Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma - wersja II

maciej_333 23 Lip 2012 13:53 30097 57
  • Computer ControlsComputer Controls
    ed_net
    Poziom 12  
    Witam !
    Jak to czas szybko leci. A pamiętam jeszcze jak ta szkoła to było przyzwoite Technikum Mechaniczno-Rolnicze i nie było w związku z tym tyle problemów do tzw. praw autorskich co dzisiaj.
    Pozdrawiam ed_net
    ^ToM^
    Poziom 37  
    maciej_333 napisał:

Zachęcam do komentowania. Odpowiem na wszelkie pytania. Montaż jest mało estetyczny, ale chyba lepszy, niż poprzednio. Udostępniłbym soft i treść całej pracy, ale ze względu na prawa uczelni nie mogę tego zrobić. Cały opis wyszedł bardzo długi. Mam nadzieję, że komuś będzie się to chciało przeczytać.

"Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych majątkowe prawo autorskie do pracy licencjackiej, magisterskiej, doktorskiej i habilitacyjnej przysługuje ich twórcom."

"Szkopuł w tym, że studenci bardzo często nie znają swoich praw. – Wielu jest przekonanych, że skoro przygotowuje projekt dla uczelni, pod okiem promotora, to nie ma do niego prawa – wskazuje Dominika Kita, przewodnicząca Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej."

Stąd Ty zapewne też tak uważasz:)

http://www.rp.pl/artykul/697407.html

"Uczelnia ma jedynie pierwszeństwo opublikowania pracy dyplomowej studenta w ciągu sześciu miesięcy od jej obrony, jeżeli autor wyrazi na to zgodę. Po upływie tego terminu student może samodzielnie opublikować pracę."

Uczelnia nie ma praktycznie żadnych praw, no chyba że je na nią przeniosłeś - ale tedy je ma w ograniczonym zakresie.

Zasadą jest to, że prawa autorskie przysługują twórcy, a twórcą pracy magisterskiej jest student. Oznacza to, że to on może swobodnie rozpowszechniać swoją pracę i podjąć decyzję o jej publikacji.
    Tak więc reasumując - zgodnie z prawem swoją pracę możesz dowolnie rozpowszechniać.
    maciej_333
    Poziom 34  
    ^ToM^ napisał:
    ...
    Uczelnia nie ma praktycznie żadnych praw, no chyba że je na nią przeniosłeś - ale tedy je ma w ograniczonym zakresie.

Zasadą jest to, że prawa autorskie przysługują twórcy, a twórcą pracy magisterskiej jest student. Oznacza to, że to on może swobodnie rozpowszechniać swoją pracę i podjąć decyzję o jej publikacji.
    Tak więc reasumując - zgodnie z prawem swoją pracę możesz dowolnie rozpowszechniać.

Przed obroną zostałem zmuszony na zasadzie prawdę powiedziawszy szantażu do podpisania oświadczenia o przekazaniu praw do pracy uczelni. Zgodnie z tym oświadczeniem przekazuję prawa uczelni do mojej pracy na czas nieokreślony. Mogą oni to porównywać, z innymi pracami, udostępniać innym uczelniom itd. Ja natomiast nie mogę nic z tym zrobić. Wynikałoby z tego, że nawet nie mogę rozpowszechniać treści pracy. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia tego oświadczenia.

Na wszelki wypadek nie udostępnię tu niczego więcej na temat tej pracy. Ogółem jest tak, że ustawy to jedno, a regulamin uczelni drugie.
    ^ToM^
    Poziom 37  
    maciej_333 napisał:

Przed obroną zostałem zmuszony na zasadzie prawdę powiedziawszy szantażu do podpisania oświadczenia o przekazaniu praw do pracy uczelni. Zgodnie z tym oświadczeniem przekazuję prawa uczelni do mojej pracy na czas nieokreślony. Mogą oni to porównywać, z innymi pracami, udostępniać innym uczelniom itd. Ja natomiast nie mogę nic z tym zrobić. Wynikałoby z tego, że nawet nie mogę rozpowszechniać treści pracy. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia tego oświadczenia.

