Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detekcja ruchu "wbudowana" w kompaktową kamerę... po co ?

ventillo 10 Lip 2012 20:55 4230 11
  • #1 10 Lip 2012 20:55
    ventillo
    Poziom 9  

Witam,

Czy ktoś uprzejmy mógł by podać jakiś scenariusz wykorzystania opcji Motion Detection w typowej kamerze kompaktowej typu Dzien/Noc z oświetlaczem IR i przetwornikiem Sony Super Had II albo ExView HAD ? Przecież detekcją ruchu zajmuje się rejestrator i to on nagrywa zdarzenia. Kamera ma tylko przewód zasilający oraz sygnałowy (wiadomo, koncentryk). Nie mam pojęcia w jakim przypadku można tą detekcję wykorzystać i w jaki sposób ta detekcja miała by być "przekazywana" gdzieś dalej. A może to jakiś zbędny bajer ? Wszystko wygląda fajnie. Można zdefiniować czułość, obszar detekcji itd. No i następuje zdarzenie i co się dzieje ?

Pozdrawiam !

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Lip 2012 21:29
    rokycky
    Poziom 23  

Po to, że nie każda instalacja oparta jest jedynie o rejestratory i nie zawsze obraz wyświetlany na monitorach jest podawany bezpośrednio z rejestratora. Wtedy komunikat na ekranie jest przydatny... a to nie jest jedyny z mozliwych scenariuszy wykorzystania takiej funkcji...

0
  • #3 10 Lip 2012 21:47
    ventillo
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. Wnioskuję że ta funkcja nigdzie niczego "nie przesyła" tylko objawia się jakimś dodatkowym komunikatem/efektem na obrazie który transmituje. Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 10 Lip 2012 21:48
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

Idąc dalej tym tropem - jeśli kamera ma wyjście przekaźnikowe, to reakcja na wykrycie ruchu przez kamerę zależy od fantazji nabywcy kamery lub instalatora (ewentualnie pseudo-czujka z możliwością wideo weryfikacji).

Procesor DSP posiada możliwość wykrywania zmian w obrazie - to i cała kamera ma taka funkcjonalność (jak mi się wydaje - taki efekt uboczny). Jeśli producent kamery dołożył starań i zaprojektował wyjście alarmowe/przekaźnikowe, to zwiększył funkcjonalność "efektu ubocznego".

0
  • #5 10 Lip 2012 21:55
    ventillo
    Poziom 9  

Dzięki za info. Właśnie nie widziałbym "problemu" gdyby te kompaktowe kamerki typu dzie/noc które oglądałem w paru miejscach miały takie wyjście przekaźnikowe. Niestety może za mało szukałem ale w przedziale do ~600 zł za kamerę nie znalazłem takowej (mimo wbudowanego Motion Detection). Stąd moje pytanie :)

0
  • #6 10 Lip 2012 21:59
    jaro5090
    Poziom 12  

Detekcja ruchu ma kilka zadań:
    1. Ogranicza ilość zapisywanych danych na dysku
    2. Można przekierować zdarzenia na zewnętrzny serwer.
    3. Funkcja ta jak napisał, wcześniej kolega treborsz może zastąpić tradycyjny system alarmowy. I to bardzo skutecznie.

0
  • #7 10 Lip 2012 23:24
    ventillo
    Poziom 9  

jaro5090 napisał:
    Detekcja ruchu ma kilka zadań:
    1. Ogranicza ilość zapisywanych danych na dysku
    2. Można przekierować zdarzenia na zewnętrzny serwer.
    3. Funkcja ta jak napisał, wcześniej kolega treborsz może zastąpić tradycyjny system alarmowy. I to bardzo skutecznie.

Ok, ale ja pytałem o sens istnienia funkcji detekcji ruchu wbudowanej w kamerę kompaktową do której można podłączyć 2 przewody: zasilanie i sygnał przez koncentryk ponieważ uważam że za pomocą takiej kamery nie zrealizujesz żadnego zadania z tych wymienionych przez Ciebie. Tzn. taka kamera po wykryciu ruchu nie jest w stanie nic z tym zrobić oprócz wyświetlenia jakiejś informacji, ramki na obrazie który transmituje. Po prostu te kamery nie mają żadnych wyjśc alarmowych, przekaźników. Tylko zasilanie i sygnał wizji. Przykładowa kamera : n-cam 670 na przetworniku Sony ExView HAD CCD II. Dlatego wątpiłem w sens tej funkcji w kamerze, skoro realizuje ją rejestrator.

