Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmitancja układu - co to?

17 Sty 2005 13:18 46810 29
 • Poziom 14  
  Witam,

  Pytanie jak w temacie co to jest transmitancja układu, nie pytam o definicje ksiazkową ale bardziej o praktyke, prkatyczne zastosowanie...

  Co ten parametr okresla?
  Kiedy go sie liczy?(w jakich układach)
  W jaki sposób w ogolności liczymy transmitancje?

  Pozdrawiam
 • Pomocny dla użytkowników
  Pytanie jak w temacie co to jest transmitancja układu, nie pytam o definicje ksiazkową ale bardziej o praktyke, prkatyczne zastosowanie...

  Ogólnie mówiąc jest to transmitancja jest to funkcja opisująca zależność sygnału na wyjściu układu od sygnałów wejściowych

  Co ten parametr okresla?

  Określa sposób zmiany Uwy w zależności od Uwe

  Kiedy go się liczy?(w jakich układach)

  Jak jesteśmy zbyt dociekliwi (z własnej woli lub z przymusu). W układach liniowych.

  W jaki sposób w ogolności liczymy transmitancje?

  Bierzemy schemat układu i wartości elementów i tworzymy wzór opisujący zależność Uwy od Uwe w postaci:

  Uwy= funkcja_przejścia*Uwe a potem obie strony dzielimy przez Uwe (Uwe<>0)
  i otrzymujemy:

  Uwy/Uwe=funkcja_przejścia=transmitancja
 • Poziom 30  
  transmitancja jest okreslniem ogolnym dla urzadzenia (czwornika) .

  Czworniki moga byc aktywne lub pasywne.

  W przypadku (czwornika aktywnego [ wzmacniacza] ) jest to funkacja wzmocnienienia.

  W przypadku (czwornika pasywnego [tlumika]) - funkcja tlumienia.
 • Poziom 20  
  Definicja transmitancji:
  Stosunek transformaty sygnały wyjściowego do transformaty sygnału wejściowego, przy zerowych warunkach początkowych.
 • Spec od TV
  do kolegi 514242..wszystko jest OK tylko należałoby dodać transformaty Laplace'a......( bo np. jest transformata Z..wiem że nie w tej dzidzinie tylko w DSP ale zawsze transformata- bądźmy dokładni...)
  pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Rozumiem, Panowie wielkie dzieki nareszcie jakas ludzka definicja.

  Pytan pewnie bedzie wiecej,

  Dziekuje bardzo!

  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  leszczu napisał:
  .wszystko jest OK tylko należałoby dodać transformaty Laplace'a......( bo np. jest transformata Z..wiem że nie w tej dzidzinie tylko w DSP ale zawsze transformata- bądźmy dokładni...)
  pozdrawiam


  Racja, mój błąd. Rzeczywiście chodziło mi o transformatę Laplacea.
 • Poziom 15  
  Zaraz, zaraz a mi cały czas wkładają do głowy, że transmitancja może być stosunkiem jakiś wartości wyjściowych do wejściowych i niekoniecznie muszą być to napięcia (prądy, fazy, itp) no i oczywiście może to być transformata i Laplaca, i Foriera, a nawet Z.

  To co, kit mi wciskają? :D

  Dodano po 7 [minuty]:

  a wracając do tematu:

  Praktycznie to możesz jej użyć, gdy na przykład będzie ona stosunkiem transformat Fouriera i obliczysz moduł i fazę transmitancji i wykreślisz; będziesz miał wtedy obraz jak układ wpływa na widmo "transmitowanego" przez niego sygnału, to jest jaki wpływ ma na przenoszenie amplitud kolejnych harmonicznych i jak zmienia fazę.

