
Po ukończeniu świętowania obronionej pracy inżynierskiej w lutym, przyszedł czas na przedstawienie jej na forum.
Wszystko opisane w dużym skrócie, wiadomo, że nikomu nie chce się czytać suchych słów, dlatego całość argumentuję kilkoma zdjęciami.
Pragnę zaznaczyć, że cała praca wykonana jest samodzielnie i własnoręcznie.
Quote:Kilka słów wstępu
Tematem pracy jest projekt układu do monitoringu mikroklimatu w pomieszczeniu zamkniętym. Celem pracy jest zaprojektowanie systemu, który może mieć praktyczne zastosowanie w szklarniach uprawowych. W obecnych czasach rolnictwo intensywnie przekształca się w istotną dziedzinę produkcji, wykorzystując przy tym nowoczesne systemy informacyjno-pomiarowe. Uprawa roślin w szklarniach jest ściśle związana z techniką pomiarową. Prezentowany projekt układu ma umożliwić użytkownikowi monitoring mikroklimatu, w celu ułatwienia utrzymania go na odpowiednim poziomie. Zdalny pomiar wybranych parametrów mikroklimatu oraz ich archiwizacja umożliwi użytkownikowi obserwację rozwoju roślin, pod wpływem zmieniających się warunków klimatycznych, a także pozwoli zwiększyć ilość plonów.
Poniższa praca składa się z czterech rozdziałów, bibliografii i aneksu. Pierwszy rozdział stanowi opis teoretyczny zagadnień dotyczących mikroklimatu oraz parametrów zazwyczaj monitorowanych w szklarni. W dalszej części przedstawiono opis najczęściej wykorzystywanych czujników oraz metody pomiaru temperatury i wilgotności względnej powietrza. W końcowym etapie pierwszego rozdziału prezentowane są rozwiązania współczesnych systemów do monitoringu mikroklimatu.
Rozdział drugi przedstawia założenia projektu, które są podstawą do stworzenia systemu pomiarowego. Projekt ten składa się z urządzeń podrzędnych typu slave, dokonujących pomiaru i jednego urządzenia nadrzędnego typu master, odpowiedzialnego za wyświetlanie wyników pomiarów oraz ich archiwizację. Dalsza część rozdziału podzielona jest na dwa podrozdziały dotyczące proponowanych układów. Każdy z nich zawiera schemat funkcjonalny prezentowanego urządzenia, opis poszczególnych bloków oraz ich roli w układzie. Następnie przedstawiony zostaje schemat ideowy wraz z opisem zastosowanych elementów. Na końcu każdego podrozdziału prezentowana jest wizualizacja 3D obwodu drukowanego wraz z elementami każdego z układów.
Rozdział trzeci, podzielony na trzy części, opisuje działania zachodzące między układami prezentowanego systemu. Pierwsza część dotyczy idei działania komunikacji radiowej, ramki używanej do transmisji danych oraz przesyłanych komend w systemie. Kolejne dwie części przedstawiają działanie układów typu slave oraz master. Szczegółowo opisane zostały procesy zachodzące w danym urządzeniu, reakcja na przychodzące wiadomości i realizacja przydzielonych mu zadań.
Ostatni rozdział zawiera wyniki obserwacji z badań jakości i poprawności pracy systemu oraz wnioski dotyczące projektu układu. Kończącym etapem jest dyskusja na temat proponowanych ulepszeń i modyfikacji systemu.
W aneksie zawarty jest wykaz niezbędnych elementów do budowy proponowanego układu monitorowania mikroklimatu w pomieszczeniu zamkniętym.
W pracy wykorzystano materiały pochodzące z dostępnej literatury, publikacji naukowych i Internetu.
Osobiście najbardziej jestem dumny z projektu układów 3D. Na prezentacji wyeksportowałem 2 minutowe filmiki, które się obracały i przybliżały. Wyglądało to niesamowicie

Obecnie w planach jest rozwinięcie pracy jako temat pracy magisterskiej, przy czym planuje bardzo dużo dodać i zmienić:
- w Visual Studio napisać program do archiwizacji, wizualizacji wyników pomiarów itp.;
- obsługa innych czujników CO2, ciśnienie;
- miniaturyzacja układów;
- master z użyciem jakiegoś 32-bitowca
- zasilanie bateryjne układów slave (ekomode układów, z wybudzaniem o określonych porach);
- może zmiana układów radiowych na bardziej zaawansowane;
- moduł przekaźników do sterowania układami wykonawczymi (grzałki,osuszacze, wentylatory itp.);
- dążenie do zbudowania "profesjonalnego" systemu.
Staram się czerpać wzorce z systemów dostępnych już na rynku. Dzięki tak wymyślonej pracy miałem motywację do zgłębienia wielu dziedzin elektroniki:
- przejście z metody termotransferu na foto;
- szczegółowa obsługa I2C;
- poznanie wielu programów np. Altium, (LabView, które nie zostało wykorzystane w pracy);
- i inne.








Podziękowania dla ludzi, którzy udzielali się w tematach:
ATmega32 nie startuje gdy *.hex powyżej 88.8%
Czujnik SHT21 i Trójkąt Berbudzki na płytce PCB
AtMega32 i LDC S65 ze sterownikiem L2F50
sei(); i cli(); szybkie pytanie
w szczególności dla kolegów atom1477, tmf, mirekk36, saper_2, snnaap
Cool? Ranking DIY