Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus 1215n bateria a32-1015 reset

07 Jul 2012 20:46 16128 30
  • Level 10  
    Witam,

Jak wielu innych i mnie spotkała niemiła niespodzianka z roczną baterią w Asusie. Po "uśpieniu" przez noc, rano bateria nie chciała się ładować, próbowałem kilku sposobów opisywanych na forum, lecz żaden nie pomógł. Rozebrałem baterie, okazało się że ogniwa były rozładowane, po podładowaniu zewnętrzną ładowarką bateria nadal nie chciała się ładować w asusie, ale udało się odczytać jej stan SBW i be2works, odczytałem również BQ20z45. Na złączach baterii nie ma napięcia a bezpiecznik wygląda na sprawny. Czy można coś jeszcze z nią zrobić bo ożyła?

Smart Battery Data Report.
    Generated by Smart Battery Workshop
    2012-07-07 15:02:49

==========BatteryData==========
    ManufacturerAccess: 0000 hex
    RemainingCapacityAlarm*: 520 mAh or 10mWh
    RemainingTimeAlarm*: 10 minutes
    AtRate: 0 mA or 10mW
    AtRateTimeToFull: unknown minutes
    AtRateTimeToEmpty*: unknown minutes
    AtRateOK*: 1 Boolean
    Temperature: 317 0.1°C
    Voltage: 10486 mV
    Current: 0 mA
    OverageCurrent: 0 mA
    MaxError: 3 percent
    RelativeStateOfCharge: 100 percent
    AbsoluteStateOfCharge: 0 percent
    RemainingCapacity: 0 mAh or 10mWh
    FullChargeCapacity: 0 mAh or 10mWh
    RunTimeToEmpty*: unknown minutes
    AverageTimeToEmpty*: unknown minutes
    AverageTimeToFull: unknown minutes
    ChargingCurrent: 0 mA
    ChargingVoltage: 0 mV
    CycleCount: 221 count
    DesignCapacity: 5200 mAh or 10mWh
    DesignVoltage: 10950 mV
    ManufactureDate: 1980.0.19 y.m.d.
    SerialNumber: 14083 number
    ManufacturerName: AS15ADI3LE
    DeviceName: 1015P52
    DeviceChemistry: LGL0
    ManufacturerData: 00000000000000000000001000000000 hex
    OptionalMfgFunction5: 00000000000000000000000000000000 hex
    OptionalMfgFunction4: 00000000000000000000000000000000 hex
    OptionalMfgFunction3: FA180000000000000000000000000000 hex
    OptionalMfgFunction2: 51020000000000000000000000000000 hex
    OptionalMfgFunction1: AF0D0000000000000000000000000000 hex
    ==========BatteryMode==========
    Internal Charge Controller not Supported
    Primary or Secondary Battery Function Supported
    Battery OK
    Internal Charge Control Disabled
    Battery operating in its secondary role
    AlarmWarning broadcasts to Host and Smart Battery Charger Enabled
    ChargingVoltage and ChargingCurrent broadcasts to Smart Battery Charger Disabled
    Report in 10mW or 10mWh
    ==========BatteryStatus==========
    OverCharged Alarm
    OverTemp Alarm
    Remainig Time Alarm
    Initialized
    Fully Charged
    ==========SpecificationInfo==========
    Revision N/A
    Version N/A
    VScale N/A

be2works
    DesignCapacity: 5200 mAh
    FullChargeCapacity: 0 mAh
    CycleCount: 221
    Date: 2010.11.19 y.m.d
    DesignVoltage: 10950 mV
    ManufactureName: AS15ADI3LE
    DeviceName: 1015P52
    SerialNumber: 14083
    ChargingCurrent: 0 mA
    ChargingVoltage: 0 mV
    DeviceChemistry: LGL0
    Temperature: 31 C
    Voltage: 10550 mV
    Current: 0 mA
    RelativeSOC: 0%
    AbsoluteSOC: 0%
    RemainingCapacity: 0 mAh
    Mfg1: 0 integer
    Mfg2: 6431 integer
    Mfg3: 597 integer
    Mfg4: 3523 integer

Device Type: 0450
    Firmware Version: 1.05
    Hardware Version: A6
    Manufacturer Status:
    FET1|PF0|STATE3|STATE0|
    Chemistry ID: 0226
    ---------------------------
    Device is Sealed
    Trying default UnSealKey.....
    Device is UnSealed.
    FullAccess denied.
    Trying default FASKey.....
    FullAccess allowed.
    Retries: 0