Na wszelki wypadek nie udostępnię tu niczego więcej na temat tej pracy. Ogółem jest tak, że ustawy to jedno, a regulamin uczelni drugie.

Odpowiem krótko. Żaden wewnętrzny przepis uczelni nie może być niezgodny z ustawą. Jeżeli tak się zdarzy to i tak ten przepis nie ma żadnej wartości i nie jest w gruncie rzeczy żadnym przepisem. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Jak uczelnia w ciągu 6-mc nie opublikuje pracy (za Twoją zgodą) to później już tylko Ty możesz to zrobić. I to przeniesienie praw, które podpisałeś jedynie do tego może posłużyć.
  • Computer ControlsComputer Controls
    procesor3d
    Poziom 11  
    To nie jest żaden analizator widma ,to jest odbiornik radiowy i to kiepski , sprawdz sobie parametry tej głowicy i jej nierównomierne wzmocnienie w całym paśmie częstotliwości , wyjdą kompletne głupoty podczas pomiaru mocy ,odnośnie pomiaru częstotliwości da się zaakceptować , ogólnie projekt całkowicie amatorski , co do konstrukcji mechanicznej jak na pracę magisterska jest ok nie przeszkadza taki bałagan ,wysokie częstotliwości są w ekranie głowica TV , dużo roboty efekt mierny jako przyrząd pomiarowy , jako koncepcja ogólna jest ok -daję punkt
    maciej_333
    Poziom 34  
    procesor3d napisał:
    To nie jest żaden analizator widma ,to jest odbiornik radiowy i to kiepski , sprawdz sobie parametry tej głowicy i jej nierównomierne wzmocnienie w całym paśmie częstotliwości ...

Wszystko to prawda. Nierównomierność wzmocnienia można korygować poprzez wejście ARW głowicy. Kiedyś miałem to w planach. Fakt, że efekt mierny. W dużej mierze końcowy wynik psuje TDA5630 w torze p.cz. urządzenia.
    procesor3d
    Poziom 11  
    TDA5630 był stosowany w fabrycznym analizatorze widma HP 1988r nie pamiętam modelu , ale w fabrycznych starszego typu wszystkie napięcia VCO były kontrolowane przez AGC , dodatkowo cały tor p cz również był kontrolowany przez tkzw marker prowadzenia w celu wyrównania charakterystyki wzmocnienia , kontrolował to komputer prymitywny ale komputer ,współcześnie praktycznie nie stosuje się obwodów strojonych , elementy indukcyjne idą z taśmy , kontrolę wzmocnienia całego toru oczywiście sprawują mikroprocesory , sygnały błędu doprowadzane są do przetworników A/C potem po analizie sygnału korygowany jest błąd przez mikroprocesor i z powrotem na C/A filtry już nie są kwarcowe ale procesory DSP o nie prawdopodobnych charakterystykach , jeśli chodzi o eliminację produktów mieszania tkzw harmoniczne również procesory to wychwytują w czasie testu i sztucznie eliminują a na ekranie nie widać żadnych innych prążków tylko całkowity sygnał wejściowy .
    Odnośnie tego projektu to tragedia jest również z wyświetlaniem na tym ekraniku aż obciach , nie współmiernie lepszy efekt i podgląd obserwowanego sygnału uzyskuje się na lampie oscyloskopowej , takie parametry jak spam start stop ,moc sygnału ,częstotliwość środkowa w tym wypadku wszystko powinno być przy użyciu bardziej wyrażnych wyświetlaczy np LED , ogólnie nienawidzę wyświetlaczy tego typu są tak lipne jak parówki .
    Gdyby ten kolega zamiast tego wyświetlacza zastosował lampę oscyloskopowa TEKTRONIX i wyświetlał na niej te parametry to byłoby coś , staro świeckie ale bardzo finezyjne
    maciej_333
    Poziom 34  
    procesor3d napisał:
    ... , ale w fabrycznych starszego typu wszystkie napięcia VCO były kontrolowane przez AGC ...

