Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najlepsza antena do DVB-T

08 Lip 2012 19:56 3451 8
  • Poziom 12  
    Witam!
    Planuję kupić antenę TV pokojową. Czy ktoś mógłyby mi doradzić czy lepsza będzie antena zwykła, czy DVB-T. Wiem, że nie ma zbytnio między nimi różnicy, ale chcę kupić lepszą, taką żeby lepiej odbierała sygnał. Mieszkam w odl. 17,5 km od nadajnika, mam dekoder Strong 8105.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Z odległości około 20km od nadajnika możesz spokojnie przyjąć, że anteny pokojowe nie spełnią Twoich oczekiwań.

Jak przeanalizujesz konstrukcję takiej anteny (czytaj : pseudo-anteny) to od razu zrozumiesz o czy jest mowa.

Muszę przypomnieć, że pojęcia, jak :
    - antena zwykła
    - antena analogowa
    - antena DVB-T
    to szaleńczy wymysł marketingowy aby zwiększyć sprzedaż.

Wszystkie tak nazwane anteny odbiorą sygnały w emisji "analogowej" czy emisji "cyfrowej" (DVB-T).

----- Aby cokolwiek Tobie poradzić -----
    Musisz koniecznie podać jakieś dane -
    zgodnie z zaleceniami w tym dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2212466.html
    zgodnie z Regulaminem pkt 3.1.15 .

Pomyśl od razu o prostej antenie na zewnątrz budynku.

Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Proponuję konstrukcję prostej do wykonania anteny.

Dzisiaj sprawdziłem jak odbiera mój biquad w terenie. W odległości ok.30 km od nadajnika odbierałem mux 1, 2 z anteną leżącą na parapecie ok. 4 m nad ziemią.
    Z jakością ok. 100%.

W mieszkaniu przy oknie w Krakowie odbieram na niej mux 1 ze Skrzycznego z mocą i jakością ok. 40%.

Antena bez reflektora.
  • Poziom 12  
    bogi napisał:
    roponuję konstrukcję prostej do wykonania anteny.

Dzisiaj sprawdziłem jak odbiera mój biquad w terenie. W odległości ok.30 km od nadajnika odbierałem mux 1, 2 z anteną leżącą na parapecie ok. 4 m nad ziemią.
    Z jakością ok. 100%.

Możesz podać więcej szczegółów?
    W tej chwili odbieram sygnał na zwykłym kawałku drutu z dolutowaną anteną radiową, działa całkiem dobrze póki nie chodzi się po pokoju, wtedy zaczyna się zacinać dlatego potrzebuje lepszej anteny.
  • Poziom 29  
    Juz mnie kol. matis057 wyprzedził , ale dodam Link do obliczania takiej anteny.

Przyjemnej zabawy z konstrukcją.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    bogi napisał:
    Przyjemnej zabawy z konstrukcją.

Poczytałem (przeczytałem 3 razy) sobie pana Felskowskiego i o tej antenie .

Nie wiem dlaczego ale jestem zniesmaczony wyliczeniami a i samym podejściem do problemu wykonania takiej anteny oraz z wielu tam załączonych - dość dziwnych - "prawideł".

Może mnie ktoś poprawi albo zgani - ale wydaje mi się, że tu na tym Forum nie powinniśmy propagować strony pana Felskowskiego.

Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    To proszę taki program do obliczenia takiej anteny Link

tylko że po niemiecku.

SP5ANJ obliczenia sa podobne. I tak nikt nie wykona idealnej, a musiałby robić oddzielną na każdy mux. Dałem przykład biquada raczej do testów przed wydaniem kasy na antene, która może okazać się nie trafiona.

Tekst artykułu zakręcony zgadzam sie z Tobą. Chodziło mi bardziej o programik do obliczania tej anteny dla mniej wtajemniczonych przyszłych konstruktorów.

Pozdrawiam