Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA

10 Lip 2012 17:58 2598 14
  • Poziom 12  
    Witam

Niedawno kupiłem używaną kartę graficzną GeForce Galaxy 8600 GTS od użytkownika, u którego zgłaszała ona że dostaje za mało mocy.
    Gdy już do mnie dotarła i włożyłem ją do mojego pudła to płyta główna zachowuje się tak samo jakby w ogóle nie było karty w slocie (BIOS AWARD - jeden sygnał długi, dwa krótkie).
    Jest to o tyle dziwne że przed kupnem koleś pokazywał zdjęcia karty i screeny z jej działania (był nawet z komunikatem o niedostatecznej ilości mocy), a po dotarciu grafika tak jakby nie odpala.

Może ktoś ma szerokie doświadczenie z kartami graficznymi i wie co może powodować takie zachowanie, jaki element w karcie graficznej, czyżby rdzeń, a może inny element odpowiada za początkową komunikację z płytą główną ?

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 42  
    Mati-PL napisał:
    Niedawno kupiłem używaną kartę graficzną GeForce Galaxy 8600 GTS od użytkownika, u którego zgłaszała ona że dostaje za mało mocy.

Przede wszystkim należy zweryfikować to czy w ogóle jest sprawna.
    Ponadto przydało by się poznać specyfikację zestawu - wraz z zasilaczem, [oraz dokłądny model karty.]
  • Poziom 12  
    Wiem że winę na pewno ponosi karta graficzna, tylko nie wiem jak zidentyfikować co konkretnie na tej grafice odmówiło współpracy (czy rdzeń, czy któryś kondensator, czy może jakiś scalak). Brat posiada stację lutującą więc nawet wlutowanie, wylutowanie, podmiana któregoś elementu wchodzi w grę.

Karta to GALAXY GeForce 8600 GTS 512Mb 128bit GDDR3, taka jak tu.

Myślę że zestaw tutaj nie ma żadnego znaczenia ponieważ kartę sprawdziłem na dwóch komputerach i zachowanie było takie same, sygnał błędu VGA. Ale jeśli zależy wam na którymś zestawie to:

Zasilacz: Corsair TX650 650W
    Płyta główna: Gigabyte GA-P67A-UD3-B3
    Procesor: Intel Core i5 2500K
    Pamięć: 2x2GB GSkill DDR3 1600MhZ
    2x4GB Corsair DDR3 1600MhZ

Jeśli czegoś jeszcze potrzebujecie to piszcie.

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mati-PL napisał:
    Jest to o tyle dziwne że przed kupnem koleś pokazywał zdjęcia karty i screeny z jej działania (był nawet z komunikatem o niedostatecznej ilości mocy), a po dotarciu grafika tak jakby nie odpala.

Ja mogę Ci pokazać zdjęcia karty i screeny świadczące o działaniu karty graficznej która będzie w rzeczywistości miała spalony GPU. Jak mi udowodnisz, że sprzedałem Ci uszkodzoną kartę? Bo ja powiem, że to Ty ją uszkodziłeś bo przecież sam widziałeś, że sprawną kartę Ci sprzedałem.
    Jeżeli tą kartę kupiłeś na aukcji, to czy było w jej opisie napisane, że jest sprzedawana jako uszkodzona?
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Owszem w opisie było że sprzedaje jako uszkodzoną ze względu na ten komunikat o niedostatecznej ilości mocy i wiem że kupiłem grafikę na własne ryzyko, ale po dopytaniu się sprzedającego o szczegóły tej usterki a potem o napięcia jakie są na grafice dotarłem do tego tematu i wydaje mi się że to ten sam typ. Szczególnie że wartości które mi podał są podobne do tych co w poniższym temacie.

Ale mniejsza z tym, już po ptakach, teraz zależy mi na tym żeby w jakiś sposób znaleźć źródło "niewykrywalności" grafiki.

