Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie różnych kanałów MIDI na jednym kablu

10 Lip 2012 18:57 3094 6
 • Poziom 11  
  Witam

  Mam keyboard Yamaha, która ma głosy R, L1, L2.
  R1 wysyłane jest przez MIDI jako kanał nr 1, R2 jako kanał 2, a L jako kanał nr 3.

  Wkrótce odbiorę klawiaturę nożną, która (wg sprzedawcy) nadaje sygnał na kanale 3.

  Moje pytanie: czy można za pomocą prostego rozgałęźnika podpiąć oba urządzenia do jednego kabla i używać ich równocześnie, nie korzystając wtedy z L w keyboardzie? Aktywne w jednym momencie kanały się nie pokrywają, więc myślę, że powinno pójść. Zanim jednak coś takiego zrobię, to wolę się upewnić.

  Pozdrawiam ;)

  EDIT:

  Znalazłem coś takiego:
  Link

  Nie jestem jednak pewien, czy to dokładnie ta sytuacja. Tam są chyba 2 te same kanały, chociaż nie jest to napisane wprost.

  EDIT2:

  Przyszedł mi do głowy dziki pomysł:

  Na podstawie artykułu Link doszedłem do wniosku, że można spróbować podpiąć klawiaturę nożną MIDI OUT do keyboardu MIDI IN, a keyboard MIDI OUT do kabla USB MIDI IN

  EDIT 3:

  Ostatecznie można dołożyć jeszcze MIDI-THRU, które (jak wynika z wcześniejszych postów) może połączyć jakoś sygnały z tych dwóch urządzeń.
  Link
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  Musisz mieć sumator, lub odbiornik z dwoma wejściami midi. Sumator to nie zwykły rozgałęźnik lecz procesor sczytujący wejścia, układający komunikaty w kolejce i wysyłający na jedno wyjście.
  Czyli coś takiego: http://www.ucapps.de/midimerger.html

  Połączenie równoległe dwóch wyjść z urządzeń do jednego wejścia będzie skutkowało zakłócaniem się urządzeń, suma sumarum odbiornik nie będzie widział komunikatów w momencie gdy jednocześnie będą nadawały dwa urządzenia.

  Midi Thru, to jak sama nazwa wskazuje przesłanie sygnału z wejścia na wyjście, bez jego zmiany. Używa się go w momencie gdy masz jeden nadajnik MIDI i kilka odbiorników. Np klawiaturę sterującą, moduł brzmieniowy i automat perkusyjny, czy jeden pedalboard (sterownik), sterujący dwoma procesorami gitarowymi.

  francesco919 napisał:
  Na podstawie artykułu Link doszedłem do wniosku, że można spróbować podpiąć klawiaturę nożną MIDI OUT do keyboardu MIDI IN, a keyboard MIDI OUT do kabla USB MIDI IN

  Klawisz musi mieć funkcję mergera MIDI. Tańsze najczęściej jej nie posiadają, a komunikaty na Midi IN są tylko interpretowane wewnątrz klawisza. Nie mniej możesz to spróbować, byćmoże twoja Yamaha to potrafi.
 • Poziom 11  
  Witam ;)

  Co do sumatora - wiem, że coś takiego istnieje, ale wiadomo - dodatkowy wydatek ;/

  Zastanawiałem się nad "prostym rozgałęźnikiem", bo keyboard korzystałby z kanałów 1 i 2, a klawiatura nożna z kanału 3. Prawdopodobnie niedopuszczalne jest jednak ŻADNE połączenie tego typu, niezależnie od nakładania się kanałów.

  Mam klawiaturkę w domu, zaraz spróbuję podłączyć ją pod keyboard MIDI-IN ;)
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  Widać że nie masz podstaw elektronicznych, a przydało by się to w tym momencie.
  MIDI to transmisja szeregowa. Połączenie posiada masę, zasilanie +5V i jedną szynę (kabel) sygnałową.
  Transmisja polega na wysłaniu ciągu zmian napięć pomiędzy masą a szyną. Te ciągi to właśnie komunikaty. To czy jest to kanał 1 czy kanał 3 zależy tylko od wartości tych zmian napięć, które są interpretowane przez odbiornik jako konkretne liczby.
  W danym momencie może być nadawany tylko jeden komunikat. Wciśnięcie 5 klawiszy spowoduje nadanie 5 komunikatów jeden po drugim.
  Jeżeli na tej samej linii w tym samym czasie będą próbowały nadawać 2 urządzenia, to dojdzie do takiego zakłócenia sygnału że nie będzie możliwe odczytanie żadnego komunikatu.

  W standardzie MIDI na linii może być tylko jeden nadajnik i kilka odbiorników. Czyli rozgałęźnik typu Y wchodzi w grę tylko przy rozgałęzieniu na kilka odbiorników, nie nadajników.
  Sumator - merger jest urządzeniem niezbędnym, niestety również generującym opóźnienie.
 • Poziom 11  
  Co do podstaw elektronicznych - biję się w piersi, jestem amatorem i dużej ilości rzeczy nie wiem. Dlatego właśnie pytam, żeby w razie czego potem nie żałować pochopnie podjętego działania.

  Udało mi się podłączyć tak, jak chciałem - klawiaturę do keyboardu, a keyboard do komputera. Okazało się, że moja Yamaszka posiada MIDI Transmit i Receive. Musiałem ustawić Transmit na LOWER (jak się domyślam - "dolna" klawiatura), a Receive na CHORD. Tylko w takiej konfiguracji ruszyło.

  Keyboard jest widoczny na kanałach 1 i 2 (bo są 2 głosy w prawej ręce), a na kanale 3 są podpięte pedały. Muszę przyznać, że zacząłem się już zastanawiać, czy nie będę musiał jednak czegoś dokupić ;)

  Bardzo dziękuję za pomoc. Pytanie na koniec, które nie da mi spokoju:
  Czy po podłączeniu urządzeń wg mojego pierwszego planu (tzn. dwa urządzenia na jednym kablu) mogłoby nastąpić "spalenie się" czegoś w instrumencie, czy chodzi jedynie o zakłócenia?
  Skoro ten sam kabel potrafi odbierać jednoczesne (=skolejkowane) sygnały na kanale 1 i 2 (z tych dwóch głosów w keyboardzie), to może udałoby się "oszukać" system, że to gra lewa ręka na keyboardzie (dane na kanale 3 z keyboardu), a nie klawiatura nożna? Wnioskuję, że keyboard sam sobie robi "sumator".

  Niemniej jednak, bardzo dziękuję za udzielone już odpowiedzi. Jak wiadomo - kto pyta, nie błądzi ;)
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  francesco919 napisał:
  Czy po podłączeniu urządzeń wg mojego pierwszego planu (tzn. dwa urządzenia na jednym kablu) mogłoby nastąpić "spalenie się" czegoś w instrumencie, czy chodzi jedynie o zakłócenia?

  Istnieje ryzyko uszkodzenia wyjść w instrumentach.
  francesco919 napisał:
  Skoro ten sam kabel potrafi odbierać jednoczesne (=skolejkowane)

  Jednoczesne a kolejkowane to dwie różne rzeczy. One są wysyłane jeden po drugim, a nie w tym samym momencie. Poczytaj troszkę o tym standardzie.
 • Poziom 11  
  Uzyskałem już odpowiedzi na (mam nadzieję) wszystkie moje pytania.

  Dziękuję za wszelką udzieloną pomoc.

  Pozdrawiam francesco919