Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skończyły się okladziny od hamulca w kosiarce, co dajecie?

Matiush 09 Jul 2012 19:23 3956 4
 • #1
  Matiush
  Level 15  
  Kosiarka elektryczne 1500W marki noname, roczna. Po rozebraniu silnika okazało się, że okładziny hamulca mechanicznego są wytarte, a hamulec jest zatrzymywany całym obwodem obudowy, a przez to kosiarka nie może wystartować.

  Czego używacie w zastępstwie tych okładzin lub gdzie można to kupić?
 • #3
  mczapski
  Level 39  
  Nie wiemy o szczegółach więc trudno radzić. Ale całkiem niedawno bawiłem się z podobnym urządzeniem, gdzie start był utrudniony i z czasem niemożliwy. Okazało się, że wadliwie centrowany wirnik co skutkowało ocieraniem o stojan. Mnie wyglądało, że ktoś już rozbierał i trochę źle złożył, ale użytkownik zapierał się. Czyli obejrzyj i oceń stan szczeliny między wirnikiem i stojanem. W tym przypadku tarcza hamulca z założenia trze o pokrywę silnika (chyba, że po drugiej tarczy śladu już nie było).
 • #4
  Matiush
  Level 15  
  Wirnik jest prosty. Szczelina idealna. Chodzi fajnie bez noża, ale z nożem już ma problem. Druga tarcza? Tam jest tylko jedno kółko metalowe, które jest przyciągane do wirnika, a podczas hamowania trze całą powierzchnią o aluminiową obudowę przeco obudowa się grzeje. Wcześniej obudowie były dwie okładziny, które zostały starte do zera, a raczej poziomu obudowy. Na próbę założyłem kawałki twardej gumy, ale nie mam przekonania co do tego pomysłu, dlatego chciałbym się do wiedzieć o jakiś inny trwały materiał.

  Myślisz że powinno tam być jeszcze jedno kółko? Silnik był zalany olejem, także mogło się tam coś podziać.

  Może uda się później wrzucić te zdjęcia.
 • #5
  Matiush
  Level 15  
  Złożyłem tą kosiarkę, w ten sposób, że hamulec został ograniczony poprzez tuleje, po wytarciu wspomnianej gumy po prostu nie będzie hamulca, a podejrzewam, że nastąpi to bardzo szybko. Próbowałem wycinać okładziny z klocków hamulcowych, ale jest to na tyle mozolne, że aż nie opłacalne.

  Pytanie, jakiego materiału użyć na okładziny nadal aktualne. Wcześniejszy materiał był twardy, ale jednocześnie sprężysty.