  Możesz też mnożąc transmitancję przez wartość wyjściową i wykonując transformatę odwrotną (laplaca, fouriera czy Z) zobaczyć jak wygląda ta wartość w np: przestrzeni czasu, próbek itp.
  Np: Liczysz transmitancję układu dla stosunku Uwy(jω)/Uwe(jω) i mnożysz przez kilka rodzajów sygnałów, np: skok jednostkowy, sinusoidę... oczywiście wyrażoną również w przestrzeni częstotliwości... wykonujesz transformatę odwrotną i masz obraz jak będzie wyglądał sygnał wyjściowy w czasie.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 26  
  Nie ma ogólnie czegoś takiego jak "program liczący transmitancje".
  Transmitancję CZEGO? :roll:

  Transmitancję liczy się osobno dla każdego układu elektronicznego.
  Wzór na transmitancję będzie zależał od budowy fizycznej układu. Ten wzór trzeba sobie wyprowadzić(albo dla układów najprostszych - jakieś wzmacniacze operacyjne, filtry, itp, znaleźć w książkach).
  Dopiero na tej podstawie można napisać program, który liczy już konkretne przypadki(podstawia dane do wzoru i to wszystko).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 26  
  Nauczyciel Automatyki zapewne miał na myśli typowe, szkolne układy automatyki, budowane z bloczków(schemat blokowy, sprzężenia, itp).
  Prędzej do takich rzeczy są programy. :wink:

  Chyba, nie sądzisz, że jest program, który obliczy transmitancję telewizora na podstawie pełnego schematu. :shock: W czymś takim jak TV, nie byłoby jakiejś jednej transmitancji, tylko kilka(naście).

  Transmitancja nie ma zastosowania w całej elektronice(nie wszędzie jest potrzebna). Przydaje się głównie właśnie w automatyce(czyli takie typowe, polskie tłuczenie teorii, a przeciętny absolwent nic z takiego przedmiotu nie wynosi praktycznego - nie zbuduje sam żadnego regulatora).
 • Poziom 37  
  Jak na chwilę wrócisz do podanej definicji to zauważysz że transmitancja przedstawia stosunek poziomu sygnałów na WE i WY /określa wzmocnienie lub tłumienie/ i określa przesunięcie fazowe tych sygnałów. I już. W skrócie-pokazuje co układ odwali z sygnałem.:)
 • Poziom 26  
  1) To podaj mi jaki jest wzór na transmitancję układu scalonego TDA4510(dekoder PAL)? :)

  2) Czy powyższe pytanie(1) ma sens praktyczny?


  NIE. :D
 • Poziom 37  
  Pytanie to jest bez sensu. Jest zbliżone do pytania o kolor krawata A.L. zależnie od urodzaju buraków.
 • Poziom 10  
  oczywiście, że są programy które liczą transmitancje, np. Matlab, umożliwia przy tym wykreślenie transmitancji w układzie współrzędnych w funkcji np czasu lub częstotliwości...
 • Poziom 26  
  Następny... :roll:
  Transmitancję CZEGO policzy MatLab?

  Transmitancję tunera satelitarnego policzy? :D
  Czy tylko transmitancję jakiegoś teoretycznego układu regulacji automatycznej, podanego w postaci blokowej?
 • Poziom 27  
  nie zgodze się ze nie ma zastosowania w elektronice, na 's-ach' łatwiej jest dokonać analizy układu. Przetwarzanie sygnałów to wszystko z tego korzysta, stabilnośc, widma , flitry,wzmacniacze,CA,AC itd etc. Zastosowania może nie mieć w serwisie RTV, ale cała elektronika z tego korzysta.

  Ja bym jeszcze dodał że gdy wyznaczymy transmitancje jakiegoś układu rzeczywistego! to mamy jakby zapisany jego model w postaci matematycznej. Pozwala to przeprowadzić jego (także we współpracy z innymi układami) symulacje, zarówno na papierze jak i w komputerze i do tego sie to właśnie przydaje.
 • Poziom 26  
  Piszesz jako wieloletni konstruktor-projektant-praktyk, czy kolejny student(witaj w klubie)?
  Ja też miałem na studiach automatykę, itp przedmioty, gdzie była transmitancja, transformaty, widma, stabilność układów regulacji, rozwiązywanie prostych obwodów w postaci operatorowej(na 's-ach'), tylko co z tego?

