Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

niezależne zasilanie 2 instalacji 1 pompą

pszczolap 11 Jul 2012 00:05 1567 5
 • #1
  pszczolap
  Level 11  
  Posiadam instalację wodną z 2 zbiornikami hydroforowymi. Jeden hydrofor daje ciśnienie wody na pomieszczenia gospodarcze, a drugi na mieszkalne. Oba mają być niezależnie zasilane 1 pompą hydroforową.
  Nitka, która idzie na mieszkanie posiada filtr czyszczący wodę i wskazane jest aby pompa załączała się gdy ciśnienie spadnie do 2MPa i wyłączała gdy osiągnie 4,2MPa.
  Podobna sytuacja z zakresem ciśnienia jest przy drugim zbiorniku hydroforowym, tylko, że tam zużycie wody jest kilkadziesiąt razy większe i hydrofor znacznie częściej się załącza i dlatego obecnie co chwilę dopompowuje wodę do tego na dom nie pozwalając się jej odpowiednio napowietrzyć.
  W jaki sposób rozdzielić te 2 obwody?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  zimny8
  Level 33  
  Jeśli już tak masz, że 2 hydrofory/zbiorniki zamiast 1 dużego to najprościej kupić drugą pompę, ewentualnie elektrozawór odcinający zainstalowany na dopływie do hydroforu "domowego" załączany/sterowany wyłącznikiem ciśnieniowym zainstalowanym na tej "nitce" do hydroforu, po pompie.
  Coś w stylu:
  http://www.pneumatig.eu/zawor-odcinajacy-230v-p-4143.html
  Tanie to nie jest.
  Dodatkowo musisz dać zawór zwrotny na drugiej nitce gospodarczej, trzeba też dać tam drugi włącznik ciśnieniowy.
  Żeby to nie kolidowało elektrycznie (każde zadziałanie któregokolwiek z wy. ciśnieniowych uruchamiałoby 2 zawory) trzeba jeszcze stycznik załączający/wył. obwody el-zaworów, sterowany wł, ciśnieniowym z nitki gospodarczej.
  Zaletą tych rozwiązań będzie możliwość zróżnicowania sobie ciśnień na tych 2 obwodach.
  Nie wiem co taniej wyjdzie druga pompa czy elektrozawór + osprzęt, zależy od ceny pompy, to druga powinna być chyba wydajniejsza, policz.
  Można na początek założyć zawory zwrotne na obydwu nitkach jeśli nie ma.
 • #3
  kybernetes
  Level 39  
  Zawory, osprzęt, szafka sterująca i robocizna wyjdzie Cię drożej jak zakup nowego hydroforu, bo automatyka nie jest tania o ile to nie masówka. Tak więc kup osobny hydrofor dla mieszkania a starą instalacje zostaw na gospodarstwo.
 • #4
  krzysztofh
  Level 29  
  Jeden zawór zwrotny na pewno masz przy baniaku, z którego woda się filtruje, bo wcześniej musiała być napowietrzana, a powietrze do napowietrzania pochodzi z inżektora, za którym właśnie jest zawór zwrotny (zakładam, że filtr służy do usunięcia żelaza, wytrąconego w procesie napowietrzania). Jeżeli tu utrzymujesz większe ciśnienie to w zasadzie mogło by tak pozostać. Oczywiście tak jak pisze przedmówca, na obu zasilaniach baniaków elektrozawory sterowane wyłącznikami ciśnieniowymi zamontowanymi na baniakach.
  Elektrozawory nie muszą być takie drogie. W sklepach hydraulicznych dostaniesz zawór i cewkę do niego za ok 150-200 zł.
 • #5
  pszczolap
  Level 11  
  kybernetes wrote:
  Zawory, osprzęt, szafka sterująca i robocizna wyjdzie Cię drożej jak zakup nowego hydroforu, bo automatyka nie jest tania o ile to nie masówka. Tak więc kup osobny hydrofor dla mieszkania a starą instalacje zostaw na gospodarstwo.


  To chyba najbardziej rozsądne rozwiązanie :)
 • #6
  pszczolap
  Level 11  
  zamykamy temat