą wentylację, tylko jak mam to zrobić mam 3 letniego syna, w mieszkaniu 16 stopni i jeszcze na to wszystko okno otwierać, bo samo rozszczelnienie nie wystarcza trzeba je co najmniej uchylić w pionie.
    Czytam ostatnio dużo Na ten temat i jedyne, co mi do głowy przychodzi to nawiewniki w oknach. Mam zamontowane jakieś najzwyklejsze za 10 zł, które przypominają dwa kawałki plastiku z klapką, a w środku wywiercone 4 dziury, lecz to jakaś prowizorka jest.
    Może macie jakieś pomysły albo znacie dobrą firmę ze Szczecina, która zna się na wentylacji i morze pomóc w rozwiązaniu problemu.
    Ręce mi opadają mały choruje całą zimę,w mieszkaniu zimno, jeśli znacie dobrych fachowców proszę o namiary.
  • Fotowoltaika
  • Poziom 31  
    Szkoda ze jak był zimno nie pisałeś. Wentylacja wentylacja. Problemem jest ogrzewanie. Możesz mieć zapowietrzone grzejniki i wiele innych awarii. Dobrze by było zmierzyć temperaturę na dojściu.
  • Poziom 2  
    Z ogrzewaniem też walczę ze spółdzielnią, ale wszystko po trochu, na razie ocieplili dach, teraz sam chce porozmawiać z jakimiś dobrymi fachowcami od wentylacji by dostarczyć powietrze do mieszkania nie tracąc przy tym za dużo ciepła. Jak wiadomo dobrych fachowców mało stąd mój post.
  • Fotowoltaika
  • Poziom 37  
    Jeśli komin jest zbiorczy upewnij się że nikt na tym kanale nie wstawił wentylatorka w niższych piętrach. W takim przypadku należy go usunąć (poprzez spółdzielnię) - będzie zakłócał wentylację grawitacyjną u wszystkich na tym kominie. Czy łazi tam w ogóle kominiarz (ma obowiązek!)?
  • Poziom 15  
    Wentylacja nie usunie całkowicie problemu grzyba w mieszkaniu. Podstawowy problem to dogrzanie mieszkania. Przypuszczam, że albo moc ogrzewania żle dobrana lub nadmierne przenikanie ciepła przez ściany (np. wskutek zawilgocenia, złej izolacyjności cieplnej). Może należałoby najpierw zwiększyć moc ogrzewania - większe grzejniki. Grzyb tworzy się w miejscach najzimniejszych, ponieważ skrapla się tam para wodna (wilgoć). Jeśli zwiększy się przepływ powietrza przez pomieszczenie to automatycznie obniży się temperatura. Żeby problem załatwiła wentylacja musiałaby być wyposażona w wymiennik i pompę ciepła, aby do mieszkania trafiało cieplejsze powietrze niż wychodzi. A to już koszty.
  • Poziom 20  
    arthi napisał:
    Na ten temat i jedyne, co mi do głowy przychodzi to nawiewniki w oknach.

Rozszczelnij drzwi wejściowe. Zrób np. szparę nad progiem.
    Dzięki temu będziesz miał wentylację nagrzanym powietrzem z klatki. A na górze budynku na klatce jest zawsze najcieplej. Być może nawet będziesz miał cieplej w mieszkaniu dzięki temu.

Wadą jest to, że jeśli na klatce jest jakiś zapach, to trafi do mieszkania.
    No i hałasy z klatki słychać bardziej w mieszkaniu.
    W druga stronę też - na klatce słychać co się dzieje w mieszkaniu.
  • Poziom 37  
    walter56 napisał:
    Jeśli zwiększy się przepływ powietrza przez pomieszczenie to automatycznie obniży się temperatura. Żeby problem załatwiła wentylacja musiałaby być wyposażona w wymiennik i pompę ciepła, aby do mieszkania trafiało cieplejsze powietrze niż wychodzi. A to już koszty.

