Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmitancja układu - co to?

17 Sty 2005 13:18 46810 29
  • Poziom 14  
    Witam,

Pytanie jak w temacie co to jest transmitancja układu, nie pytam o definicje ksiazkową ale bardziej o praktyke, prkatyczne zastosowanie...

Co ten parametr okresla?
    Kiedy go sie liczy?(w jakich układach)
    W jaki sposób w ogolności liczymy transmitancje?

Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Pytanie jak w temacie co to jest transmitancja układu, nie pytam o definicje ksiazkową ale bardziej o praktyke, prkatyczne zastosowanie...

Ogólnie mówiąc jest to transmitancja jest to funkcja opisująca zależność sygnału na wyjściu układu od sygnałów wejściowych

Co ten parametr okresla?

Określa sposób zmiany Uwy w zależności od Uwe

Kiedy go się liczy?(w jakich układach)

Jak jesteśmy zbyt dociekliwi (z własnej woli lub z przymusu). W układach liniowych.

W jaki sposób w ogolności liczymy transmitancje?

Bierzemy schemat układu i wartości elementów i tworzymy wzór opisujący zależność Uwy od Uwe w postaci:

Uwy= funkcja_przejścia*Uwe a potem obie strony dzielimy przez Uwe (Uwe<>0)
    i otrzymujemy:

Uwy/Uwe=funkcja_przejścia=transmitancja
  • Poziom 30  
    transmitancja jest okreslniem ogolnym dla urzadzenia (czwornika) .

Czworniki moga byc aktywne lub pasywne.

W przypadku (czwornika aktywnego [ wzmacniacza] ) jest to funkacja wzmocnienienia.

W przypadku (czwornika pasywnego [tlumika]) - funkcja tlumienia.
  • Poziom 20  
    Definicja transmitancji:
    Stosunek transformaty sygnały wyjściowego do transformaty sygnału wejściowego, przy zerowych warunkach początkowych.
  • Spec od TV
    do kolegi 514242..wszystko jest OK tylko należałoby dodać transformaty Laplace'a......( bo np. jest transformata Z..wiem że nie w tej dzidzinie tylko w DSP ale zawsze transformata- bądźmy dokładni...)
    pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Rozumiem, Panowie wielkie dzieki nareszcie jakas ludzka definicja.

Pytan pewnie bedzie wiecej,

Dziekuje bardzo!

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    leszczu napisał:
    .wszystko jest OK tylko należałoby dodać transformaty Laplace'a......( bo np. jest transformata Z..wiem że nie w tej dzidzinie tylko w DSP ale zawsze transformata- bądźmy dokładni...)
    pozdrawiam

Racja, mój błąd. Rzeczywiście chodziło mi o transformatę Laplacea.
  • Poziom 15  
    Zaraz, zaraz a mi cały czas wkładają do głowy, że transmitancja może być stosunkiem jakiś wartości wyjściowych do wejściowych i niekoniecznie muszą być to napięcia (prądy, fazy, itp) no i oczywiście może to być transformata i Laplaca, i Foriera, a nawet Z.

To co, kit mi wciskają? :D

Dodano po 7 [minuty]:

a wracając do tematu:

Praktycznie to możesz jej użyć, gdy na przykład będzie ona stosunkiem transformat Fouriera i obliczysz moduł i fazę transmitancji i wykreślisz; będziesz miał wtedy obraz jak układ wpływa na widmo "transmitowanego" przez niego sygnału, to jest jaki wpływ ma na przenoszenie amplitud kolejnych harmonicznych i jak zmienia fazę.

