Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instaluję hydrant wewnętrzny- jaki wyłącznik ciśnieniowy na hydroforze?

ionion 09 Lip 2012 21:34 3170 12
  • #1 09 Lip 2012 21:34
    ionion
    Poziom 11  

Mam ten:
    http://
    Problem w tym, że mam go ustawionego na 3.5-4.5 atm a do hydrantu potrzebuję chyba ze 7 atm.
    Jak w ogóle wyliczyć potrzebne ciśnienie do tego hydrantu, żeby lał na wysokość 12m?
    http://

W sytuacji awaryjnej gdybym potrzebował włączyć hydrant ten włącznik jest zbyt upierdliwy w ustawianiu zakresu (laik by sobie z tym nie poradził) i trwa to zbyt długo.
    Poza tym osoba włączająca hydrant musiałby pamiętać o odcięciu całej pozostałej instalacji bo 7 atm prawdopodobnie by ją rozwaliło.
    Jak to zaprojektować, żeby się sprawdziło w praktyce?

Moderowany przez serwisant73:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

1 12
  • #2 09 Lip 2012 22:14
    Bobbo
    Poziom 22  

W praktyce to 12 m o których piszesz to 4,5 atm wystarczy, Problem jest we właściwym doborze hydroforu i i wdoborze instalacji /przekroje itp/.

0
  • #3 09 Lip 2012 22:56
    ionion
    Poziom 11  

Bobbo napisał:
    W praktyce to 12 m o których piszesz to 4,5 atm wystarczy, Problem jest we właściwym doborze hydroforu i i wdoborze instalacji /przekroje itp/.

Przekrój rury doprowadzającej wodę do budynku 1". Hydrant też 1 ". Minimalna wydajność poboru wody na sikawce to 60 l/s. Na 12m to chyba nie ma szansy na taką wydajność przy 3.5-4.5 atm.
    Węże w hydrantach są liczone na 12 atm.
    http://www.gasnice-hydranty.pl/?badanie-wydajnosci-hydrantow,7

0
  • #4 10 Lip 2012 07:54
    Bobbo
    Poziom 22  

Doprowadzenie wody do budynku który ma 12 mwysokości a więc ok 3 pięter rurą 1" to chyba za mało.Podejrzewam że powinno być conajmniej 2'. To zależy od ilości lokali/zapotrzebowania/.

Dodano po 1 [minuty]:

Narysuj kreskowo schemat instalacji.

0
  • #5 10 Lip 2012 10:06
    ionion
    Poziom 11  

Bobbo napisał:
    Doprowadzenie wody do budynku który ma 12 mwysokości a więc ok 3 pięter rurą 1" to chyba za mało.Podejrzewam że powinno być conajmniej 2'. To zależy od ilości lokali/zapotrzebowania/.

Dodano po 1 [minuty]:

Narysuj kreskowo schemat instalacji.

Jest 1". Pompa głębinowa 10 m od budynku, w piwnicy hydrofor, na nim sterownik i jakieś 2 m od niego chcę zamontować hydrant.

Mieszkam przy lesie, który lubi się od czasu do czasu palić a straż nie ma możliwości do niego wjazdu. Hydrant potrzebuję do polania budynku z zewnątrz i drzew przy budynku.

Taki mam sterownik:
    http://www.hydro-vacuum.com.pl/index.php?modul=produkty&wyrob=LC_do&m=s
    a taki chcę zamontować hydrant:
    http://www.boxmet.pl/produkt/1/25H-750-B.20

0
  • Pomocny post
    #6 13 Lip 2012 19:58
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 13 Lip 2012 20:41
    ionion
    Poziom 11  

Świetny pomysł z reduktorem. Za włącznikiem ciśnieniowym zrobię trójnik i na jednej gałązce założę reduktor a druga będzie na hydrant.

W jaki sposób zrobić włącznik zwierający styki? Mam przerabiać włącznik ciśnieniowy? Jakie będzie ciśnienie po zwarciu styków? Maksymalne jakie da radę zrobić pompa? Mam Grundfosa SQ 5-60. Wysokość podnoszenia 89 metrów. Studnia głębinowa 30m. Czy to znaczy, że na poziomie ziemi jest w stanie zrobić max. ciśnienie 6 atmosfer?

A może są jakieś wygodne włączniki ciśnieniowe, najlepiej ze sterowaniem na kablu o długości min. 3 m? Dałbym wtedy sterowanie bezpośrednio przy hydrancie.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Lip 2012 22:04
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 13 Lip 2012 23:09
    ionion
    Poziom 11  

Zgadza się. Jeśli pompa daje mi max. tylko 6 atmosfer to pomysł z wyłącznikiem jest optymalny.
    Obawiam się jednak sytuacji gdy wyłącznik ciśnieniowy będzie wyłączony a hydrant nie będzie używany (bo ktoś zapomni lub przełączy przez pomyłkę). Jak długo pompa może pracować bez wyłącznika ciśnieniowego?
    Ma jakieś własne zabezpieczenia, żeby nie pracowała w nieskończoność?

0
  • Pomocny post
    #11 14 Lip 2012 12:49
    saskia
    Poziom 38  

W opisie pompy widac ze ma krociec przylaczeniowy 1 1/2" wiec 1" rura ja tlumi i zmniejsza to wydajnosc pompy, czyli na wylocie nie osiagnie tych 6 atm.

Dodano po 5 [minuty]:

ionion napisał:
    Zgadza się. Jeśli pompa daje mi max. tylko 6 atmosfer to pomysł z wyłącznikiem jest optymalny.
    Obawiam się jednak sytuacji gdy wyłącznik ciśnieniowy będzie wyłączony a hydrant nie będzie używany (bo ktoś zapomni lub przełączy przez pomyłkę). Jak długo pompa może pracować bez wyłącznika ciśnieniowego?
    Ma jakieś własne zabezpieczenia, żeby nie pracowała w nieskończoność?

Wlacznik omijajacy wylacznik cisnieniowy zrob na wzor wlacznika alarmu PPoz.i dodaj sygnal dzwiekowy, nie musi byc glosny, ale taki ktory uslyszysz jesli pompa bedzie wlaczona bezposrednio.

0
  • #12 14 Lip 2012 19:05
    ionion
    Poziom 11  

saskia napisał:
    W opisie pompy widac ze ma krociec przylaczeniowy 1 1/2" wiec 1" rura ja tlumi i zmniejsza to wydajnosc pompy, czyli na wylocie nie osiagnie tych 6 atm.
    Wlacznik omijajacy wylacznik cisnieniowy zrob na wzor wlacznika alarmu PPoz.i dodaj sygnal dzwiekowy, nie musi byc glosny, ale taki ktory uslyszysz jesli pompa bedzie wlaczona bezposrednio.

Dzięki. Tak zrobię.

Od studni do domu idzie 1 1/2". W piwnicy jest redukcja do 1". Mam nadzieję, że tak mocno to ciśnienie się nie stłumi.

Ale ciekaw jestem jak pracuje pompa bez wyłącznika ciśnieniowego. Osiąga max ciśnienie i się wyłącza bo ma jakiś czujnik czy pracuje tak długo, że zadziała wyłącznik termiczny, ostygnie i znów się włącza?

0
  • #13 15 Lip 2012 00:18
    630176
    Użytkownik usunął konto