Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ma ktoś opisy do układów scalonych TDA2140, TDA2150, TDA2160?

17 Sty 2005 15:27 1476 13
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich na forum, mam takie pytanie - czy ktoś może wie lub ma opisy do takich scalaczków do telewizora - TDA2140, TDA2150. TDA2160?? te scalaczki są na płytce dostarczającej sygnał RGB na kineskop a właśnie uciekł mi zielony kolor - a google też nic ciekawego nie wyszukało - bardzo proszę o pomoc (ciężko oglądać bez zielonego koloru ;) ).
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.

Przeniesiono z: Schematu/instrukcji... [h]
  • Poziom 32  
    Witam ! Podaje za Katalogiem Układów Scalonych wydawnictwa "NEXT" z 1995r.: TDA2140 - LIN , CTV , PAL-reference-Osc , odpowiednik-U214B TDA2150 - LIN , CTV , video+chroma , odpowiednik TDA2151 TDA2160 - LIN , CTV , chroma-dem + RGB-matrix , odpowiednik TDA2161 , i dalej czytam : U214B - odpowiednik - TDA2140 , TDA2151 - ulepszony TDA2150 , TDA2161 - ulepszony TDA2160 . Może to Ci trochę pomoże .Acha , i jeszcze jedno : swego czasu czeska "Tesla" produkowała układy MBA640 , MBA650 i MBA660 , i zastanawiam się czy nie ma pomiędzy nimi a układami TDA... jakiegoś podobieństwa. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź - wiele mi pomogła :) Już sprawdzam te Tesli scalaki, jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
  • Poziom 32  
    NO i właśnie , nie chciałem wprowadzac w błąd a jednak.... No więc tytułem wyprostowania i uratowania twarzy : to nie są układy MBA , tylko MCA , a konkretnie MCA640 , MCA650 , MCA660 (latka lecą , pamięć już nie ta ) i znalazłem jeszcze że zamiennikami tych czeskich układów MCA są układy TCA Philipsa : MCA640 -> TCA640 , MCA650 -> TCA650 , MCA660 -> TCA660 . Układy ta były stosowane w module MD2021 Heliosa TC500/700 , w module MD2021 Jowisza , i na pewno jeszcze w innych typach krajowych i zagranicznych OTVC. To tyle tytułem naprawy mojej pomyłki , jednakże niestety nadal nie wiem na ile są te wymienione układy zamienne z tymi których aplikacje Ty poszukujesz , i to jest w tym wszystkim najgorsze. Napisz proszę , na ile jeszcze Twój problem jest aktualny , czy może już go rozwiązałeś . Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witaj Jas, na początek chciałem Ci podziękować za zaangażowanie w mojej sprawie :) Co do telewizorka - problemu nie rozwiązałem jeszcze - bez schematu to jednak błądzenie a nie naprawa ;) ale Twoje informacje wiele mi pomogły - jeśli te scalaki były w krajowych telewizorkach - to na sobotę i niedzielę zagrzebuję się w lekturę starych roczników Radioelektronika (kurz na nich pewono wielki bo dawno tam nie zaglądałem ;) ). Jak tylko coś ruszy - od razu Cię powiadomię - w domu to już na mnie krzywo patrzą za ten telewizor... ;) A to jest taki stary model Telefunkena z chassi 712A (tu na elektrodzie jest schemat, ale samej 712 - a scalaki tam prostrze i o wiele bardziej dostępne - własnie cała seria TBA520 do TBA540 z pięknym opisem sygnałów w scalaku), ładnie świeci ten telewizor i akurat ładnie pasuje do starych mebli dlatego podjąłem próby reanimacji - zważywszy że nie będzie myślę, to wielka usterka ;) Jescze raz dziękuję za zaangażowanie i pozdrawiam :)

Dodano po 17 [minuty]:

Słuchaj Jaś :) Dzięki Twoim radom znalazłem :) Nawet schemat właściwy - do tego telewizora :) Już go wrzucam :) Zmyła polegała na tym, że na naklejce w środku telewizora był opis 712A a schemat z tymi scalakami to 714 Ale to jest TO :) Super - w sobotę zabiorę się do pracy :)
    PS: adres stronki na której znalazłem ten schemat jest wpisany na schemacie własnie - także będzie dla innych też :) Nie jest tam tego za wiele - ale - zawsze coś się może przydać :)
    Jeszcze raz Pozdrawiam i dam znać jak postępują naprawy :)
    Załączniki:
  • Poziom 30  
    Mam schemat Telefunken Chassis 714 i tam jest moduł z tymi scalakami są podane napięcia jak i oscylogramy.Jeśli to by pomogło to interesujący fragment mogę wysłać.Mój adres: monosm(malpa)interia.pl
  • Poziom 32  
    No tak , stary Telefunken... Na PW przesłałem Ci schemat który jest w moim posiadaniu , sprawdź czy to nie to samo , jest za friko . Tam też są dobrze te układy rozrysowane , podobnie jak na niektórych schematach polskich telewizorów , które wymieniłem wcześniej rozrysowane są te układy MCA/TCA. Pozostaje tylko posprawdzać i podumać , i ewentualnie spróbować je podstawić (jeżeli uszkodzone i masz je ) , ale to pozostawiam z wiadomych względów Tobie. Powodzenia w naprawie . Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Hej Jaś :) no i siedziałem przez łikend i dumałem - napięcia posprawdzałem i nic... :( ewidentnie brak napięcia na zielonym kolorze - i nasunęły mi się dwa rozwiązania - albo padł scalak TDA 2160(w co nie do końca wierzę... ;) ), albo jest zwarcie na wyjściu zielonego koloru do masy (i to będę musiał sprawdzić) - stawiam raczej na to, gdyż jak telewizor nie był dłużej używany, to wszystkie kolory chodziły a dopiero po jakimś czasie kolorek uciekał (potem na chwilę się jeszcze pojawił, potem już wygasł całkowicie) - możez jakiegoś kondzioła elektrolit uleciał...
    Ponieważ teraz na tygodniu mam inne zajęcie to Telefunkenik poczeka sobie do środy ;) jutro będę walczył z elektroniką w moim autku - daje mi ta popalić - wariują wolne obroty (jak zwykle skończy się czyszczeniem silniczka krokowego i dogięciem styków... ;) ).
    Pozdrawiam i do zobaczenia :)
  • Poziom 11  
    jednak nie scalak padł :( szukam dalej usterki, może się rozstroiło ... ?? Jutro sprawdzam - pokręcę trochę filtrami może coś to da.
  • Poziom 20  
    Nie kręć filtrami.
    Możesz szukać wokół TDA2160, ale najprawdopodobniej masz uszkodzenie na module RGB. Sprawdź/wymień:
    potencjometry R367, R370
    rezystory R358, R359
    C343
    T333, T334
    Na początek jednak popraw luty na całej płytce.
  • Poziom 30  
    Nie bardzo mogę się zorientować czy brak sterowania z TDA2160 czy też uszkodzenie jest na płytce kineskopu?
  • Poziom 22  
    witam. Czemu nie sprawdzisz kineskopu? Każde działo przez rezystor 100ohm do masy(pojedyńczo!!). zaświeci w danym kolorze-działo ok. nie zaświeci baniak do wymiany:-)).
  • Poziom 11  
    Witam ponownie i jednocześnie dziękuję wszystkim za zainteresowanie moją sprawą. Otóż dziś wreszcie udało mi się pokonać ten telewizorek :) A odpowiadając na dwie ostatnie porady - nie sprawdzałem kineskopu bo na wstępie ustaliłem, że działają podmieniając sygnały. Ustarka okazała się banalna, na początku stawiałem na scalak TDA2160 - jego wyjście koloru zielonego(nawet zdążyłem kupić scalak ;) ), potem wymieniłem dwa tranzystory we wzmacniaczu i diodę orac kondzioły - po wymianie tranzystorów - na 5 min pojawił sie kolor zielony, ale znowu uciekł - no i tak wymieniając po kolei kondzioły - doszedłem do jednego :) właściwego :) mianowicie C332 - on to w szeregu z rezystorem 560 ohm chyba filtrował do masy sprzężenie zwrotne sygnału - po wymianie wszystko wróciło do normy :) Zobaczymy na jak długo :)
    Jeszcze raz wszystkim dziękuję za cenne rady, w szczególności Jaśowi Kuli za schemat który mnie naprowadził na usterkę (a powiem że z tym telewizorem walczył jakiś czas temu gość elektronik prowadzący własny serwis... :) A tu mnie się udału - amatorowi... ;) ), no - ale dość puszenia - jeszcze się nie przepracował telewizorek żeby pianę z pifka już spijać... ;)
    Jeszcze raz wielkie dzięki :)