Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica Black & Decker 750W - nie działają elektronarzędzia...

kkkamil 10 Lip 2012 13:48 4691 26
  • #1 10 Lip 2012 13:48
    kkkamil
    Poziom 13  

Witam,

kupiłem nową przetwornicę B&D BDPC750, niestety po podłączeniu naprawdę solidnymi przewodami bezpośrednio do akumulatora 100Ah nie udaje mi się uruchamiać elektronarzędzi.

W instrukcji obsługi "jak byk" jest napisane, że przetwornica współpracuje z elektronarzędziami o mocy znamionowej do 750W, więc kupiłem...

Niestety nie działają nawet elektronarzędzia o mocy 500W - na starcie jest kilka prób rozruchu po czym włącza się zabezpieczenie przeciążeniowe.
    Jedyną wiertarką, którą udało się uruchomić to celma (stara - 350w), ale też nie startuje za każdym razem.
    Lampa halogenowa 500W działa bez problemu, podłączenie drugiej powoduje włączenie zabezpieczenia i wyłączenie przetwornicy - czyli OK.

Urządzeni było już 2 razy w serwisie, ale serwis nie widzi problemu, na pytanie czy sprawdzali z elektronarzędziami odpowiadali do tej pory: eee.... aaaa... oo...

Czy jest możliwość wyłączenia zabezpieczenia? a może coś robię nie tak?

Połączenie przewodem 8mm2 do akumulatora przewodem o długości mniejszej niż 1m. Pod klemami i zaciskami przetwornicy zalutowane oczka. Urządzenie podłączone bezpośrednio do przetwornicy. No i włączenie wiertarki i bzzz..... bzzz... bzzz..., czerwona dioda się zapala i STOP.

Co dziwniejsze przetwornicą tej samej firmy gość na forum:
    (post przy zdjęciu fiata 125p)
    się chwali, że pracował wiertarką o mocy 550W i dała radę.

Zdjęć płytki ani nic z wnętrza nie napiszę bo jest jeszcze na gwarancji i nie chcę jej stracić rozkręcając.

Jakieś pomysły? Walczyć dalej z serwisem? Czy może w instrukcji obsługi się tłumacz zagalopował i to nie ma prawa działać?

pozdrawiam. Kamil

1 26
  • #2 10 Lip 2012 14:05
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Elektronarzędzia oprócz mocy czynnej, pobierają moc pozorną. Dodatkowo mają filtr, który też będzie działał jak obciążenie. Po drugie nie wiadomo jaki kształt ma napięcie z tej przetwornicy.

0
  • #3 10 Lip 2012 14:14
    kkkamil
    Poziom 13  

ok. ale jeśli instrukcja "mówi" że można używać elektronarzędzi o mocy czynnej do 750W to chyba oznacza że moc pozorną też biorą pod uwagę? ;) nie rzucałbym się jeśli by nie działały narzędzia o mocy 700W, a tu nawet celma 350W nie zawsze się uruchamia, a Bosch 500W nie uruchomił się ani razu...

0
  • #4 10 Lip 2012 14:20
    cyclone4
    Poziom 16  

kkkamil napisał:
    ok. ale jeśli instrukcja "mówi" że można używać elektronarzędzi o mocy czynnej do 750W to chyba oznacza że moc pozorną też biorą pod uwagę? ;) nie rzucałbym się jeśli by nie działały narzędzia o mocy 700W, a tu nawet celma 350W nie zawsze się uruchamia, a Bosch 500W nie uruchomił się ani razu...

Sam nic nie zrobisz. Jedź do serwisu z wiertarką i im pokaż.

0
  • #5 10 Lip 2012 14:24
    kkkamil
    Poziom 13  

No chyba nie ma wyjścia... tyle, że nie pokażę, bo serwis ogólnopolski i daleko ode mnie, do sklepu też nie pójdę bo kupione przez internet...

dzięki za info i pozdrawiam. Kamil

0
  • #6 10 Lip 2012 14:35
    cyclone4
    Poziom 16  

kkkamil napisał:
    No chyba nie ma wyjścia... tyle, że nie pokażę, bo serwis ogólnopolski i daleko ode mnie, do sklepu też nie pójdę bo kupione przez internet...

dzięki za info i pozdrawiam. Kamil

Kupując przez internet przysługuje Ci 10 dni zwrotu, bez podania przyczyny. Jak sprzęt był w serwisie to pewno minęło więcej jak te 10 dni, ale warto wiedzieć na przyszłość (podstawa prawna: USTAWA z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej).

