Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Punto/Stilo 1.2 16V - nierówna praca po odpaleniu

09 Jul 2012 12:08 2770 3
  • Level 12  
    witam
    Problem z silnikiem 1.2 16V szeroko stosowanym w Punto II i Stilo.
    Po odpaleniu (zapala na dotyk) silnik pracuje dobrze 3-4s po czym zaczyna sie czkawka, kicha, prawie gaśnie i tak aż nie osiągnie wyższej temp, myśle że po 20s zaczyna znow normalnie chodzić. Problem ten nie wystepuje w zime i w chłodniejsze dni a tylko w okresie letnim gdzie temp. rano wynosi ponad 15stopni. Najgorzej jest rano jak odpalam samochod po długim postoju gdy zdąży sie całkowicie ochlodzić silnik. Dziwne jest to że od jesieni do wiosny problemu praktycznie nie ma albo jest marginalny. W lato meczy mnie to codziennie rano i po południu po pracy.
    Ze względu na to że problem wyraźnie ma coś wziązanego z temp. to podłaczałem go pod kompa i sprawdzałem czujniki temp. Rano przy nie odpalonym aucie wskaznik na kompie pokazywał temp. wody na 20,5 st a na dworze było 19 wiec praktycznie idealnie wiec to chyba nie padniety czujnik wody. A na to by wyglądało bo auto przez te paredziesiat sekund chodzi jakby czujnik pokazywał za dużo i silnik dostawał za małą dawkę paliwa. Gdy sie już troszke rozgrzeje to dawka staje sie odpowiednia i zaczyna ładnie pracować. No ale to tylko teoria bo komp nie pokazuje blednego działania. Tak samo brak innych błedów w FESie.
    Ktoś ma jakiś pomysł?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • User removed account  
  • Level 12  
    No ale dlaczego przez trzy pierwsze sekundy jest ok, potem 20s szarpania i czkawki i potem znowu ok. Zawsze tak samo w cieple dni.
  • Level 6  
    witam,

Podbijam temat bo mam podobny problem.

Stilo 1,2 16V w wersji 3 drzwiowej. Po odpaleniu silnik nierówno pracuje co czuć bo trzęsie kabina i wydech nierówno pracuje. Jednocześnie wskazówka obrotomierza jest w tym samym miejscu. Co ciekawe pokazuje więcej obrotów niż zwykle na biegu jałowym.

wystarczy że przejadę 200-300 metrów i dam mu trochę gazu to silnik pracuje równo. Czasem pojawia się kontrolka check engine i pika podczas jazdy ale jak wspomniałem tylko na początku.

dodam ze wcześniej miałem taki problem non stop i zostały wymienione świece i słynna sonda lambda. Od tego momentu było spoko. Az do teraz. Dodam że byłem na urlopie i auto stało 3 tygodnie na słońcu i być może wysoka temp wpłynęła na to że jakiś czujnik źle pracuje.

Byłem w ASO fiata i skasowali mi błedy z kompa i kazali przyjechać jak problem sie powtorzy. Bede się z nimi umawiał ale jestem ciekaw co to może powodowoać?

Ktoś ma jakieś pomysły co to może być?