Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

niezależne zasilanie 2 instalacji 1 pompą

11 Lip 2012 00:05 1453 5
 • Poziom 10  
  Posiadam instalację wodną z 2 zbiornikami hydroforowymi. Jeden hydrofor daje ciśnienie wody na pomieszczenia gospodarcze, a drugi na mieszkalne. Oba mają być niezależnie zasilane 1 pompą hydroforową.
  Nitka, która idzie na mieszkanie posiada filtr czyszczący wodę i wskazane jest aby pompa załączała się gdy ciśnienie spadnie do 2MPa i wyłączała gdy osiągnie 4,2MPa.
  Podobna sytuacja z zakresem ciśnienia jest przy drugim zbiorniku hydroforowym, tylko, że tam zużycie wody jest kilkadziesiąt razy większe i hydrofor znacznie częściej się załącza i dlatego obecnie co chwilę dopompowuje wodę do tego na dom nie pozwalając się jej odpowiednio napowietrzyć.
  W jaki sposób rozdzielić te 2 obwody?
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 33  
  Jeśli już tak masz, że 2 hydrofory/zbiorniki zamiast 1 dużego to najprościej kupić drugą pompę, ewentualnie elektrozawór odcinający zainstalowany na dopływie do hydroforu "domowego" załączany/sterowany wyłącznikiem ciśnieniowym zainstalowanym na tej "nitce" do hydroforu, po pompie.
  Coś w stylu:
  http://www.pneumatig.eu/zawor-odcinajacy-230v-p-4143.html
  Tanie to nie jest.
  Dodatkowo musisz dać zawór zwrotny na drugiej nitce gospodarczej, trzeba też dać tam drugi włącznik ciśnieniowy.
  Żeby to nie kolidowało elektrycznie (każde zadziałanie któregokolwiek z wy. ciśnieniowych uruchamiałoby 2 zawory) trzeba jeszcze stycznik załączający/wył. obwody el-zaworów, sterowany wł, ciśnieniowym z nitki gospodarczej.
  Zaletą tych rozwiązań będzie możliwość zróżnicowania sobie ciśnień na tych 2 obwodach.
  Nie wiem co taniej wyjdzie druga pompa czy elektrozawór + osprzęt, zależy od ceny pompy, to druga powinna być chyba wydajniejsza, policz.
  Można na początek założyć zawory zwrotne na obydwu nitkach jeśli nie ma.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 39  
  Zawory, osprzęt, szafka sterująca i robocizna wyjdzie Cię drożej jak zakup nowego hydroforu, bo automatyka nie jest tania o ile to nie masówka. Tak więc kup osobny hydrofor dla mieszkania a starą instalacje zostaw na gospodarstwo.
 • Poziom 29  
  Jeden zawór zwrotny na pewno masz przy baniaku, z którego woda się filtruje, bo wcześniej musiała być napowietrzana, a powietrze do napowietrzania pochodzi z inżektora, za którym właśnie jest zawór zwrotny (zakładam, że filtr służy do usunięcia żelaza, wytrąconego w procesie napowietrzania). Jeżeli tu utrzymujesz większe ciśnienie to w zasadzie mogło by tak pozostać. Oczywiście tak jak pisze przedmówca, na obu zasilaniach baniaków elektrozawory sterowane wyłącznikami ciśnieniowymi zamontowanymi na baniakach.
  Elektrozawory nie muszą być takie drogie. W sklepach hydraulicznych dostaniesz zawór i cewkę do niego za ok 150-200 zł.
 • Poziom 10  
  kybernetes napisał:
  Zawory, osprzęt, szafka sterująca i robocizna wyjdzie Cię drożej jak zakup nowego hydroforu, bo automatyka nie jest tania o ile to nie masówka. Tak więc kup osobny hydrofor dla mieszkania a starą instalacje zostaw na gospodarstwo.


  To chyba najbardziej rozsądne rozwiązanie :)
 • Poziom 10  
  zamykamy temat