Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprawdzenie silnika pralki

17 Sty 2005 14:00 7224 9
  • Poziom 10  
    jak sprawdzić domowym sposobem silnik pralki Gracja?
    Może być spalone uzwojenie wolnych obrotów ale wzrokowo i na węch wygląda wszystko ok.
    Tak samo pogramator P-124 wykręcony z praleczki i wygląda jak nowy, nie jest okopcony, nie "czuć" go spalenizną.
    A chyba tylko te 2 częsci mogą być zepsute ( pralka nie ma obrotów przy praniu - minimalne ruchy w prawo lewo a wiruje normalnie)
    Wielkie dzięki za jakiekolwiek podpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jest tam podłączonych 5 zacisków , jeden wolny. Teraz dajesz fazę na ten pojedynczy, a te dwa na środku łączysz tak: jeden przez szeregowo podłączony kondensator 16 mikro i do zera, a drugi bezpośrednio do zera. Wtedy sprawdzasz wolne lub szybkie obroty i analogicznie robisz z tą parą niżej. Tylko uważaj bo działasz na sieci, żeby cię nie "popieściło".

Post raportowany. Korekta.(ob)
  • Poziom 10  
    silnik sprawdzony - dobry - a ja jeszcze zyje; wychodzi ze to programator zaraz go zaczynam rozbierac; jeszcze raz wielkie dzieki
  • Poziom 18  
    Jan.dg napisał:
    jest tam 5 zaciskow podlaczonych jeden wolny teraz dajesz faze na ten pojedynczy a te dwa na srodku laczysz tak jeden przez szeregowo podlaczony kondensator 16 mikro i do zera a drugi besposrednio do zera wtedy sprawdzasz wolne lub szybkie obroty i analogicznie robisz z ta para niżej tylko uwazaj bo dzialasz na sieci coby cie nie popiescilo

Przeczytałem chyba ze trzy razy zanim zrozumiałem o co chodzi. A może tylko mi się tak wydaje. Czy nie można napisać tego samego ze znakami przestankowymi. Z pewnością wielu forumowiczów z przyjemnością zagłębiłoby się w lekturę powyższego postu. A tak... to normalna męczarnia... Podziwiam tych co zrozumieli (albo im się wydaje :) ) .............
    Przeczytałem to co cytuję jeszcze raz, szczerze to.... nic z tego nie wynika. Nie wiem jak laik sobie z tym może poradzić. A działa przecież na sieci i może go popieścić :(.
  • Poziom 10  
    okazuje sie ze tak podpiety silnik bez obciazenia jest ok, ale gdy go sprawdzalem z napuszczona woda + pranie to "buczy" ale nie rusza.
    Czy to moze byc oznaka uszkodzenia uzwojenia wolnych obrotów?
    wielce wdzieczny laik

• Specjalista AGD
    Witam.
    A kondensator ma właściwą pojemność :?: , bez obciążenia może jest wstanie obrócić, natomiast z ciężarem nie obróci (ale wiruje?) to może nie kondensator?, chociaż nie można wykluczyć również uzwojenia s-ka.
  • Poziom 18  
    Jak masz miernik, to zmierz rezystancje poszczególnych obwodów, które powinny wynosić (mierzone od tej samotnej końcówki konektorowej w kostce przy silniku do pozostałych końcówek): 8-10, 18-22, 46-50, 46-50 omów. Z takimi wartościami spotykałem sie do tej pory. Jeśli jedna z nich znacząco różni się od pozostałych, tzn. że silnik jest uszkodzony. Znacząco, tzn. np. 35 zamiast 46-50omów. Za wolne obroty odpowiadają uzwojenia 46-50omów. Ale i tak zacząłbym od podmiany kondensatora (jak Paw_el). Sprawdzam go miernikiem, ale jak nie masz takiego, który zmierzy pojemność 16mikrofaradów musisz spróbować z innym kondensatorem.

:arrow: szkemke Pisząc o laikach, nie miałem na myśli konkretnie Ciebie. Te posty czytają też inni forumowicze oraz goście. Nie każdy z nich jest fachowcem. Nie każdy nawet wie, co to jest kondensator, zwykle nazywany "cewką". A forum przecież ma służyć każdemu.
  • Poziom 10  
    mam 2 stare silniki z innych pralek. Wolne obroty po zmierzeniu na nich mają 55Ω, a z "zepsutej" praleczki tylko 40Ω - wnioskuję, że "poszło" uzwojenie wolnych obrotów.
    Dziękuję wszystkim za rady.
  • Poziom 21  
    wymien kondensator 16 mikro;a sprawdzic czy ciagnie pod obciazeniem mozesz naciskac deska na kolo pasowe silnika powodzenia
  • Poziom 18  
    Możesz jeszcze sprawdzić, czy nie ma przebicia od jednej z końcówek do obudowy silnika. Jeśli omomierz wykaże jakąkolwiek rezystancję różną od nieskończoności to jest przebicie.