  Jak to się ma do wielkiej praktyki, do skomplikowanego sprzętu elektronicznego(a nie zadań dla studentów typu 1 cewka, i 2 kondensatory w obwodzie, albo "bloczki" w matlabie)?

  Powyżej pytałem o transmitancję scalaka TDA4510...
  Przecież ten układ dostaje coś na wejście i daje coś na wyjściu(podpada pod definicję) = poproszę więc o wzór na jego transmitancję! :D :lol: Jeśli mi nie podacie, będę was prześladować na Elektrodzie. :)


  A na poważnie, chodzi mi "tylko" o to, abyście przyznali, że transmitancja(jej znajomość/liczenie) NIE wszędzie i NIE zawsze jest przydatna(nawet na poziomie projektowania układów, liczenia wartości elementów).
  Choć w każdym układzie ona "siedzi", bo musi, jako syntetycznie zdefiniowany parametr. :wink:
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 27  
  Transmitancje tego TDA mogłbys sobie wyzanczyć na podstawie jego odpowiedzi np. na skok. Ale po.. co czy on pracuje w jakimś ukladzie regulacji? Jak coś jest wykorzystywane w zamkniętych układach sterowania to z reguły podaje ja producent w pdf. Dobra z tym se dajmy spokój..

  Jak zaprojektujecie filtr cyfrowy w DSP ? Jeśli z gotowca to z czego korzystają gotowe narzędzia do tego?
 • Poziom 26  
  Korzystają z takich rzeczy, że na poziomie studiów magisterskich, nikt tego nie ruszy.
 • Poziom 27  
  rusza sie rusza, nie ma laborki z DSP bez takich przekształceń.
 • Poziom 26  
  Bez JAKICH przekształceń?
  Znowu mówisz o teoretycznym przygotowaniu do ćwiczeń/laborek na studiach, korzystając z "gotowców" - czyli materiałów podsuniętych przez autora danego kursu na studiach, i materiałów producenta danego sprzętu(a tak na prawdę nie wiesz i się nie dowiesz skąd się pewne rzeczy wzięły).

  Określisz transmitancję(wzór) jakiegokolwiek scalaka sam?
  Określisz jego transmitancję(lub transmitancje jeśli są zmienne) na podstawie schematu budowy wewnętrznej(na pojedynczych elementach elektronicznych, a nie "bloczkach" funkcyjnych o właściwościach podanych z góry przez producenta)?
  :)

  Mówimy o wąskim pasmie zastosowań sztucznie wymyślonego parametru jakim jest transmitancja(automatyka i dziedziny pokrewne).
  Nie rób szumu, bo młodsi nie-studenci pomyślą, że transmitancja, to jakieś uniwersalne cudo, "lek na całe zło" i problemy elektroniki - to nie prawda. :)
  W WIELU sytuacjach/dziedzinach tego słowa się nawet nie wypowiada projektując jakiś układ.
 • Poziom 27  
  Bez przekształceń z wykorzystaniem, transformat i transmitancji sie wtedy nie obejdziesz..

  Szczególnie przy projektowaniu filtrów korzysta się z transmitancji, własnie z tego względu, iż jest to typowy obiekt wejście-wyjście-to pewnie nie jest elektronika..nie?? Już pomijam układy regulacji, no bo ich w elektronice pewnei tez nie ma. Można robić coś w ciemno, może nie wybuchnie i może sie uda za 20 lat, a można cos najpierw zaprojektować przesymulować, zbudować i tak wszystko dziś powstaje.

  I nie jest to żaden sztuczny parametr, tylko matematyczny opis funkcji przejscia, wprowadzony po to by łatwiej było liczyć w innej dziedzinie.Parametrem to jest napięcie zasilania, prąd pobierany itd. etc.