VCO to generator przestrajany napięciem. AGC to automatyczna regulacja wzmocnienia. Co to ma do siebie ? Jak AGC ma sterować VCO ?

procesor3d napisał:
    ... Odnośnie tego projektu to tragedia jest również z wyświetlaniem na tym ekraniku aż obciach , nie współmiernie lepszy efekt i podgląd obserwowanego sygnału uzyskuje się na lampie oscyloskopowej , takie parametry jak spam start stop ,moc sygnału ,częstotliwość środkowa w tym wypadku wszystko powinno być przy użyciu bardziej wyrażnych wyświetlaczy np LED , ogólnie nienawidzę wyświetlaczy tego typu są tak lipne jak parówki .

Chciałem wstawić kineskop kilka cali i sterować go drugim prockiem, lub jakimś CPLD. Wtedy wszystko byłoby bardzo dobrze widoczne. Jednak promotor się nie zgodził na taki wynalazek. Może i dobrze, że tak się stało, bo za dużo z tym pracy. To wyświetlacz 240x128 pikseli. Nie jest taki mały.

procesor3d napisał:
    ... Gdyby ten kolega zamiast tego wyświetlacza zastosował lampę oscyloskopowa TEKTRONIX i wyświetlał na niej te parametry to byłoby coś , staro świeckie ale bardzo finezyjne

Łatwiej z tym się bawić niż z kineskopem, ale to też by nie przeszło.
    procesor3d
    Poziom 11  
    z tym agc chodziło mi tylko o to ,że sygnał z vco podawany na mieszacz ma stały poziom ,dzięki tamu poziom produktu mieszania ,zależy tylko od liniowości mieszaczy ,oraz sygnału wejściowego ,generatory vco przestrajane przestrajane w dużym zakresie częstotliwości ,na dla analizatora o paśmie od 1kHz do 1GHz ,pierwsze vco pracuje na częstotliwości od 1GHz do 2GHz ,w tak dużym zakresie przestrajania napięcie wyjsciowe

Dodano po 19 [minuty]:

z tego generatora miało by różny poziom ,a to jest nie dopuszczalne w zadnym wypadku w analizatorach ,tylko jest dopuszczalne w urządzeniach komercyjnych ,gdzie nie wymaga sie pomiaru mocy sygnału wejściowego .Jest to bardzo ważna sprawa z tym poziomem sygnału VCO , np w niektórych urządzeniach tego typu ,przestrajania częstotliwości vco dokonuje się przez siłę namagnesowania rdzenia cewki prądem stałym ,uzyskuje się liniowe przestrajanie w całym zakresie przestrajanego vco oraz nie wielkie zmiany poziomu sygnału wyjściowego -to tyle.

Masz duże pojęcie na temat programowania , więc gdybyś miał czas to pomyślałbyś o takim programiku na TABLET 7 cali , odnośnie obwodów wcz coś tam wiem , ostatnio robiłem analizator widma od 100kHz-4,5GHz ,ale pętla pll działa tylko do 2,6Gz nie jestem w stanie kupić pleskalera aby leciał wyzej nawet to działa , ale potrzebuję wymyślić coś takiego gdzie zamiast tych słabych wyświetlaczy ,komputerów czy lamp crt , jako wyświetlacz i sterownik zastosować tablet -jest to taniocha , za 300 zł

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

tak wygląda schemat blokowy SA TEKTRONIX
    maciej_333
    Poziom 34  
    procesor3d napisał:
    ... Masz duże pojęcie na temat programowania , więc gdybyś miał czas to pomyślałbyś o takim programiku na TABLET 7 cali , odnośnie obwodów wcz coś tam wiem , ostatnio robiłem analizator widma od 100kHz-4,5GHz ,ale pętla pll działa tylko do 2,6Gz nie jestem w stanie kupić pleskalera aby leciał wyzej nawet to działa , ale potrzebuję wymyślić coś takiego gdzie zamiast tych słabych wyświetlaczy ,komputerów czy lamp crt , jako wyświetlacz i sterownik zastosować tablet -jest to taniocha , za 300 zł

Mam mieszane uczucia do przydatności tabletów. W przypadku kłopotów z preskalerem można zrobić PLL z premixerem. W tym rozwiązaniu mam taki wynalazek.