Możesz też mnożąc transmitancję przez wartość wyjściową i wykonując transformatę odwrotną (laplaca, fouriera czy Z) zobaczyć jak wygląda ta wartość w np: przestrzeni czasu, próbek itp.
    Np: Liczysz transmitancję układu dla stosunku Uwy(jω)/Uwe(jω) i mnożysz przez kilka rodzajów sygnałów, np: skok jednostkowy, sinusoidę... oczywiście wyrażoną również w przestrzeni częstotliwości... wykonujesz transformatę odwrotną i masz obraz jak będzie wyglądał sygnał wyjściowy w czasie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Nie ma ogólnie czegoś takiego jak "program liczący transmitancje".
    Transmitancję CZEGO? :roll:

Transmitancję liczy się osobno dla każdego układu elektronicznego.
    Wzór na transmitancję będzie zależał od budowy fizycznej układu. Ten wzór trzeba sobie wyprowadzić(albo dla układów najprostszych - jakieś wzmacniacze operacyjne, filtry, itp, znaleźć w książkach).
    Dopiero na tej podstawie można napisać program, który liczy już konkretne przypadki(podstawia dane do wzoru i to wszystko).
  • Poziom 26  
    Nauczyciel Automatyki zapewne miał na myśli typowe, szkolne układy automatyki, budowane z bloczków(schemat blokowy, sprzężenia, itp).
    Prędzej do takich rzeczy są programy. :wink:

Chyba, nie sądzisz, że jest program, który obliczy transmitancję telewizora na podstawie pełnego schematu. :shock: W czymś takim jak TV, nie byłoby jakiejś jednej transmitancji, tylko kilka(naście).

Transmitancja nie ma zastosowania w całej elektronice(nie wszędzie jest potrzebna). Przydaje się głównie właśnie w automatyce(czyli takie typowe, polskie tłuczenie teorii, a przeciętny absolwent nic z takiego przedmiotu nie wynosi praktycznego - nie zbuduje sam żadnego regulatora).
  • Poziom 37  
    Jak na chwilę wrócisz do podanej definicji to zauważysz że transmitancja przedstawia stosunek poziomu sygnałów na WE i WY /określa wzmocnienie lub tłumienie/ i określa przesunięcie fazowe tych sygnałów. I już. W skrócie-pokazuje co układ odwali z sygnałem.:)
  • Poziom 26  
    1) To podaj mi jaki jest wzór na transmitancję układu scalonego TDA4510(dekoder PAL)? :)

2) Czy powyższe pytanie(1) ma sens praktyczny?

NIE. :D
  • Poziom 37  
    Pytanie to jest bez sensu. Jest zbliżone do pytania o kolor krawata A.L. zależnie od urodzaju buraków.
  • Poziom 10  
    oczywiście, że są programy które liczą transmitancje, np. Matlab, umożliwia przy tym wykreślenie transmitancji w układzie współrzędnych w funkcji np czasu lub częstotliwości...
  • Poziom 26  
    Następny... :roll:
    Transmitancję CZEGO policzy MatLab?

Transmitancję tunera satelitarnego policzy? :D
    Czy tylko transmitancję jakiegoś teoretycznego układu regulacji automatycznej, podanego w postaci blokowej?
  • Poziom 27  
    nie zgodze się ze nie ma zastosowania w elektronice, na 's-ach' łatwiej jest dokonać analizy układu. Przetwarzanie sygnałów to wszystko z tego korzysta, stabilnośc, widma , flitry,wzmacniacze,CA,AC itd etc. Zastosowania może nie mieć w serwisie RTV, ale cała elektronika z tego korzysta.

Ja bym jeszcze dodał że gdy wyznaczymy transmitancje jakiegoś układu rzeczywistego! to mamy jakby zapisany jego model w postaci matematycznej. Pozwala to przeprowadzić jego (także we współpracy z innymi układami) symulacje, zarówno na papierze jak i w komputerze i do tego sie to właśnie przydaje.
  • Poziom 26  
    Piszesz jako wieloletni konstruktor-projektant-praktyk, czy kolejny student(witaj w klubie)?
    Ja też miałem na studiach automatykę, itp przedmioty, gdzie była transmitancja, transformaty, widma, stabilność układów regulacji, rozwiązywanie prostych obwodów w postaci operatorowej(na 's-ach'), tylko co z tego?

