Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sagemcom 2704 i ustawienie priorytetów komputera w sieci

RadolSzczecin 09 Lip 2012 10:11 4475 3
  • #1 09 Lip 2012 10:11
    RadolSzczecin
    Poziom 7  

Posiadam modem Sagemcom F@st 2704
    Internet neostrada wraz z telefonem.
    Modem mam przy swoim komputerze,podłączyłem także kablem drugi komputer w domu do tego modemu.
    Wszystko mam spięte kablami internetowymi - sieć działa bez zarzutu na obu komputerach

Niestety dopiero zaczynam przygodę z ustawieniami sieci a to juz jest bardziej zaawansowane dla mnie..
    Przeglądałem rózne opcje w ustawieniach modemu poprzez wpisanie adresu 192.168.1.1 (lubie wiedzieć co i jak na jakiej zasadzie działa)
    Chciałbym tak ustawić sieć w domu aby ten drugi komputer nie obciążał tak łącza internetowego,miał mniejszy priorytet czy coś takiego - jakieś ograniczenie.

W opcjach modemu jest funkcja QoS ,która wydaje mi sie jest w pewnym sensie do tego...nie wiem jednak jak się za to zabrać.
    Pilnie potrzebuje wsazówek co ,gdzie wpisać w opcjach.

W podmenu QoS jest też opcja "Klasyfikacja QoS" ale tam juz się gubię co i jak.
    Nie wiem dokładnie jak ustawić poszczgólne opcje a jest tego troche

Nazwa klasy Porządek Klasa Intf Protokół Źródłowy MAC/ Maska MAC docelowy/ Maska SrcIP/ PrefixLength DstIP/ PrefixLength Proto Żródłowy Port Port docelowy DSCP Sprawdzenie 802.1P Check Klucz kolejki DSCP Oznaczenie 802.1P Mark VlanID Tag Kontrola transferu(kbps) Włącz Usuń

Jest także podmenu "Konfiguracja kolejki" z opcjami:
    Nazwa Klucz Interfejs Algorytm symulacji Pierwszeństwo Waga kolejki DSL opóźnienie PTM Priorytet

Ja tylko wiem (prawdopodobnie) gdzie przypisać wewnątrz sieci w domu stałe IP do konkretnego adresu MAC - być moze to będzie pomocne...

Bardzo proszę o pomoc...szukalem na forum tematów podobnych i napewno jeszcze bede czytał wszystko bo jak to mówią człowiek się uczy całe życie :)

0 3
  • #2 09 Lip 2012 10:29
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przypisz po adresie MAC wyższy priorytet dla swojego komputera.

0
  • #3 09 Lip 2012 10:35
    RadolSzczecin
    Poziom 7  

Tak myślałem że to trzeba zrobić w opcjach modemu... ale napisałem tutaj, gdyz nie wiem co i jak i gdzie

0
  • #4 26 Lis 2012 11:49
    ulmus
    Poziom 12  

Witam, odgrzebuję temat, bo problem jest dokładnie taki sam.

Przeczytałem instrukcję i ponieważ nie znam się na tym zupełnie, więc nic nie zrozumiałem :/

Mam w domu dwa komputery, jeden to laptop na wifi, drugi to stacjonarny na ethernecie. Syn na stacjonarnym ma zainstalowaną grę Ligue of Legends, która ma własny protokół peer to peer, którym są pobierane/wysyłane uaktualnienia gry i aby grać, musi to coś działać.
    Neostrada udostępniła mi łącze o szybkości 3,5Mb/0,2Mb.
    Nie ma specjalnej tragedii gdy ściągam pliki, ale upstream jest masakrycznie niski i wysyłanie czegokolwiek np zwykłego maila z załącznikiem, potrafi zapchać łącze tak, że ping jest rzędu 3-4 sekundy. Gra syna, gdy wydany jest jakiś patch również zapycha całkowicie łącze i to na kilka dni, nawet gdy on już tego patcha ściągnął, bo w tym czasie, jak sądzę, trwa wysyłanie do innych użytkowników.
    Nie chcę syna odcinać całkowicie, ale chciałbym w jakiś sposób ograniczyć jego zdolność zablokowania sieci. Nie chcę biegać i sprawdzać, czy ma włączoną grę, czy nie, poza tym, gdy tylko wyszedłbym, zawsze może ją uruchomić na nowo :)
    Czy ktoś mógłby pomóc mi skonfigurować ten router tak, aby priorytet na ethernecie był niższy niż na wifi i abym mógł spokojnie korzystać z internetu?

0