Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawić odbiór FM w samochodzie?, DIGNITY RDU-310, Clarus

09 Lip 2012 20:59 2598 5
  • Poziom 10  
    Witam.

Mam mały problem.
    Posiadam radyjko DIGNITY RDU-310, i jestem po wymianie całej instalacji antenowej - kabel antenowy (od tv sat z marketu- tylko taki był pod ręką) oraz całej anteny dachowej.
    przed wymianą praktycznie zero odbioru fm albo bardzo lichy, po wymianie o niebo lepiej ale i tak często przerywa albo szumi. Generalnie jakość nie jest do końca zadowalająca*jak na ilość stacji w Krakowie.
    Wymieniłem testowo na biedronkowego Clarusa i jest ono znacznie czulsze pod kontem ilości stacji ale jakość dźwięku jest jakby nieco gorsza.

Czy mogę na to coś poradzić?
    Czy po prostu oba radia to szajs i traktować je jedynie jako odtwarzacz mp3?
    Czy opłaca się kombinować ze wzmacniaczami sygnału czy po prostu tunery w tych radiach są strasznie słabe?

Dodano po 57 [sekundy]:

Zapomniałem dodać. Samochód to Laguna I ph II 1998 1,6 benzyna+gaz
  • Poziom 13  
    Kup radio firmowe i kłopot z głowy.Unikaj typowych "chinoli".
  • Poziom 25  
    Możesz dokupić wzmacniacz antenowy za ok 10zł może pomóc, z tanimi radiami niestety tak jest.
  • Poziom 9  
    Najpierw radzę wykręcić i przeczyścić końcówkę anteny. Być może jest zaśniedziała i dlatego są takie zakłócenia w odbiorze fal radiowych. Równie dobrze przyczyną może być końcówka, kabla wpinającego do radia.
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz antenowy (taki w kształcie rurki aluminiowej) nic nie daje.
    cała instalacja jest położona jako nowa łącznie z anteną.
    Co do końcówki samego kabla się jeszcze przyjrzę, może lut za słabo trzyma.
    Fakt, Chińczyki są słabe... stary kaseciak blaupunkta odbiera dużo lepiej, ale nie ma porównania do noralnie ustawionego radia w mondeo 1 szwagra czy clio 2 98' rodziców... cóż.. trza będzie skołować porządne radio i sprawdzić..
  • Poziom 9  
    MoniTOX napisał:
    Możesz dokupić wzmacniacz antenowy za ok 10zł może pomóc, z tanimi radiami niestety tak jest.
    Jeśli antena jest kiepska to wzmacniacz nic nie da, będzie wzmacniał tylko szumy:)

Dodano po 10 [minuty]:

porosty napisał:
    kabel antenowy (od tv sat z marketu- tylko taki był pod ręką)

Kabel antenowy satelitarny nie nadaje się do instalacji samochodowych ponieważ ma impedancję 75Ω. Wszystkie radia samochodowe wymagają kabla o impedancji 150Ω (a radia CB 50Ω) Na kablu 75Ω cała instalacja jest mocno niedopasowana do wejścia w radiu jak i do anteny i ew. wstawionego za anteną wzmacniacza :)