Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

20-25k - jaki kupić tani w eksploatacji i w miarę duży

coin22 09 Lip 2012 16:25 2959 9
  • #1 09 Lip 2012 16:25
    coin22
    Poziom 12  

Rozkrzaczył mi się dziś na dobre stare wysłużone Audi A4 kombi 2.5 TDI.

Czy możecie polecić coś w przedziale cenowym 20-25k co spełniłoby wszystkie, albo jak najwięcej z poniższych 'życzeń'
    1. w tej cenie rocznikowo nie starsze niż 5-6lat
    2. w miarę duże/kombi - dziecko mam, wózek trzeba wozić itd.
    3. możliwie tanie w eksloatacji - 2.5 TDI mnie strasznie wydoił
    4. tanie części wymienne

do tego fajnie jakby silnik był benzyna, jakieś 1.4 dałoby radę pewnie.

nie wiem nawet na które marki spoglądać, możecie coś doradzić z doświadczenia co w tej kwocie byłoby najlepszym wyborem ?

0 9
  • #2 09 Lip 2012 17:51
    D214d3k
    Poziom 39  

Fiat Doblo 1.2 benzyna lub 13 multijet (diesel).
    Fabia kombi silnik 1.2

0
  • #3 09 Lip 2012 17:52
    wichurewicz
    Poziom 24  

Mały silnik benzynowy obładowany pasażerami i innym dobrem nie będzie tani w eksploatacji, bo zwyczajnie będzie potrzebował więcej paliwa. Paradoksalnie może się nawet okazać, że spali tyle co dwukrotnie większa jednostka poddany takiemu samemu obciążeniu.

Budżet może być ledwo wystarczający na 5-6-letnie auto, chyba że w grę wchodzi Dacia Logan MCV? Być może uda się trafić Mazdę 6, Octavię, jakiegoś Opla, ale to raczej z dolnych widełek cenowych, czyli szansa trafienia na ulepa lub minę wzrasta wielokrotnie.

Czy rocznik ma aż takie znaczenie? Jeździ się przecież stanem technicznym, nie rocznikiem, przebiegiem czy kolorem.

0
  • #4 09 Lip 2012 18:15
    coin22
    Poziom 12  

2 razy miałem już 10-letni samochód, do którego regularnie dokładałem pieniądze na naprawy. Audi które włąśnie padło rocznik 99 prze trzyletni okres użytkowania kosztowało więcej w naprawach i paliwie niż kwotą z ajaką to auto kupiłem (dość okazyjnie).

No więc rocznik nie ma znaczenia - dla mnie kupienie 5-letniego auta oznaczać miało tyle co kolejno 3-5 letnią w miarę bezawaryjną eksploatację.

Ja na samochodach się nie znam i w natłoku oszustów ciężko mi stwierdzić z zadowalającą pewnością czy stan danego samochodu jest taki jak opisują...

Zatem jeśli starsze - to co ?

0
  • #5 09 Lip 2012 21:46
    Marian B
    Poziom 34  

Polecam Octavię kombi, z każdym silnikiem, a jeżeli trafi się z benzynowym silnikiem 2.0, to będzie najlepszy wybór. Mam taką 2.0 (AQY) już 13 lat i nie mogę się nachwalić. Bagażnik o pojemności prawie 600 l (bez rozkładania foteli) zaspokoi wszystkie potrzeby transportowe. Pomimo dużej pojemności (co jest zaletą) przy normalnej jeżdzie silnik jest oszczędny, poza miastem można zmieścić się w 6 l/100km, w meście około 8 l/100km. Podkreślam, przy normalnej, przepisowej jeżdzie. Możliwości są duże (kusi), i jeżeli będzie cięższa noga, to i zużycie będzie większe.

0
  • #6 10 Lip 2012 07:28
    wichurewicz
    Poziom 24  

coin22 napisał:
    2 razy miałem już 10-letni samochód, do którego regularnie dokładałem pieniądze na naprawy. Audi które włąśnie padło rocznik 99 prze trzyletni okres użytkowania kosztowało więcej w naprawach i paliwie niż kwotą z ajaką to auto kupiłem (dość okazyjnie).