Powietrze oczywiście powinno być nagrzane zanim trafi do pomieszczenia, ale trzeba uwzględnić pewną właściwość zimowego powietrza - ma bardzo niską wilgodnosć - co po podgrzaniu, jeszcze bardziej ją pomniejsza - działa to dość silnie "osuszająco". Trzeba sprawić aby powietrze z pomieszczeń "zawilgocone" przez ludzi było usuwane, a napływało suche powietrze z zewnątrz.
    Żeby było ciekawiej to wydajnośc wentylacji grawitacyjnej zależy głównie od temperatury.
  • Poziom 2  
    Witam i dziękuję za odpowiedzi
    Sytuacja wygląda tak , całą zimę miałem wycięte uszczelki u góry i na dole drzwi, mimo to w dalszym ciągu jednak nie było ciągu w kominach wyciągających powietrze w kuchni jak i łazience , dopiero po otwarciu szeroko okna pojawiał się ciąg, zauważyłem jednak że teraz latem jak mam wszystkie okna uchylone to też potrafi ciąg w kominach zaniknąć , widzę to po tym iż świeca w junkersie do ciepłej wody gaśnie właśnie z powodu braku wentylacji, czy też cofania się spalin.
    Wcześniej jak zrobiłem awanturę w spółdzielni mieszkaniowej w sprawie kominów to je podnieśli. Mieszkam na ostatnim piętrze i na moje oko miały około metra od kratki w mieszkaniu , potem je wyciągnęli na około 2 metry , a jak wciąż pojawiała się wilgoć na ścianie w salonie i sypialni ( zawsze w miejscu gdzie w ścianie jest komin), spółdzielnia ociepliła te kominy, a sąsiedzi zaczęli się skarżyć że zaczęło z wentylacji śmierdzieć. Po ostatniej interwencji jak już pisałem docieplili dach , Pan inspektor w trakcie oględzin mieszkania powiedział iż musi być dostarczona odpowiednia ilość powietrza do mieszkania i trzeba okno otwierać, by działała wentylacja no ja oczywiście się zgodziłem z nim bo to logiczne, i zaproponowałem by zdjął kurtkę a w mieszkaniu było wtedy 17 stopni a na zewnątrz -8, usiadł i posiedział sobie tak 4 godziny, a potem wytłumaczył mojemu 3 letniemu synowi że jest mu zimno bo tak mówi ustawa.
    Ostatni zrobiłem remont zabezpieczyłem ściany środkami przeciwgrzybicznymi, ale jestem pewien że to i tak się na nic nie zda, zamontuje w przyszłym miesiącu nawiewniki higrosterowalne firmy aereco ( np takie: http://allegro.pl/nawiewnik-higrosterowany-aereco-emm-707-w-wa-f-vat-i2523425467.html ).
    Mój plan to stopniowo odrzucać argumenty spółdzielni , z nawiewnikami już mi nie powiedzą że nie dostarczam powietrza do mieszkania, zgłoszę też by sprawdzili temperaturę grzania grzejników, tyle tylko że to dopiero zimą , czas leci i kolejna zima przed nami a ja mam jakieś takie przeczucie że znowu będzie to samo.
    Jeśli mógłbym jeszcze prosić o podpowiedz Wybrałem nawiewniki AERECO EMM 707
    czy ktoś ma doświadczenie z tym modelem, i czy spełnia swoje funkcje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Ocieplenie kominów spowodowało gorszą wentylację? To bardzo dziwne, powinno polepszyć. Najprostszym pomysłem może być zastosowanie nakładek na kominy, wspomagających ciąg (jeśli to kwestia wiatru). Drugim pomysłem, daleko bardziej inwazyjnym jest, ponieważ mieszkasz na ostatnim piętrze, zrobienie indywidualnego przewodu wentylacyjnego, na nim wtedy wiatrak i ewentualnie jakaś klapa zwrotna. Problem w tym, że to jednak koszty i papiery, bo wtedy musiałbyś zrobić także komin spalinowy, bo sama wentylacja z wiatrakiem mogłaby spowodować cofanie się spalin z junkersa. Ten inspektor był przysłany przez spółdzielnię, czy sam go wynająłeś?
  • Poziom 2  
    Tak Inspektor był ze spółdzielni