-------------------------------------------------------------------

Po zbadaniu napięć na dwóch przetwornicach tej grafiki, na jednej z nich (NX2415) napięcie wyjściowe wynosi 1.45V a na drugiej przetwornicy (NX2114) wyszło 2.16V.
    Sprawdzaliśmy nawet pod oscyloskopem i badanie nie wykazało oscylacji.

Może to wam coś pomoże, załączam jeszcze zdjęcie na którym możecie sobie zobaczyć gdzie są te układy.
  • Spec od komputerów
    Ten komunikat mówi że nie podłączono do karty dodatkowego zasilania. Sprawdź kartę w innym komputerze.
  • Poziom 12  
    tronic1 Na drugim komputerze to samo.
  • Spec od komputerów
    Masz sprzęt to pomierz cały układ zasilania karty. Jeżeli faktycznie na tej karcie pojawiał się wspomniany komunikat sprawdź co się dzieje za gniazdem dodatkowego zasilania.
  • Poziom 12  
    Możliwe że po prostu gościu sprzedał ci nie sprawną grafikę..
  • Poziom 12  
    Tak, tak zasilanie jest podłączone. Te GF 8800 to tak mają z natury że co chwilę trzeba je wygrzewać żeby nie sypały artefaktów, też mam taką jedną :)

------------------------------------------------------------------------------------

Robiliśmy pomiary przetwornika NX2114 i NX2415. Załączam też oscylogramy. (Numerki w nawiasach odpowiadają numerowi zdjęcia)

Pomiar NX2114:

1:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 2:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 3:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 4:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA
    5:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA

Pomiar NX2415:

1:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 2:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 3:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 4:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA
    5:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 6:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 7:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 8:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA
    9:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA 10:Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA

Na zdjęciu widać że powinny być także diody przy mosfetach których u mnie niema. Dla testu wlutowałem szybkie Schottkiego, ale nie dało to żadnego efektu więc reszty nie wlutowywałem (1 zdjęcie przed, 2 po):
    Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA Galaxy GeForce 8600 GTS - płyta główna nie widzi grafiki, daje sygnał błędu VGA
  • Poziom 30  
    Sprawa obecnie wygląda tak:

Z karty (8600GTS) został wyciągnięty BIOS i nieco przerobiony aby była wykrywana jako 8600GT.
    Plik był edytowany w NiBiTor, ale niestety niema tam dostępnych wszystkich opcji jakie umożliwia edycja bios'u więc część opcji została zmieniona ręcznie.

Na obecnym etapie karta wykrywana jest jako 8600GT i zegary także zostały zmniejszone aby odpowiadały temu modelowi.
    Poszukuję jeszcze bajtów odpowiedzialnych za sprawdzanie czy zostało podłączone dodatkowe zasilanie do karty.

Dlaczego została zmniejszona karta do wersji GT? Ponieważ już posiadamy jedną taką (fabryczna Galaxy 8600GT) i celem było połączenie ich w SLI, dlatego ich nazwy musiały być zgodne.

Powodem nie włączania się karty był odklejony GPU od PCB, po poprawie kulek (HotAir, nie piekarnik) karta pracuje normalnie, chodź dalej zwraca błąd zasilania.
  • Poziom 2  
    Mam ten sam problem. Moja karta też pokazuje że dostaje za mało prądu. Naprawiłeś to może?

I czy możesz mi pomóc w zmianie biosu z GF 8600 GTS na 8600 GT? Też bym chciał w SLI.
  • Poziom 30  
    Na razie nie miałem czasu znaleźć bajt odpowiedzialny na wykrywanie podłączonego zasilania.
    W załączniku wsad który zmienia GTS na GT kart firmy Galaxy.
    Załączniki:
  • Poziom 2  
    Czy po zmianie biosu z GTS na GT dalej pokazuję się komunikat o niewystarczającej mocy?I czy SLI działa jak powinno?
  • Poziom 30  
    Tak, komunikat pokazuje się, SLI pracuje.