Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drukarka OKI C5800 - zagina kartki...

jacby 09 Jul 2012 10:37 4596 21
 • #1
  jacby
  Level 11  
  Witam
  W firmie mamy dwie drukarki OKI C5800. Jedna z nich od pewnego czasu zagina rogi kartki oraz zagina kartkę u góry, w kształt litery U . "Specjalistyczny" serwis zabrał 190 zł za konserwację oraz autorytatywnie stwierdził ze mamy niewłaściwy papier lub/i zbyt wilgotny. Z tego co wiem to nie pierwszy taki wymysł tej firmy w sytuacji gdy nie wiedzą co jest.
  Zostałem sam z problemem . Poprzekładałem do uszkodzonej drukarki wszystkie ruchome części z drukarki sprawnej i nic to nie dało.

  Proszę o pomoc w diagnostyce i naprawie

  Pozdrawiam.
 • #2
  vonKlauS
  Level 17  
  1. Wysusz papier np. grzejąc go suszarką. W burzowe lipce wiele ciekawych rzeczy z papierem widziałem w różnych drukarkach.
  2. Rolki prowadzące papier w przedniej klapie (taki jakby magiel) powinny być idealnie czyste.
  3. Użyj kartek które przeszły przez dobrą drugą drukarkę np. puszczając puste strony. Papier będzie już wygrzany i wyprasowany. Zobaczysz wtedy czy wina leży w papierze czy w drukarce.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  jarmo1
  Level 14  
  Witam.
  Trudno po tych opisach zrozumieć gdzie zagina kartkę w u. Najlepiej by było gdybyście zamieścili zdjęcie, ale nie uważam że to wina papieru jeśli chodzi o wydruk dwustronny i ogólnie jakieś gadki o wygrzewaniu , chyba że drukujecie jedną stronę i przekładacie w podajniku by ta sama kartka była drukowana z drugiej strony a na przykład zespół utrwalania ją wygiął pod wpływem temperatury. Podajcie więcej szczegółów bo serwisuję mydło i powidło. Oki to dobry sprzęt i naprawdę rzadko się psuje a też nigdy się nie spotkałem żeby z powodu wilgotności papieru działy się jakieś problemy.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  cichy999
  Level 20  
  tyzmor wrote:
  Hej, no to ja Ci jarmo1 nie odpowiem co może być przyczyną, bo już sam dostaję lekkiej głupawki od diagnozowania powodu tej usterki. Tak jak napisałem wcześniej, zrobiłem co tylko mogłem. A kwestia papieru i wygrzewania była proponowana przez serwis autoryzowany. Owszem, drukarki OKI to dobry sprzęt - korzystam z nich od kilku dobrych lat i cały czas dążę do wykorzystywania nowszych modeli. Jednak teraz mam problem, który się pojawia na coraz większej ilości urządzeń. Z racji tego że u nas przeważają drukarki marki OKI - ten problem blokuje normalną pracę coraz większej ilości osób. Zamieszczam na Twoją prośbę zdjęcia :)

  Drukarka OKI C5800 - zagina kartki... Drukarka OKI C5800 - zagina kartki... Drukarka OKI C5800 - zagina kartki... Drukarka OKI C5800 - zagina kartki... Drukarka OKI C5800 - zagina kartki...

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za zainteresowanie tematem :)


  Witam!!