0
  • #7 10 Lip 2012 15:03
    kkkamil
    Poziom 13  

Cytat:
    Kupując przez internet przysługuje Ci 10 dni zwrotu, bez podania przyczyny. Jak sprzęt był w serwisie to pewno minęło więcej jak te 10 dni, ale warto wiedzieć na przyszłość (podstawa prawna: USTAWA z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej).

Już niestety za późno na te 10 dni, ale nic straconego, kilka napraw tej samej usterki też pozwala na zwrot. Pójdę do rzecznika praw konsumentów i zapytam jak to dokładnie jest, ale teraz będzie 3 reklamacja tej samej usterki i jak będzie trzeba to i 10 razy im wyślę na to samo bo nie robią nic, tylko odsyłają.

pozdrawiam. Kamil

0
  • #8 10 Lip 2012 21:40
    Isk
    Poziom 16  

Ale jak Twoje elektronarzędzia pobierają większy prąd rozruchowy niż wynika to z parametrów przetwornicy to nie jest jej wadą...

bo jeżeli można ją obciążyć np żarówkami o mocy 750W i działa, to oznacza że pobierasz więcej niż 750W i wtedy działa zabezpieczenie.

0
  • #9 10 Lip 2012 22:53
    kkkamil
    Poziom 13  

w takim razie albo system zabezpieczeń powinien dopuszczać do chwilowego większego poboru mocy albo w instrukcji obsługi nie powinni pisać że można podłączać elektronarzędzia "o mocy znamionowej do 750W". Albo się nie znam albo nie istnieją elektronarzędzia o mocy znamionowej 750W, które nie pobierają większej mocy w trakcie rozruchu. Czyli producent powinien to przewidzieć chyba?

pozdrawiam. Kamil

0
  • #10 11 Lip 2012 06:57
    Isk
    Poziom 16  

Próbowałem na szybko znaleźć tą przetwornicę i znalezione informacje (parametry) są szczątkowe. Piszą tylko o mocy MAX 750W, co może być mocą nawet w szczycie.
    Do tego widząc tego cenę ok 330zł, to można mieć już przetwornicę o mocy 1500W z 2 letnią gwarancją, lub nawet 600W "sinusa".

0
  • #11 11 Lip 2012 09:30
    kkkamil
    Poziom 13  

jak wpiszesz w google "BDPC750 instrukcja" to w pierwszej odpowiedzi jest instrukcja w PDF, faktycznie danch szczegółowych jest jak na lekarstwo, ale na stronie 6 jest tabelka gdzie jest między innymi narysowana wiertarka i napisane jest że moc znamionowa do 750W.
    a co do ceny to wiem że jest wyższa niż noname, ale wykonanie jest naprawdę fajne - materiały ok, estetyczna. szkoda tylko że nie działa...

0
  • #12 11 Lip 2012 14:43
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

KEMOT ma dobre przetwornica z sinusoidą w bardzo podobnej cenie i mocy 1000W (chwilowo 2000W).

0
  • #13 11 Lip 2012 18:12
    Isk
    Poziom 16  

Z tego co wiem (potwierdził to pracownik dystrybutora) przetwornice kemot mają modyfikowanego sinusa.

Chyba że sprawdzałeś jaki mają przebieg...

0
  • #14 11 Lip 2012 18:49
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Isk napisał:
    Z tego co wiem (potwierdził to pracownik dystrybutora) przetwornice kemot mają modyfikowanego sinusa.

Chyba że sprawdzałeś jaki mają przebieg...

Tak, modyfikowany (aproksymowany) sinus. Ale to lepiej niż przebieg prostokątny.

Z "czystym" sinusem są droższe przetwornice np.: Mean Well przekracza 1000zł.

0
  • #16 13 Lip 2012 08:55
    kkkamil
    Poziom 13  

załączanie odbywa się przekaźnikiem (słychać jak cyka), rozłączanie przeciążeniowe powoduje rozłączenie przekaźnika... to może przy zachowaniu ostrożności i dodatkowego bezpiecznika np 3A spróbować amputować zabezpieczenie (zewrzeć bezpiecznik na stałe) i zobaczyć co będzie się działo? z danych modelu o tej samej mocy, ale na 110V wynika, że 750W to moc ciągła, a chwilowa to 1500. powinno pociągnąć wiertarkę chyba?
    nie mam jak zmierzyć max. poboru mocy przez wiertarkę przy rozruchu bez obciążenia. ile to może być 2 czy bardziej 3 razy moc znamionowa?

pozdrawiam. Kamil

0
  • #17 13 Lip 2012 10:57
    Isk
    Poziom 16  

nie kombinuj, sprzedaj na licytacji tą przetwornicę i kup coś mocnego.

A te twoje elektronarzędzia nie mają jakiejś regulacji na włączniku? Można by zacząć od wolnych obrotów i jak się już ruszy to dać max...