Stosowanie tebletu jest oczywiście możliwe, ale od tak ciężko sterować tym całe bloki analogowe. Coś musi być pomiędzy tabletem, a analogiem. Są fajne scalone konwertery USB na I2C. Można tym obsłużyć przetworniki A/C, C/A i PLL. Jeżeli potrzebny jest cyfrowy tor p.cz., to sprawa się komplikuje.
    procesor3d
    Poziom 11  
    Ktoś to wymyślił 100% da się zrobić , tylko pomyśl a zostaniesz szybko milionerem , do sterowania pll potrzebne będą generatory dds , A/C,C/A , zobacz stronę GPRS Spectrum Analyser http://www.qsl.net/n9zia/spec/index.html

Dodano po 2 [minuty]:

TEKTRONIX
    maciej_333
    Poziom 34  
    procesor3d napisał:
    Ktoś to wymyślił 100% da się zrobić , tylko pomyśl a zostaniesz szybko milionerem , do sterowania pll potrzebne będą generatory dds , A/C,C/A , zobacz stronę GPRS Spectrum Analyser http://www.qsl.net/n9zia/spec/index.html

Dodano po 2 [minuty]:

TEKTRONIX

Właśnie przeglądałem ten projekt. Ja zmieniłbym tu pierwsze LO. Proponuję wstawić tam DDS. Jednak one pracują tylko do 500MHz. Filtrowanie wyższych składowych z widma sygnału DDS uznaję za kłopotliwe. Proponuję zatem dostawić mieszacz i dodatkową PLL dla przesunięcia widma DDS'a. Pierwsza p.cz. tak, jak tutaj ok. 1GHz. Następnie przemiana na 10,7MHz i dalej już próbkowanie pasmowe i filtracja cyfrowa. Nie proponuję jednak analizatora na FFT. Chodzi mi jedynie o filtry cyfrowe i cyfrowe p.cz. Nie widzę też konieczności podawania odfiltrowanego sygnału na przetwornik C/A. Ostatecznie procek może wszystko wyświetlić na wyświetlaczu.
    procesor3d
    Poziom 11  
    Takie podobne rozwiązanie już jest dawno opracowane , oczywiście z błędami [ praktycznie sygnały z generatorów nie są odfiltrowane co ma decydujący wpływ na produkty wyjściowe ] , ale z gotowym oprogramowaniem , nie do przecenienia jest również fakt zmodyfikowanie tej wersji o generator śledzenia [ładne płytki ] http://www.scottyspectrumanalyzer.com/testing.html

Dodano po 18 [minuty]:

Analizator widma - wersja II
    andrew2u
    Poziom 12  
    Mam problem z głowicą UV916 Własciwie to chyba jest odpowiednik bo w sklepie gdzie ją kupiłem jest napisane UV916 BTP-EC411 . Zakres vhf1 i uhf działa ale podczas uruchomienia skanowania na zakresie vhf2 do 440mhz nic sie nie zmienia . Na pinie gdzie mozna kontrolować zmianę napiecia do tej wartości czestotliwośći niema zmian .
    Układ sterowania jest zrobiony na podstawie projektu http://hem.passagen.se/communication/uv916rec.html
    maciej_333
    Poziom 34  
    andrew2u napisał:
    Mam problem z głowicą UV916 Własciwie to chyba jest odpowiednik bo w sklepie gdzie ją kupiłem jest napisane UV916 BTP-EC411 . Zakres vhf1 i uhf działa ale podczas uruchomienia skanowania na zakresie vhf2 do 440mhz nic sie nie zmienia . Na pinie gdzie mozna kontrolować zmianę napiecia do tej wartości czestotliwośći niema zmian .
    Układ sterowania jest zrobiony na podstawie projektu http://hem.passagen.se/communication/uv916rec.html