  A co do tego TDA , to nie bardzo mi on wygląda na układ liniowy, więc nie wiem po co ci jego transmitancja, no chyba że opracowałeś jakies nowe teorie..
 • Poziom 32  
  Zeby cos zaprojektowac to czasem transmitancja sie przydaje ( chyba jednak bardziej naukowcom, inzynierom czy komu tam kto zajmuje sie projektowaniem nowych rozwiazan ), zeby naprawic to juz raczej nie.
  Jesli podamy skok jednostkowy np. na nieznany nam regulator a w odpowiedzi otrzymamy jakis sygnal to mozna z tej zaleznosci ustalic do czego sluzy uklad. Tyle w teorii :D

  Przez 4 lata technikum wzorow na transmitancje wykulem sie na pamiec bo nawet nikt nie tlumaczy rozniczek itp ( dx/dt i takie tam ).
 • Poziom 37  
  Transmitancja jest skrótem praktycznym, wymyślonym po to żeby szybko porównać ze sobą funkcje WY i WE ale tej samej zmiennej. Jeśli są to funkcje różnych zmiennych /których nie można pośrednio powiązać zmienną wspólną/- to porównywanie traci sens. (urodzaj buraka z kolorami krawatów):)
  Policz ile sygnałów i ich uzależnień występuje w dekoderze 4510! Wiele bez powiązań. Ile wejść i ile wyjść? Jaki sens praktyczny/-żaden! Natomiast w jego członach składowych -jak najbardziej. Siedzi tam lekko licząc kilkadziesiąt regulatorów, tłumików itp./część cyfrowych a część liniowych/.
  Patrząc na ilość odpowiedzi- trzeba przyklasnąć nauczycielowi za intelektualny niepokój jaki w dzieciach wywołał przed swoim świętem.

  Dodano po 29 [minuty]:

  Arnold-znalazłem dzisiaj jedna sztukę TDA4510 chyba dobrą. Zacząłem się zastanawiać jak go najlepiej położyć żeby wykonać na niego taki malutki skok...
  jednostkowy...w zero.....:)
 • Poziom 10  
  kolego Arnold_S - co ty bredzisz gościu??? Transmitancja to najlepszy opis układu niezależnie czy elektrycznego , elektronicznego, napędowego czy jakiegokolwiek innego. Daje pełen opis informacji co on robi i po co go sie daje w odpowiednim miejscu systemu. Np. w program o nazwie Tutsim wrzuca sie parametry niewiadomego układu i on przetwarza go w całości i daje pełen opis jego możliwości oczywiście matematycznie. Cała technika oparta jest o ścisłe zależności matematyczne, więc nie wiem o co ci chodzi. Tuner satelitarny też można zamodelować i przetworzyc i zdiagnozować! :idea:
 • Poziom 26  
  Teoretycznie można, ale się tego nie robi, bo to nie jest nikomu potrzebne! :)
 • Poziom 10  
  do Arnold_S. widać, że doświadczenie zdobywał pan na jakimś placu budowy i do dziś stosuje chyba zasadę: "zaczniemy robić i zobaczymy co nam wyjdzie".
  Wbrew pozorom (co już nie raz) powtórzono transmitancja to zwierz bardzo przydatny, aczkolwiek trudny w tresurze. Jeśli pan Arnold_S. zajmował się, jak mówi, choć raz projektowaniem to korzystał z tego zwierza z pewnością - nie zdając sobie z tego sprawy...
  A co do programów liczących transmitancję (nie tylko układów zbudowanych z "bloczków") to jest ich cała masa od znanego chyba wszystkim PSpice czy Micro-Cap'a po np. SapWin... Te pierwsze nie podają transmitancji w sposób jawny, ale podczas symulacji układu wyznaczenie jej jest jedyną drogą dla programu komputerowego...
  Programik SapWin (1MB!) jest darmowym narzędziem stworzonym przez Mediolańskich studentów tamtejszej "politechniki" i na podstawie (panie Arnold_S. UWAGA) wprowadzonego schematu IDEOWEGO wyznacza transmitancję w dziedzinie transformaty Laplace'a podając ją w sposób jawny...