Jak to się ma do wielkiej praktyki, do skomplikowanego sprzętu elektronicznego(a nie zadań dla studentów typu 1 cewka, i 2 kondensatory w obwodzie, albo "bloczki" w matlabie)?

Powyżej pytałem o transmitancję scalaka TDA4510...
    Przecież ten układ dostaje coś na wejście i daje coś na wyjściu(podpada pod definicję) = poproszę więc o wzór na jego transmitancję! :D :lol: Jeśli mi nie podacie, będę was prześladować na Elektrodzie. :)

A na poważnie, chodzi mi "tylko" o to, abyście przyznali, że transmitancja(jej znajomość/liczenie) NIE wszędzie i NIE zawsze jest przydatna(nawet na poziomie projektowania układów, liczenia wartości elementów).
    Choć w każdym układzie ona "siedzi", bo musi, jako syntetycznie zdefiniowany parametr. :wink:
  • Poziom 27  
    Transmitancje tego TDA mogłbys sobie wyzanczyć na podstawie jego odpowiedzi np. na skok. Ale po.. co czy on pracuje w jakimś ukladzie regulacji? Jak coś jest wykorzystywane w zamkniętych układach sterowania to z reguły podaje ja producent w pdf. Dobra z tym se dajmy spokój..

Jak zaprojektujecie filtr cyfrowy w DSP ? Jeśli z gotowca to z czego korzystają gotowe narzędzia do tego?
  • Poziom 26  
    Korzystają z takich rzeczy, że na poziomie studiów magisterskich, nikt tego nie ruszy.
  • Poziom 27  
    rusza sie rusza, nie ma laborki z DSP bez takich przekształceń.
  • Poziom 26  
    Bez JAKICH przekształceń?
    Znowu mówisz o teoretycznym przygotowaniu do ćwiczeń/laborek na studiach, korzystając z "gotowców" - czyli materiałów podsuniętych przez autora danego kursu na studiach, i materiałów producenta danego sprzętu(a tak na prawdę nie wiesz i się nie dowiesz skąd się pewne rzeczy wzięły).

Określisz transmitancję(wzór) jakiegokolwiek scalaka sam?
    Określisz jego transmitancję(lub transmitancje jeśli są zmienne) na podstawie schematu budowy wewnętrznej(na pojedynczych elementach elektronicznych, a nie "bloczkach" funkcyjnych o właściwościach podanych z góry przez producenta)?
    :)

Mówimy o wąskim pasmie zastosowań sztucznie wymyślonego parametru jakim jest transmitancja(automatyka i dziedziny pokrewne).
    Nie rób szumu, bo młodsi nie-studenci pomyślą, że transmitancja, to jakieś uniwersalne cudo, "lek na całe zło" i problemy elektroniki - to nie prawda. :)
    W WIELU sytuacjach/dziedzinach tego słowa się nawet nie wypowiada projektując jakiś układ.
  • Poziom 27  
    Bez przekształceń z wykorzystaniem, transformat i transmitancji sie wtedy nie obejdziesz..

Szczególnie przy projektowaniu filtrów korzysta się z transmitancji, własnie z tego względu, iż jest to typowy obiekt wejście-wyjście-to pewnie nie jest elektronika..nie?? Już pomijam układy regulacji, no bo ich w elektronice pewnei tez nie ma. Można robić coś w ciemno, może nie wybuchnie i może sie uda za 20 lat, a można cos najpierw zaprojektować przesymulować, zbudować i tak wszystko dziś powstaje.

I nie jest to żaden sztuczny parametr, tylko matematyczny opis funkcji przejscia, wprowadzony po to by łatwiej było liczyć w innej dziedzinie.Parametrem to jest napięcie zasilania, prąd pobierany itd. etc.