Możliwe, że to wersja głowicy bez tego pasma, albo są jakieś błędy w tym sofcie z podanej strony.
    procesor3d
    Poziom 11  
    sprawa wygląda w ten sposób ,że na wejście chyba BV podawane jest napięcie ujemne - 8 V w celu zwarcia diody pojemnościowej do masy ,zmienia to zakres przestrajania ,zwiększa pojemność z BU 400 -900 MHz na 250- 400 MHz
    maciej_333
    Poziom 34  
    procesor3d napisał:
    sprawa wygląda w ten sposób ,że na wejście chyba BV podawane jest napięcie ujemne - 8 V w celu zwarcia diody pojemnościowej do masy ,zmienia to zakres przestrajania ,zwiększa pojemność z BU 400 -900 MHz na 250- 400 MHz

Nie. W takich głowicach przełączanie jest wykonywane napięciem +12V, które to steruje przełączniki na diodach. Jednak UV916 nie ma wyprowadzonych pinów od załączania pasm, bo to jest wykonywane z poziomu pinów sterujących TSA5512 poprzez I2C.
    procesor3d
    Poziom 11  
    no tak ! , dopiero spojrzałem , może nie mieć pasma , i pracuje tylko od 50 - 110 , od 110 do 250 i od 400 do 850 , zamiast robić analizator na głowicy tv lepiej zobacz schematy w/w efekt będzie znacznie lepszy ,
    andrew2u
    Poziom 12  
    Odnośnie dziwnego działania głowicy ; bardziej przypuszczam, że konstruktor coś skopał z softem , (albo celowo coś zrobił , w każdym razie nie odpisał na list). Bo na pierwszym vhf 48-180MHz działa do 180Mhz bez problemu , poza tym 2 vhf powyżej tych 440Hhz działa także normalnie do 470Mhz . Wiec nie widzę sensu żeby głowica miała jakieś "dziury " fabrycznie ustawione .
    Mam jeszcze pytanko czy napięcie na pinie VT ma się zmieniać od 15 do 30V czy może od 0 do 30V .
    I jeszcze jedno pytanie :) :
    odnośnie wzmocnienia . Wydaje mi się , że gdzieś widziałem , że na pinie AGC gdzie ustawia się dzielnikiem standardowo 1/2 nap zasilania, czyli 6V moze być max 7,5V. Wiedzę , ze w Twoim projekcie można regulować potencjometrem napięcie do poziomu zasilania czy to nie za dużo ?.
    maciej_333
    Poziom 34  
    andrew2u napisał:
    ... Mam jeszcze pytanko czy napięcie na pinie VT ma się zmieniać od 15 do 30V czy może od 0 do 30V .

To się może zmieniać w zakresie od ok. 0,5V do ponad 30V, ale przy niskich napięciach VT będzie wzrastał poziom szumów. Należy więc tak dobierać zakresy, by pracować przy napięciach VT większych od ok. 2V.

andrew2u napisał:
    ... odnośnie wzmocnienia . Wydaje mi się , że gdzieś widziałem , że na pinie AGC gdzie ustawia się dzielnikiem standardowo 1/2 nap zasilania, czyli 6V moze być max 7,5V. Wiedzę , ze w Twoim projekcie można regulować potencjometrem napięcie do poziomu zasilania czy to nie za dużo ?.