Kolego, okazje nie istnieją. Rynek aut używanych jest mocno przebrany, dobrego egzemplarza można szukać miesiącami, a to co stoi w komisach rzadko bywa godne polecenia. Naprawdę porządne auta nie czekają na nabywcę dłużej niż kilka dni, czasami nawet znikają w dzień wystawienia ogłoszenia.

coin22 napisał:
    Ja na samochodach się nie znam i w natłoku oszustów ciężko mi stwierdzić z zadowalającą pewnością czy stan danego samochodu jest taki jak opisują...

Jeśli rzeczywiście tak jest (to żadna zbrodnia, nikt nie jest ekspertem w każdej dziedzinie życia), może warto "przymierzyć" się do Dacii? Forum użytkowników jest tutaj, zawsze można sprawdzić co ile kosztuje.
    W zeszłym roku stałem przed podobnym dylematem, z niewiele większym budżetem. Dacii nie kupiłem, bo miałem z kim pojeździć i pooglądać samochody używane i ostatecznie wybrałem coś zupełnie innego niż Dacia, ale gdybym nie miał, to bałbym się pakować na nieznaną minę i skończyłoby się kredytem na nówkę.

Coś innego? Toyota Avensis, Mazda 6, Ford Focus/Mondeo? Weź pod uwagę, że im popularniejsza i bardziej poszukiwana marka, tym większa szansa trafienia na trupa - handlarze dobrze wiedzą, czego szuka klient i będą na głowie stawać, by zarobić nawet na pospawanym z ćwiartek złomie.

Jakie roczne przebiegi planujesz?

Jeśli już zdecydujesz się na konkretny model, poszukaj forum na jego temat i spróbuj tam zapytać o dany egzemplarz. Po pierwsze użytkownicy dobrze wiedzą, co i jak powinno wyglądać i działać, po drugie czasami można liczyć na kogoś kto ma blisko, podjedzie, obejrzy i zda relację.

0
  • #7 10 Lip 2012 08:24
    cirrostrato
    Poziom 36  

Nieustająco polecam Mazdę 626 2.0D, syn kupował (wożenie wózka mojego pierwszego wnuka) ja doradzałem (mam 626 sedana), kupiliśmy po trzech (!!!!) miesiącach w komisie nierejestrowaną z Niemiec (moja z Belgii), na liczniku było 168tys/2001r. (nie wierze ale..) stan wizualnie idealny, nie bita, wymieniona szyba przednia, oleju nie bierze (jak prawie każda Mazda), kupił za 12,5tys (500zł sprzedający opuścił za padnięty czujnik ABS lewy tył, koszt ok 120zł a wymiana prosta), z wymianą rozrządu, pompy wody, regeneracją rozrusznika, płyny,rejestracją itd itd syn zmieścił się w 15,5tys, teraz jeździ w Norwegii, ZERO PROBLEMÓW. Kupić zadbany egzemplarz trudno, od razu w ciemno warto robić zaciski tylne, zamienniki tanie, wiem bo swoją używam szósty rok, zaczynają korodować nadkola tył. Na temat Mazdy6 nie wypowiem się bo nie mam.

0
  • #8 10 Lip 2012 09:03
    jerry1960
    Poziom 33  

Zastanów się nad Fiatem Grande Punto ,Punto EVO , w tej cenie kupisz auto 3-4 letnie . Z silnikiem 1,4 8V pali około 6,5l /100Km. w cyklu mieszanym.

0
  • #9 10 Lip 2012 15:57
    wichurewicz
    Poziom 24  

jerry1960 napisał:
    Zastanów się nad Fiatem Grande Punto ,Punto EVO

coin22 napisał:
    2. w miarę duże/kombi - dziecko mam, wózek trzeba wozić itd.

Odrobinę zastanowienia.

0
  • #10 15 Sie 2012 11:35
    coin22
    Poziom 12  

Ostatecznie kupiłem Dodge Caliber 2.0 2008. Póki co jestem zadowolony.

0