Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik atmega, sterowanie 12v+

henryxxl 08 Lip 2012 15:48 3373 9
  • #1 08 Lip 2012 15:48
    henryxxl
    Poziom 26  

Witam.
    Chcę sterować przekaźnikiem 12v atmegą. Naskrobałem schemat, mam pytanie czy to zadziała. Jeżeli to słaby pomysł to proszę o propozycję jak sterowac atmega 12v.

0 9
  • Relpol
  • #2 08 Lip 2012 16:05
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

1. Dajesz do sprawdzenia schemat bez wartości elementów - popraw.
    2. Przy projektach z elementami indukcujnymi (przekaźniki silniki), bardzo ważne są aspekty eliminacji zakłóceń i prawidłowego podłączenia mikrokontrolera. Zadbaj o to by nie mieć problemów: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html#dzial_zasilanie_zaklocenia

... i czytaj daatasheet'y.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 08 Lip 2012 16:06
    whyki
    Poziom 21  

Ja dodałbym jeszcze diodę na przekaźnik tak, aby w trakcie wyłączania energia zgromadzona w cewce miała się którędy rozładować. Poza tym jest w porządku.

0
  • #7 08 Lip 2012 18:06
    jaglarz
    Poziom 23  

Tu masz przykład podłączenia przekaźnika:

0
  • #8 09 Lip 2012 07:36
    whyki
    Poziom 21  

Tylko że optotriak przy zasilaniu napięciem stałym raz się załączy, i już tak zostanie (aż do odłączenia zasilania.) Triaki są fajne, ale żeby je wyłączyć, trzeba podłączyć ujemne napięcie, albo zejść z prądem do 0. Pytając o to jak można to inaczej zrobić chodzi Ci o to co zamiast przekaźnika? Napisz jakie będzie obciążenie, to coś Ci podpowiemy.

0
  • #9 09 Lip 2012 15:46
    henryxxl
    Poziom 26  

Chcę sterować włączaniem wzmacniacza samochodowego poprzez linię sterującą Rem na którą podaje się +12v aby wzmacniacz się załączył. To jest prąd kilku-kilkunastu mA.

0
  • #10 10 Lip 2012 07:30
    whyki
    Poziom 21  

To zupełnie zmienia postać rzeczy. W takim przypadku wystarczy Ci transoptor z wyjściem tranzystorowym np. 4N32 o ile chcesz mieć izolację galwaniczną. Kolektor łączysz do +12V, Emiter do masy przez rezystancję 1-2,2kΩ, a wyjście na wzmacniacz bierzesz też z emitera

0