Równie dobrze realizacja zadań o których napisałeś może być skuteczna za pomocą rejestratora i kamery BEZ wbudowanej detekcji ruchu bo to rejestrator analizuje obraz i ewentualnie wykonuje różne operacje po wystąpieniu zdarzenia.

Za to kolega rokycky wyjaśnił że jednak mimo wszystko taka opcja w kamerze w pewnym scenariuszu jest przydatna.

Pozdrawiam

0
  • #8 11 Lip 2012 08:29
    dipol_wlan
    Poziom 23  

Jeśli kamera ma wbudowaną detekcję ruchu, to zazwyczaj ma dodatkowe wyjście przekaźnikowe. Wówczas możemy bezpośrednio z niej sterować czymkolwiek: alarmem, szlabanem, oświetleniem,... Jak kamera jest daleko od rejestratora, a sterowany obiekt blisko, to nie musimy ciągnąć przewodów z daleka, tniemy koszty i problemy związane z kładzeniem setek metrów przewodów. Jeśli nie ma wyjścia alarmowego, wówczas zapewne jest to tylko komunikat OSD, który daje tylko ikonkę na ekranie. Wówczas jest to raczej tylko bajer.

0
  • #9 11 Lip 2012 08:37
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

ventillo napisał:
    Dzięki za info. Właśnie nie widziałbym "problemu" gdyby te kompaktowe kamerki typu dzie/noc które oglądałem w paru miejscach miały takie wyjście przekaźnikowe. Niestety może za mało szukałem ale w przedziale do ~600 zł za kamerę nie znalazłem takowej (mimo wbudowanego Motion Detection). Stąd moje pytanie :)

Generalnie jak producent robi procesor DSP, to ten procesor ma jakieś minimalne funkcjonalności - robione często na wyrost.
    Dołożenie wyjśc alarmowych jest kosztem - 50-100PLN w cenie kamery. Więc jeżeli dla kogoś detekcja ruchu wystarczy w rejestratorze :) no to po co przepłacać za niewykorzystane wejścia wyjścia alarmowe?

Ja w swojej karierze spotkałem się z 3 możliwościami detekcji ruchu.
    1 - uruchomienie lampy - klient miał kamerę i lampę, nie chciał wydawać kasy na czujki itp - no to kamera odpalała lampe jak był ruch.
    2- detekcja ruchu z kamery uruchamiała wejście alarmowe w centralce
    3- właśnie klient miał zakłócenia wynikające z kabelkologi i zasilania - ustawił sobie detekcje ruchu tylko na obszar gdzie pojawiał się napis "motion detection", i wtedy rejestrator robił mu znacznik :) proste
    Generalnie detekcja ruchu w kamerze jest bardzie... dokładna, i nieczuła np na zakłócenia które mogą wystepować po drodze z kamery do rejestratora.

0
  • #10 11 Lip 2012 13:12
    ventillo
    Poziom 9  

dipol_wlan napisał:
    Jeśli kamera ma wbudowaną detekcję ruchu, to zazwyczaj ma dodatkowe wyjście przekaźnikowe. Wówczas możemy bezpośrednio z niej sterować czymkolwiek: alarmem, szlabanem, oświetleniem,... Jak kamera jest daleko od rejestratora, a sterowany obiekt blisko, to nie musimy ciągnąć przewodów z daleka, tniemy koszty i problemy związane z kładzeniem setek metrów przewodów. Jeśli nie ma wyjścia alarmowego, wówczas zapewne jest to tylko komunikat OSD, który daje tylko ikonkę na ekranie. Wówczas jest to raczej tylko bajer.

No właśnie mam kamerkę z Waszej oferty (n-cam 670) i tam jest tylko wyjście na zasilanie oraz sygnał. A może tą kamerkę trzeba rozebrać żeby podłączyć się do jakiegoś wyjścia ? Tylko co wtedy z gwarancją?

Pozdrawiam

0
  • #11 11 Lip 2012 22:01
    sebfire
    Poziom 16  

Raczej nie ma tam żadnego wyjścia.
    Jeśli chodzi o układ DSP Effio-E (taki ma np. n-cam 670) istnieje możliwość wykorzystania detekcji ruchu do stworzenia stref detekcji w postaci kolorowych ramek. Każdy ruch w tej strefie powoduje miganie danej ramki. Bardzo pomocne dla operatora, który obserwuje większą ilość kamer.

0
  • #12 11 Lip 2012 22:12
    ventillo
    Poziom 9  

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

0