Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Evasion 2.0 16V-komputer nie widzi sondy za katalizatorem.

andrzej lukaszewicz 09 Jul 2012 23:59 1921 6
 • #1
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Witam,
  Sytuacja jest następująca:
  Auto to evasion 2.0 16V silnik PSA typ RFN, instalacja LPG , błąd : brak sygnału drugiej sondy ( za katalizatorem) + uszkodzony obwód grzałki . Oczywiście sonda jest sprawna ( ten sam objaw na dotychczasowej i na nowej, kupionej- oryginalnej do tego auta) i dochodzi napięcie do grzałki na zimnym silniku. Sygnały z sondy sprawdzone na pinach złącza komputera- pulsuje poprawnie. Błedy diagnozowane na dwóch różnych testerach - ten sam objaw. czyżby to uszkodzenie komputera silnika, a może coś można z tym zrobić. Proszę o sugestie i opinie mądrzejszych ode mnie :D ...
 • #2
  emeryt2
  Level 42  
  Piszesz ,że na zimnym dochodzi napięcie do grzałki / jeżeli się nie mylę jest zasilania pulsacyjnie/ , a co na rozgrzanym? Nie podaje napięcia?
 • #3
  ociz
  Moderator of Cars
  andrzej lukaszewicz wrote:
  pulsuje poprawnie

  To zaczy jak?
  Podaj kody błędów, może źle je interpretujesz.
 • #4
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Kodów nie pamiętam, ale coś typowo ze składem mieszanki. Nie ma odczytu z tej sondy (0 V) przu bieżącym podglądzie parametrów czujników- pierwsza ma normalne odczyty. Fizyczny pomiar napiecia na obu sondach jest podobny , czyli wnioskuję, że jest poprawna, ale nie widziana przez komputer silnika.
 • #5
  ociz
  Moderator of Cars
  Podobny to na pewno nie powinien być, bo to by świadczyło o niesprawnym katalizatorze.
 • #6
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Mierząc miernikiem uniwersalnym sygnał jest podobny, nie pisałem , ze identyczny, ale jest , a na odczytach z testera brak pulsowania- 0V - tak samo jak przy odłączonej sondzie.
 • #7
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Problem rozwiązał sie sam, prawdopodobnie jest to reakcja komputera na długotrwałe sygnalizowanie za bogatej mieszanki ( rozjechało sie ciśnienie na reduktorze LPG) .
  Po wykonaniu regulacji instalacji błąd i problem zniknął sam. Temat zamykam.