Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC18F2550 - komunikacja przez USB

vixy 08 Lip 2012 22:05 1511 6
  • #1 08 Lip 2012 22:05
    vixy
    Poziom 12  

Witam,

Przymierzam się do stworzenia prostego urządzenia, potrafiącego komunikować się z komputerem przez port USB, jako mikrokontroler wybrałem PIC18F2550, ze zintegrowanym interfejsem USB. Mam jednak kilka wątpliwości:

1. Wyczytałem, że powinienem użyć kwarcu 20 MHz, pozwoli procesorowi na wykorzystanie dobrodziejstw PLL i uzyskanie taktowania 48 MHz, niezbędnej do komunikacji USB - czy jest to rzeczywiście prawda? Czy nie wystarczy wewnętrzny oscylator?

2. Do napisania kodu planuję użyć środowiska mikroC, które posiada biblioteki odpowiedzialne za obsługę USB (inicjalizacja, wysyłanie, odbieranie, itp) - tutaj mam pytanie - czy po podłączeniu do komputera system Windows wykryje urządzenie?

3. Jak i w czym napisać program do komunikacji z urządzeniem, np. wysyłający jakąś zmienną? - tutaj kompletnie nie mam pomysłu :(

Jeśli ktoś zajmował się tematyką i mógłby mi udzielić porad i wyjaśnień, będę bardzo wdzięczny.

0 6
  • Pomocny post
    #2 09 Lip 2012 08:19
    Nagus
    Poziom 25  

1. Do obsługi USB zawsze używa się kwarcu, wewnętrzny oscylator jest za mało dokładny.
    2. Wykryć wykryje, ale gorzej z obsługą (takie rzeczy jednak łatwiej robić pod linuxem). W pakiecie kodu obsługi stosu USB powinien być szkielet pliku wsadowego do rejestracji sterownika urządzenia w WIndowsie.
    3. Znaczy od strony PC? Najprościej będzie zrobić urządzenie udające port szeregowy (czyli CDC). Wtedy na PC nie trzeba będzie nic pisać, wystarczy Hyperterminal / putty itp.

0
  • #3 09 Lip 2012 09:09
    vixy
    Poziom 12  

no właśnie coś takiego (emulacja portu szeregowego) na początek by mi w zupełności wystarczyło, gdzie mógłbym uzyskać więcej informacji?

0
  • Pomocny post
    #4 09 Lip 2012 13:26
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Lip 2012 20:42
    LordBlick
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cytat:
    bzdurą jest jakoby typowe rozwiązania łatwiej się realizowało pod linuksem
    Niekoniecznie, to tylko zależy od znajomości systemu. Obsługa USB dla mnie pod Linuksem i udev jest zdecydowanie prostsza, większość klas USB jest obsługiwana, nie trzeba kombinować z "driverami"...
    Jako terminal pod Linuksem program cutecom jest wystarczający do zabaw z µC. Pod Windows Br@y'sTerminal. Co kto woli.

0
  • #6 10 Lip 2012 09:48
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 12 Lip 2012 15:10
    vixy
    Poziom 12  

zadanie udało mi się zrealizować, dziękuję wszystkim za wypowiedzi

0