A co do tego TDA , to nie bardzo mi on wygląda na układ liniowy, więc nie wiem po co ci jego transmitancja, no chyba że opracowałeś jakies nowe teorie..
  • Poziom 32  
    Zeby cos zaprojektowac to czasem transmitancja sie przydaje ( chyba jednak bardziej naukowcom, inzynierom czy komu tam kto zajmuje sie projektowaniem nowych rozwiazan ), zeby naprawic to juz raczej nie.
    Jesli podamy skok jednostkowy np. na nieznany nam regulator a w odpowiedzi otrzymamy jakis sygnal to mozna z tej zaleznosci ustalic do czego sluzy uklad. Tyle w teorii :D

Przez 4 lata technikum wzorow na transmitancje wykulem sie na pamiec bo nawet nikt nie tlumaczy rozniczek itp ( dx/dt i takie tam ).
  • Poziom 37  
    Transmitancja jest skrótem praktycznym, wymyślonym po to żeby szybko porównać ze sobą funkcje WY i WE ale tej samej zmiennej. Jeśli są to funkcje różnych zmiennych /których nie można pośrednio powiązać zmienną wspólną/- to porównywanie traci sens. (urodzaj buraka z kolorami krawatów):)
    Policz ile sygnałów i ich uzależnień występuje w dekoderze 4510! Wiele bez powiązań. Ile wejść i ile wyjść? Jaki sens praktyczny/-żaden! Natomiast w jego członach składowych -jak najbardziej. Siedzi tam lekko licząc kilkadziesiąt regulatorów, tłumików itp./część cyfrowych a część liniowych/.
    Patrząc na ilość odpowiedzi- trzeba przyklasnąć nauczycielowi za intelektualny niepokój jaki w dzieciach wywołał przed swoim świętem.

Dodano po 29 [minuty]:

Arnold-znalazłem dzisiaj jedna sztukę TDA4510 chyba dobrą. Zacząłem się zastanawiać jak go najlepiej położyć żeby wykonać na niego taki malutki skok...
    jednostkowy...w zero.....:)
  • Poziom 10  
    kolego Arnold_S - co ty bredzisz gościu??? Transmitancja to najlepszy opis układu niezależnie czy elektrycznego , elektronicznego, napędowego czy jakiegokolwiek innego. Daje pełen opis informacji co on robi i po co go sie daje w odpowiednim miejscu systemu. Np. w program o nazwie Tutsim wrzuca sie parametry niewiadomego układu i on przetwarza go w całości i daje pełen opis jego możliwości oczywiście matematycznie. Cała technika oparta jest o ścisłe zależności matematyczne, więc nie wiem o co ci chodzi. Tuner satelitarny też można zamodelować i przetworzyc i zdiagnozować! :idea:
  • Poziom 26  
    Teoretycznie można, ale się tego nie robi, bo to nie jest nikomu potrzebne! :)
  • Poziom 10  
    do Arnold_S. widać, że doświadczenie zdobywał pan na jakimś placu budowy i do dziś stosuje chyba zasadę: "zaczniemy robić i zobaczymy co nam wyjdzie".
    Wbrew pozorom (co już nie raz) powtórzono transmitancja to zwierz bardzo przydatny, aczkolwiek trudny w tresurze. Jeśli pan Arnold_S. zajmował się, jak mówi, choć raz projektowaniem to korzystał z tego zwierza z pewnością - nie zdając sobie z tego sprawy...
    A co do programów liczących transmitancję (nie tylko układów zbudowanych z "bloczków") to jest ich cała masa od znanego chyba wszystkim PSpice czy Micro-Cap'a po np. SapWin... Te pierwsze nie podają transmitancji w sposób jawny, ale podczas symulacji układu wyznaczenie jej jest jedyną drogą dla programu komputerowego...
    Programik SapWin (1MB!) jest darmowym narzędziem stworzonym przez Mediolańskich studentów tamtejszej "politechniki" i na podstawie (panie Arnold_S. UWAGA) wprowadzonego schematu IDEOWEGO wyznacza transmitancję w dziedzinie transformaty Laplace'a podając ją w sposób jawny...