0
  • #18 13 Lip 2012 10:58
    kkkamil
    Poziom 13  

Mają regulację, ale nawet już przy delikatnym naciśnięciu na spust jest wywalenie zabezpieczenia przeciążeniowego. Tego właśnie nie rozumiem...

0
  • #19 13 Lip 2012 11:16
    Isk
    Poziom 16  

Dziwne, a powiedz jak masz to podłączone (mam na myśli od strony 12V) i do czego.

0
  • #20 13 Lip 2012 11:36
    kkkamil
    Poziom 13  

od strony 12V jest tak:

- akumulator samochodowy 100Ah (naładowany oczywiście - jeździ w samochodzie)
    - do klemy dołożone oczko mosiężne kupione w agromie, z blachy o grubości ok 1mm
    - oczka zaciśnięte na przewodach młotkiem bo nie miałem czym tego ścisnąć porządnie i zalane cyną żeby się nie "wysmykło",
    - przewody (linka) o długości około 1metra, średnica 4mm bez izolacji, 6mm z izolacją,
    - od strony przetwornicy mniejsze oczka, ale to wynika z konstrukcji zacisków przetwornicy - skoro producent przewidział takie, znaczy się że powinny wystarczyć.
    - wszystko skręcone porządnie,
    - na trasie żadnych bezpieczników, złącz, wyłączników i innych spowalniaczy, czysta żywa moc ;)

poza tym przetwornica wykazuje przeciążenie, a nie spadek napięcia akumulatora (inna dioda)

pozdrawiam. Kamil

0
  • #21 13 Lip 2012 11:41
    Isk
    Poziom 16  

Wygląda solidnie z opisu więc nie tędy droga :)

0
  • #22 13 Lip 2012 15:13
    kkkamil
    Poziom 13  

trudno... rozkręciłem, jak jest tu ktoś kto widział różne przetwornice w środku to niech da znać czy to wygląda jak by miało uciągnąć wiertarkę czy raczej nie bardzo ;)
    zdjęcia niestety telefonem tylko ale coś tam widać.

pozdrawiam.

przetwornica Black & Decker 750W - nie działają elektronarzędzia... przetwornica Black & Decker 750W - nie działają elektronarzędzia... przetwornica Black & Decker 750W - nie działają elektronarzędzia...

0
  • #23 14 Lip 2012 21:19
    Isk
    Poziom 16  

ale dziwne rozwiązanie, tranzystory w przetwornicach są przykręcane do obudowy, a tu do małego radiatora, stąd aż dwa wentyle. Konstruktor miał fantazję.

0
  • #24 22 Lip 2012 20:16
    noe1
    Poziom 21  

Coś mi się wydaje, że masz słaby, częściowo zużyty akumulator. Przy poborze prądu 500 W po stronie wtórnej urządzenie pobiera ok. 42 A, doliczając na sprawność 0k 20 % prąd pobierany z akumulatora będzie wynosił ok. 50 A. Duży, może powodować spadek napięcia który przetwornica wykryje i nie zastartuje. Te trzy elektrolity po 2,2 mF na wejściu nie wyrównają prądu uderzeniowego w momencie włączenia urządzenia.
    Proponuje iść tym sposobem myślenia i spróbować na innym akumulatorze lub dwóch połączonych równolegle.

0
  • #25 03 Paź 2012 19:37
    kkkamil
    Poziom 13  

Sprawdzałem na różnych akumulatorach, w tym 220Ah żelowy naładowany oczywiście. W samochodzie mam 100Ah, i na odpalonym silniku na naprawdę grubych przewodach nie ruszyło. Poza tym nie daje rady też na wiertarce z regulacją obrotów - delikatnie naciskam "spust", wiertarka "mówi" BZZZZ, główka delikatnie rusza i przetwornica się wyłącza zanim wiertarka zrobi jeden obrót...

0
  • #26 30 Lis 2012 14:50
    palmus
    Poziom 14  

Mierzyłeś napięcia (spadki) po obu stronach?

0
  • #27 17 Gru 2012 22:16
    kkkamil
    Poziom 13  

Spadków na wyjściu nie mierzyłem, założyłem z góry, że są to impulsowe chwilowe spadki których nie zauważę zwykłym miernikiem. A na wejściu mierzyłem i spadku nie zaobserwowałem. Przy 500W na oko licząc i upraszczając powinno być ponad 40A więc jakiś spadek powinien chyba być nawet na dużym akumulatorze (nigdy nie obciążałem akumulatorów takim prądem). Jednak zanim go zauważyłem przetwornica się wyłączała. Postaram się skołować analogowy woltomierz i zmierzyć, może coś zauważę.

pozdrawiam. Kamil

0