Ja reguluję to napięcie dzielnikiem, bo jest mi to zwyczajnie potrzebne. W tak prostym urządzeniu nie warto było stosować na wejściu jakiegoś przełączanego tłumika. Napięcie AGC warto dobierać, bo wzmocnienie ma wpływ na szumy wzmacniacza w.cz. głowicy i nawet mieszacza. Powyżej ok. 6-8V wzmocnienie już specjalnie nie wzrasta, rosną tylko szumy. Przy niskich napięciach AGC też trochę wzrastał poziom szumów. Z tego co pamiętam najlepiej to pracowało w zależności od poziomu sygnału w zakresie ok. 2-6V.

P.S. Gdzieś chyba mam program takiego konwertera RS232 na I2C zrobionego dla AVR. Mogę poszukać i wysłać.
    andrew2u
    Poziom 12  
    "To się może zmieniać w zakresie od ok. 0,5V ..." Czy to jest kwestia oprogramowania ? bo napięcie u mnie na VT startuje zawsze od 15V i momo to skanuje w całym zakresie (na zakresie vhf1 i uhf ).
    "program ...konwertera RS232 na I2C" Bardzo chętnie przyjmę jakiś pewny działający program :). Ja mam zrobiony ze strony : http://hem.passagen.se/communication/uv916rec.html z interfejsem pod win http://hem.passagen.se/communication/pic/prog.jpg
    z dostrojeniem do 37,3Mhz .
    maciej_333
    Poziom 34  
    andrew2u napisał:
    "To się może zmieniać w zakresie od ok. 0,5V ..." Czy to jest kwestia oprogramowania ? bo napięcie u mnie na VT startuje zawsze od 15V i momo to skanuje w całym zakresie (na zakresie vhf1 i uhf ). ...

To kwestia wybranego zakresu i wartości dzielnika w TSA5512.

W załączniku masz prosty programik (cały projekt z AVR Studio w C), który jest konwerterem RS232 -> I2C. Napisałem go kiedyś testowo dla Atmegi16 z kwarcem 16MHz i właściwie ustawionymi fusebitami na taktowanie z zewnętrznym kwarcem. W programie masz funkcje dla obsługi I2C i funkcję "chwytanie_spr". Ta ostatnia czeka, aż TSA5512 wejdzie w zakres chwytania. Wykorzystanie programu jest proste. Wystarczy np. w RealTerm skonfigurować sobie transmisję na 9600b/s 8N1 i wysyłać dane na zasadzie szesnastkowo-ASCII. Tzn. wciśnięcie S (wysłanie kodu tego znaku) wystawi na szynie I2C sygnał startu. Natomiast wciśnięcie P (wysłanie kodu tego znaku) spowoduje wystawienie warunku stopu. Zatem, aby wysłać bajty np. 0xF0, 0xAB, 0x00 np. pod adres 0xC1 przyciskamy w RealTerm kolejno:
    SC1F0AB00P

Odczytu po RS232 w tym prostym programie nie ma.
    andrew2u
    Poziom 12  
    Dziękuje za program .

Dodano po 5 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie dotyczące parametru Chargepump = 50uA , 220uA glowicy uv916. Jak to działa jeśli i tak krok jest 62,5kHz ? .
    maciej_333
    Poziom 34  
    andrew2u napisał:
    Dziękuje za program .

Dodano po 5 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie dotyczące parametru Chargepump = 50uA , 220uA glowicy uv916. Jak to działa jeśli i tak krok jest 62,5kHz ? .

To nie ma wpływu na krok. Ma natomiast wpływ na szybkość z jaką PLL wejdzie Ci w zakres chwytania. Przy większym prądzie (220µA) pętla chwyta naprawdę szybko, ale dostraja się trochę mniej precyzyjnie, niż przy prądzie 50µA. Ja jednak mam ustawiony ten prąd na 220µA przez cały czas, bo wymagam szybkości. Przesłany program pracuje z częstotliwością szyny I2C, wynoszącą 200kHz. To może być dużo przy długich przewodach i sporych pojemnościach. Dlatego też zastosowałem rezystory podciągające dla SDA i SCL, wynoszące 2,2kΩ.