  Po zdjęciu widać jakby kartka była wygięta i o coś się blokowała.
  Czy jak puścisz jedną kartkę to jest ona zwinięta w łódkę??
  Może masz jakiś spiek z tonera przed wejściem do fusera.
  Czy te zagniatanie występuje jak drukujesz pojedyncze kartki czy w dupleksie??
  Odnośnie kiepskiego i wilgotnego papieru potrafią się dziać różne dziwne rzeczy.
  A najprościej podjechać do sklepu kupić jakiś porządny papier i sprawdzić czy jest jakaś różnica.
 • #7
  swistak1984r
  Level 16  
  Sprawdź separator w szufladzie z papierem to jest taka mała prostokątna gumka naklejona na szufladę z papierem na środku z przodu może być koloru niebieskiego lub zielonego. Czasem zdarza się tak ,że odpada i powoduje ona właśnie takie zaginanie papieru podczas pobierania go z szuflady.
 • #8
  jarmo1
  Level 14  
  Witam ponownie i dzięki za skan. Koledzy zróbcie tak - puśćcie stronę do wydruku i wyłączcie drukarkę jak kartka będzie gdzieś pod bębnami z tonerami(ważne by nie weszła do zespołu utrwalania). Wyjmijcie bębny z tonerami i popatrzcie czy kartka leżąca na pasie transmisyjnym już jest zagięta. Jeśli nie to znaczy że problem jest w utrwalaniu. A jeśli tak to zagina pomiędzy rolką poboru a bęben/toner - może być tak jak kolega swistak 1984r mówi choć przy takim zagięciu na separatorze(w podajniku dolnym) to by się kartka zablokowała - choć bywają reakcje drukarek takie których sam nie rozumiem ;) Jeśli kartka będzie prosta to dalej róbcie tak by wyłączać w różnych etapach przesuwu kartki, czyli wchodzi do zespołu utrwalania i potem wychodzi górnymi rolkami z zespołu utrwalania.
  Napiszcie co zaobserwowaliście. (mnie śmieszy kiedy serwis zwala na wilgotność papieru - to znaczy że jesień i zima - nie drukujemy bo papier wilgotny ;))
 • #9
  cichy999
  Level 20  
  jarmo1 wrote:
  (mnie śmieszy kiedy serwis zwala na wilgotność papieru - to znaczy że jesień i zima - nie drukujemy bo papier wilgotny ;))


  A mnie nie śmieszy skoro spotkałem się z taki papierem że po wyjściu z drukarki początek i koniec kartki był podniesiony do góry po kilka centymetrów. Wiec czasami od wilgotności papieru mogą występować zacięcia papieru.

  A tutaj ewidentnie widać że papier w coś uderza i dlatego jest takie zagniecenie.
 • #10
  jarmo1
  Level 14  
  Kolego zgadzam się z Tobą że kartka o coś zahacza. Dlatego napisałem jak zrobić by znaleźć miejsce w którym doszło do zagięcia. Jakość papieru i grubość też czasami jest przyczyną problemów jeśli chodzi o wilgotność i wygrzewanie hmm - nie miałem takich doświadczeń ale wszystko przede mną. Z tym że nie jestem zwolennikiem zostawiania klienta z problemem że ma wilgotny papier.... Natomiast spotkałem się nie raz z takim przypadkiem że tkwił kawałek jakiegoś przedmiotu (nawet kawałek urwanej kartki)w drukarce i raz zaginała się kartka a raz nie.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  jarmo1
  Level 14  
  Okej Tyzmor, pisałeś Ty i Jacby więc odpowiadam ogólnie. Jeśli zagina Ci przy wydruku dwustronnym to spotkałem się że w podajniku była zaklinowana zszywka, kawałek taśmy klejącej, kawałek etykiety, gumka recepturka albo uwalone jakimś klejem. Spotkałem się też że przeszło coś ostrego po plastikowych prowadnicach prowadzących do dupleksu i kartka się zaginała a jak również zespół utrwalania był ustawiony na wysokie grzanie i wyginał kartkę ta wracając do dupleksu zahaczała się i zaginała. Postaraj się popatrzeć co dzieje się w dupleksie.
  Pozdrawiam

  Dodano po 1 [minuty]:

  - "Jeśli zagina Ci przy wydruku dwustronnym to spotkałem się że w podajniku była zaklinowana zszywka" sorry nie w podajniku tylko w dupleksie.
 • #13
  vonKlauS
  Level 17  
  problem kol. Tyzmor jest spowodowany tym,czym pisał kol. Świstak. Czyli uszkodzonym separatorem w szufladzie. Proponuję najpierw to usunąć a potem zająć się następnym problemem.
  ed: Dziwne że dzieje się to tylko przy dwustronnym wydruku. Zagięcie jest charakterystyczne dla uszkodzonego separatora - gumka się nieco podniosła, przez co kartki o nią zahaczają. W późniejszym okresie odpada ona, tak jak pisze kol. Świstak.
 • #14
  jarmo1
  Level 14  
  vonKlauS wrote:
  problem kol. Tyzmor jest spowodowany tym,czym pisał kol. Świstak. Czyli uszkodzonym separatorem w szufladzie. Proponuję najpierw to usunąć a potem zająć się następnym problemem.
  ed: Dziwne że dzieje się to tylko przy dwustronnym wydruku. Zagięcie jest charakterystyczne dla uszkodzonego separatora - gumka się nieco podniosła, przez co kartki o nią zahaczają. W późniejszym okresie odpada ona, tak jak pisze kol. Świstak.