W temacie o sterownikach baterii jest taka informacja:
    "BQ20z70 - z wewnętrzną pamięcią flashrom
    "Sterownik wymaga resetowania tylko jak w ogóle nie działa (włączone bity STATE3 i STATE0 w odpowiedzi na Manufacturer Status). Wtedy postępujemy następująco - wysyłamy kolejno:
    0x14 0x04
    0x72 0x36 (unseal)
    0xff 0xff
    0xff 0xff (full access)
    0x73 0x26
    0x12 0x17 (Permanent Fail Clear)
    metodą Write Word do polecenia Manufacturer Access (0x00) na smbus. Adres baterii to 0x16." - informacja od k4be "

ma chyba tak zablokowany sterownik, nie wiem jednak jak wykonać tą procedurę :(

• Level 32  
    W twojej baterii jest dziwne DC=10,95 V. Takiej jeszcze nie widziałem. Zapewne ma być 11,1 V. Ilość cykli jest duża, dlatego reset sterownika wydaje się być konieczny. Również ogniwa są niepewne. Odłącz pakiet ogniw od elektroniki, podłącz zasilacz ze stabilizacją prądu i napięcia, ogranicz prąd do 0,5 A aż napięcie osiągnie 3,7 V na ogniwo, potem zwiększ prąd do 1,5 A i ładuj do 12,6 V. Potem podłącz żarówkę 12v samochodową do - i + pakietu i zmierz napięcia ogniw pod tym obciążeniem. Napisz jakie napięcia pomierzyłeś. I jeszcze pytanie: ten plik bin odczytałeś be2worksem?
  • Level 10  
    Bin odczytałem be2worksem, jutro sprawdzę ogniwa, ale już podczas pierwszego podładowania zauważyłem że 2 pary są "słabsze", sporo czasu zajęło mi ich zbalansownie. Jaki jest powód, że na złączach baterii nie ma napięcia? Zablokowany sterownik, jednak spalony bezpiecznik czy mosfety? Na obudowie baterii jest również DC 10,95.

• Level 32  
    Powodem są te zużyte ogniwa. Nie zbalansujesz ogniw różniących się znacznie oporem wewnętrznym. Nieraz - dawniej - też próbowałem w ten sposób naprawiać baterię. Nigdy to się nie udawało. Musisz zdobyć gdzieś dobre ogniwa na podmianę. Inaczej zawsze kontroler zablokuje ci mosfety.
  • Level 10  
    Wymieniłem ogniwa na sprawne, różnica w ogniwach nie przekracza 10mV. Po podłączeniu do laptopa dioda pokazuje ładowanie (już nie mruga, świeci na pomarańczowo), w systemie bateria jest widoczna jako naładowana w 90% i "ładuje", ale bateria nie ładuje się i laptop nie pracuje na niej. Na stykach baterii brak napięcia.

• Level 32  
    Sprawdź, czy dobry jest bezpiecznik.
    Sprawdź, czy baterię odczytasz be2worksem lub SBW. Jeśli tak, to pokaż wyniki.

• Level 32  
    Flaga OverCharged alarm jest włączona, myślę, że podłączałeś do elektroniki ogniwa naładowane na full, stąd taki zapis. Na pewno licznik CC jest za wysoki. Spróbuj odłączyć elektronikę i rozładuj pakiet baterii żarówka samochodową do poziomu ok. 3.8 V, potem połącz z elektroniką, zainicjuj kontroler (może być to nie konieczne) i spróbuj ładować baterię w laptopie. Jeśli nie ruszy, konieczny będzie reset CC.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Tu na pewno jest zablokowany sterownik i trzeba przeprowadzić procedurę odblokowania, którą <markus6> zacytował w pierwszym poście. W instrukcji do programu Be2works jest napisane w jaki sposób podaje się komendy do kontrolera.
    W SBW też można podawać komendy do kontrolera. Nie jestem tylko pewny, czy działa to w wersjach demo tych programów.
    Po odblokowaniu przydało by się zmienić oprócz standardowych parametrów, jeszcze "chemisty" na Lion i "Desinger Voltage" na właściwe.
  • Level 10  
    Mam kilka inny baterii sprawnych, różnych producentów i w SBW w każdej z nich flaga "OverCharged Alarm" jest włączona, więc sadzę że to nie jest poważny błąd.
    Sprawdzałem i w be2works można wysyłać komendy, czytałem instrukcje do programu, ale nie jestem do końca pewien jak po kolei to zrobić. Jakie powinno być DC? W odczytanych bateriach z asusa zawsze było wpisane takie jak na obudowie (np w U20 jest 10800mV) a na tej jest 10950, więc wygląda na zgodne. Również Chemistry w sprawnych bateriach asusa, które odczytałem to LGL0 lub LGC0, musi być LION? Na pewno LION było w baterii z della i samsunga.
    Do zmiany/resetu cykli ładowania konieczna jest pełna wersja be2works?
    Poprawka, jednak w be2works demo nie można wysyłać komend "ww" :( Na forum avalon jest akurat prawie identyczny temat i mimo kiepskiego translatora zrozumiałem że prawdopodobnie problem tkwi w "FET" który trzeba zmienić, podana jest nawet procedura, niestety działa tylko w pełnej wersji be2works.
    Chemistry musi być takie jakie ogniwa zostały włożone do baterii, to samo tyczy się Desinger Voltage. Zmieniałeś ogniwa i myślę, że dałeś Lion, więc takie trzeba ustawić.

