Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektra Beckum 160/60 ET Combi - sterowanie przestało działać

11 Lip 2012 01:51 7305 4
 • Poziom 9  
  Witam. Mam problem z migomatem jak w temacie.

  Migomat nie działał - wysuwał drut, puszczał gaz, ale nie spawał. Po przydługiej analizie okazało się, że stycznik się zepsuł (przydał się schemat tego migomatu pobrany z tego forum!). Podczas analizy odłączyłem jeden z kabli prowadzących do silnika wysuwu drutu - aby niepotrzebnie go nie wysuwał.

  Jak już wymieniłem stycznik, podłączyłem wszystkie kabelki, także ten od wysuwu drutu, włączam i... urządzenie przestało reagować. Wiatrak się kręci, zasilanie płytki sterowania jest (~30V, ~11V), "zwarcie" przyciskiem sterowania dochodzi do płytki, ale drut się nie wysuwa, nie "pstryka" przekaźnik na płytce sterowania (a co za tym idzie nie działa stycznik sterowany właśnie tym przekaźnikiem).
  Pokręciłem pokrętłami (wire feed pot, dwell time, weld time i mode) i okazało się, że jak przestawię na tryb "stitch", to po wciśnięciu przycisku zaczyna załączać przekaźnik na płytce sterowania, co za tym idzie załącza się stycznik i da się "spawać", ale... nie ma wysuwu drutu.
  W każdym innym trybie (Mode=auto, man., spot) jest "głucho" - ani przekaźnik, ani stycznik, ani drut...

  Wnioskuję, że coś się stało na płytce sterowania. Jest tam układ NE556N, tranzystor mocy TIP141, jeden zwykły tranzystor, trochę diod. Na oko nic nie jest "spalone", nie stwierdziłem zwarcia, luty wyglądają dobrze...

  Może ktoś dysponuje schematem płytki sterującej? Są na niej napisy "GDI E-PLA REV06" i jakieś ciągi liczb. Albo chociaż podobnej płytki?

  Tak sobie jeszcze myślę, że mogę zrobić test, że odłączę znowu kabel od silnika wysuwu drutu - może wtedy zacznie działać, czyli będzie załączał stycznik nie tylko w trybie STITCH?

  Po drugie dopiero teraz zauważyłem, że na płytce są dwa przekaźniki - jeden załącza stycznik, a drugi jest właśnie do wysuwu drutu.

  Obecnie mam przy sobie tylko tę płytkę sterowania, migomatu nie mam przy sobie i dopiero za jakiś czas będę mógł dalej analizować. Wszelkie sugestie mile widziane.

  Pozdrawiam,
  Tomek
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich.
  Niestety temat ciągle aktualny, a co gorsza, zrobił się pilny.

  Rozrysowałem choć część schematu płytki sterowania, podłączyłem, zacząłem mierzyć i ciągle nie wiem co mu jest.
  Schemat częściowy:
  Elektra Beckum 160/60 ET Combi - sterowanie przestało działać

  Podsumuję aktualny status:
  - brak wysuwu drutu - silnik ani drgnie
  - spawanie "możliwe" tylko w trybie "stitch" bo jest załączany stycznik, ale drut nie jest wysuwany dlatego w cudzysłowie - jak się wysunie go ręcznie to da się spawać.

  Na płytce są dwa przekaźniki: RLY1 (nazwy i numery moje) załącza napięcie na stycznik (a on włącza trafo), a RLY2 ma włączać silnik wysuwu drutu. Przed RLY2 jest tranzystor T2 - na jego bazie jest podawane napięcie jak włączam przycisk (ok. 10V - w trybie manual), ale na kolektorze jest ciągle 12V - czyli jakby T2 "nie zwiera" i nie podaje masy w celu załączenia RLY2. A może coś mu przeszkadza...?

  Nie badałem na razie wątku dlaczego w trybie stitch RLY1 jest włączany - skupiłem się na tym manualu, skoro do bazy T2 dochodzi sygnał...

  Na schemacie nie narysowałem jeszcze przełącznika trybów. Ale w trybie manual katoda diody D5 jest połączona z przyciskiem spawania (czyli katoda D5 jest wtedy zwierana do masy). Wydaje się więc, że RLY1 powinien wtedy się załączyć. A się nie włącza - może jednak T2 nie jest winny?

  Uprzejmie proszę o sugestie:
  * co zbadać dalej? Pierwsza sugestia nasuwa się sama: T2 - ale czy faktycznie jest on głównym podejrzanym?
  * po co jest dioda D3? czy czasem nie jest tak, że T2 poda masę dla RLY2, to dzięki D3 załączy się także RLY1?
  * konstrukcja z kondensatorem 47uF i R3 jest dziwna - po co to?

  Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

  Pozdrawiam nocno-porannie na styku dwóch czasów ;)
  Tomek
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 16  
  W tych migach tej firmy przynajmniej ja się spotkałem napięcie do sterowania posuwem jest pobierane z prostownika transformatora spawalniczego.Sprawdź czy w momencie naciśnięcia przycisku w pakiecie pojawia się napięcie na cewce stycznika tu będzie problem, czy poprawnie zamontowałeś ten stycznik :?:
 • Poziom 9  
  Dzięki za zainteresowanie.
  Silnik posuwu drutu sterowany jest przez przekaźnik RLY2 ze schematu. Zasilanie płytki sterowania jest z osobnego transformatora zwracającego dwa napięcia: ~9V i ~28V (po wyprostowaniu wychodzi 12V i ~40V, a nawet ~50V). Napięcia są ok, nawet NE556 też wydaje się pracować poprawnie.

  Sprawdziłem tranzystor T2 (BC546), który był głównym podejrzanym (na bazie ma napięcie z NE556, ale nie włącza przekaźnika) - wygląda na uszkodzony (brak przejścia w każdą stronę badając jak diodę, zerowe hfe badając miernikiem wzmocnienia).

  Ponieważ zależy mi na czasie, to zacząłem szukać sprawnego podobnego tranzystora w rupieciach. Wymontowałem z innego urządzenia tranzystor C33740 (BC337). Na oko wydaje mi się, że w tym przypadku może być zastępnikiem. Co sądzicie?

  Specyfikacje bc546 z elektrody:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=201610

  bc337:
  http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/50731/FAIRCHILD/BC33740.html

  Będzie ok?

  Pozdrawiam,
  Tomek
 • Poziom 9  
  Wymieniłem tranzystor, spawarka działa. Zamykam temat.

  Pozdrawiam,
  Tomek

  p.s.
  schemat płytki sterowania trochę rozbudowałem w stosunku do tego, co umieściłem 2 dni temu. Ale nie dokończyłem (może z 40% doszedłem do 50%), więc chyba nie ma sensu tutaj wrzucać. Ale jakby ktoś kiedyś potrzebował, to proszę się zgłosić na PW.