  Właśnie kolego, Niestety powracająca kartka by wydrukować drugą stronę nie przechodzi przez podajnik a tylko przez dupleks więc mam prawo sądzić że separator w tym przypadku nie ma nic wspólnego...

  Dodano po 37 [minuty]:

  Więc skoro to co pisze kolega Tyzmor - czyli wymienił dupleks, bębny i zespół utrwalania to dalej się upieram że pomiędzy dupleksem a zespołem utrwalania coś siedzi...Ale oczywiście mogę się mylić.
 • #15
  cichy999
  Level 20  
  Może nie jest aż tak widoczny, ale po kilku dniach wraca do stanu pierwotnego.[/quote]

  A może macie taką wilgoć ze papier po kilku dniach pije tą wilgoć.
  Powiedz mi jak wygląda kartka puszczona ale tylko 1 raz bez dupleksu, mocno jest wywinięta w tz łódkę??
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  vonKlauS
  Level 17  
  a jak zachowuje się kartka puszczona drugi raz jednostronnie? Tzn. Wydrukuj np. 10 kartek jednostronnie i od razu je włóż do szuflady puszczając kolejny raz 10wydruków.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  vonKlauS
  Level 17  
  No to separator w szufladzie jest dobry. Miałem kiedyś taki lekko uszkodzony, co zimne kartki przepuszczał, ale takie świeżo rozgrzane to zaginał jak na załączonych obrazkach. Jeszcze sprawa rolek prowadzących papier w przedniej klapie - rolka gumowa i docisk metalowy. Gdy są obrośnięte brudem to też lubią zaginać papier. Ale także przy pojedynczych wydrukach:) Jeśli za moduł dupleksu jesteś pewien, to wymontuj przednią klapę i dokładnie obejrzyj/wymacaj palcem od spodu wejście papieru. Jest tam taka plastikowa grodź(można ją wyjąć), z jednej jej strony idzie papier z szuflady, a z jej drugiej papier z dupleksu. Może po tej drugiej stronie jest zadzior?
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Niestety jest to wina OKI. W pewnej serii bębnów są źle zrobione formy wtryskowe dla plastików bębna czarnego (innych też ale ten jest krytyczny ze względu na położenie swoje w drukarce).
  Drukarka OKI C5800 - zagina kartki...
  Na zdjęciu zaznaczyłem dwa z kilku miejsc gdzie karby nie dochodzą prawidłowo do krawędzi bębna (kończą się za wcześnie, akurat na moim zdjęciu jest ok chodzi mi o pokazanie zasady). Kartka wychodząc z dupleksu trafia w poprzeczne karby i ześlizgując się po nich trafia w krawędź i się podgina, kiedy wchodzi pod bęben jest zaprasowywana w kształt jaki pokazaliście na wcześniejszych zdjęciach. Przy prawidłowym bębnie kartka przechodzi nie dotykając krawędzi. Najlepsze jest to że nie dzieje się to zawsze

  Dzieje się to tylko po przejściu przez dupleks bo kartka po pierwsze jest przez fuser podgięta, po drugie ciepła kartka jest wiotka i bardziej narażona na zagięcia. Jeśli bęben jest mniej niż roczny OKI uznaje reklamacje na niego (reklamacja u sprzedawcy bębna). Jeśli więcej niż rok to można kombinować z naklejaniem folii albo szlifowaniem krawędzi ale ryzyko uszkodzenia bębna jest za duże.
 • #22
  User removed account
  User removed account