Markus6 wrote:
    Do zmiany/resetu cykli ładowania konieczna jest pełna wersja be2works?

Tak, przynajmniej Wersja rizal do wersji 2,85 lub trzydziestodniowa dla wersji od 3.0
  • Level 10  
    Wciągnął mnie temat baterii :) Mam jeszcze jedna baterie z asusa na tym samym chipie, która leżała prawie rok (uszkodzona płyta główna w laptopie), po podładowaniu objawy są takie same jak tej z 1215n. Jednak ta po odczycie w be2works pokazuje, że ma zablokowane hasła. Czy w takiej sytuacji można ją odblokować pełną wersją be2works? Czy tylko do kosza? Pytam, bo gdyby można było podnieść 2 baterie, miałby by sens zakup wersji Rizar.

Device Type: 0450
    Firmware Version: 1.04
    Hardware Version: A6
    Manufacturer Status:
    FET1|STATE3|STATE2|STATE1|STATE0|
    Chemistry ID: 0206
    Device is Sealed
    Trying default UnSealKey.....
    Failed

• Level 32  
    W be2worksie nie odblokujesz tej baterii, zresztą programem od TI też nie, a w nim byłoby najwygodniej ustawić wszystkie parametry baterii, a więc i chemistry ogniw. Niestety w bateriach asusa z elektroniką na BQ20z45 hasło do odblokowania nie działa. Mam taką samą baterię do zrobienia i leży na razie i czeka. Próbowałem wielu możliwych kombinacji haseł - ciągle brak dostępu. Podobnie dla baterii asusa A32-F3 spotkałem już takie, dla których hasło producenta nie działa. Dowiedziałem się od Chińczyków, że ta bateria mimo że jest do asusa, nie jest oryginałem - a wygląda jak oryginał. Myślę, że i w tym przypadku może być podobnie.
  • Level 10  
    Wiesław Rzepka wrote:
    Dowiedziałem się od Chińczyków, że ta bateria mimo że jest do asusa, nie jest oryginałem - a wygląda jak oryginał. Myślę, że i w tym przypadku może być podobnie.

Dziwne trochę, moja bateria z asusa 1215n była kupiona z kompem w sklepie w Polsce i jak widać można ją odblokować, ale ta druga -jest z asusa 1005- nie daje się odblokować standardowymi hasłami, a sam go kupowałem w saturnie w Hiszpanii, choć faktycznie jest w tym kraju sporo Chińczyków ;)
    W najbliższym czasie kupie be2worksa i spróbuje to wszystko poustawiać, mam już co prawda nową baterie, ale nie zaszkodzi mieć dwie, jak się uda.

• Level 32  
    To, że pierwszą baterię odczytałeś, nie znaczy, że odblokujesz sterownik, a jak pisałem te baterie są wredne, bo ja mam hasła do bq20z45 i wierz mi nie działają w przypadku baterii asusa. Ale spróbuj, możliwe, że ci się uda. To co napisałem o bateriach asusa jest oparte na doświadczeniu z pracy nad nimi i wiele straconych godzin na próby ich odblokowania.
  • Level 10  
    Mam pełnego be2worksa i od razu pytanie. w jaki sposób ustawia się "ManufactureDate (0x1b)" cokolwiek wpiszę, ustawia się na 1980....
    Procedurę odblokowania sterownika też chyba źle wpisuje, odpowiada zawsze ok, a sterownik dalej jest zablokowany.

• Level 32  
    W czasie resetu data ustawia się automatycznie na datę systemową komputera. Od wersji be2worksa o ile pamiętam 2.73, nawet reset bq2084 polega na wybraniu odpowiedniego wsadu dfi lub gg. Dla bq20z45 nie ma gotowca, być może dlatego nie możesz wykonać resetu. Ja już bardzo rzadko używam be2worksa mimo że mam pełną wersję, dlatego nie pamiętam już dokładnie detali resetu ale chyba jest tak jak napisałem.
  • Level 10  
    Do bq20z45 gotowiec w sumie jest, ale dla zupełnie innej baterii. Udało mi się ręcznie ustawić licznik i datę taką jaką chciałem. Problem pozostał z odblokowaniem.

• Level 32  
    Pisałem już, że te baterie maja założone hasła, których nawet pełna wersja be2worksa nie jest w stanie zdjąć. Pewnie dlatego masz problem. Pozostaje ewentualnie wymiana bq na nowy i zapisanie go danymi. Może kolega jarob pomoże rozwiązać twój problem.
  • Level 10  
    Do mojej baterii hasła były znane, udało mi się przeprowadzić procedurę odblokowania dzięki informacji od <k4bei>, ustawienia FET, ale i tak po chwili wszystko wraca do pierwotnego stanu "FET1|STATE3|STATE2|STATE1|STATE0|".
    Mimo tego bateria działa, spalił się co prawda bezpiecznik, ale po jego naprawie, bateria ładuje się i wytrzymuje ponad 5h, czyli jak dla mnie OK.
    Przy okazji ożywiłem też baterie z macbook'a, na podobnym kontrolerze - tu akurat po odblokowaniu sterownika w "Manufacturer Status" nie powracają błędy.

• Level 32  
    To dobrze że udało ci się, bo ja mam inne doświadczenia z odblokowaniem tego sterownika. Bateria trzyma ci 5 godzin bo twój laptop to netbook i pobiera niewiele prądu. Mam nową baterię o takiej pojemności do Toshiby A300, ale nie ma takich osiągów - laptop chodzi na niej nieco ponad dwie godziny.
    Markus6 wrote:
    udało mi się przeprowadzić procedurę odblokowania dzięki informacji od <k4bei>, ustawienia FET, ale i tak po chwili wszystko wraca do pierwotnego stanu "FET1|STATE3|STATE2|STATE1|STATE0|".

Jeżeli tak jest, to świadczy to o jakimś błędzie. Sprawdź napięcia na poszczególnych sekcjach ogniw, a następnie porównaj je z tym co pokazuje odczyt w Be2Works.
    Sprawdź też wskazania temperatury. Sprawdziłbym też klucze FET, czy nie są zwarte.
  • Level 10  
    Napięcia zmierzone są prawidłowe i zgodne z tymi z be2works, temperatura 27,4.
    Ale w FET stale powraca wartość 0000 i w CC i CV również jest 0. Po resecie baterii z macbook'a, te wszystkie parametry pokazuje prawidłowo. W jednej i drugiej baterii musiałem zlutować bezpiecznik, czy to jest powodem zwarcia FET w baterii asusa?
    Bateria przeszła dwa pełne cykle ładowania i zachowuje się normalnie.
    ...a jakie to są wartości tych napięć, bo poniższe wartości wskazują na znaczne ich różnice:
    Markus6 wrote:
    Mfg2: 6431 integer
    Mfg3: 597 integer
    Mfg4: 3523 integer
  • Level 10  
    dane które cytujesz pochodzą z baterii przed regeneracją, obecnie są np takie:
    VCELL4: 0000 mV
    VCELL3: 4052 mV
    VCELL2: 4054 mV
    VCELL1: 4050 mV

a zewnętrzny miernik pokazuje b. podobne wartości.
    Ok, ale przyczyna ponownego blokowania musi gdzieś być. Trzeba ją znaleźć.

Zamieść może raport z be2worksa i SBW po regeneracji.
  • Level 14  
    witam czy można prosić o link do programatora jakiego trzeba użyć
  • Level 14  
    Witam. Czy programator Willem Pro4 ISP odczyta baterie z układem BQ20z45?