Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Corolla Verso '05 nie zawsze działający wentylator chłodnicy

Leap 11 Jul 2012 13:39 2782 1
 • #1
  Leap
  Level 17  
  Sprawa dotyczy corolla verso 2005 vvti 1.6 (benzyna)
  http://www.toyodiy.com/parts/q_E_200410_TOYOTA_COROLLA+VERSO_ZNR10.html

  Jest to vvti 1.6 gdzie jest jeden wentylator dla chłodnicy i klimatyzacji.

  Problem jest taki ze nie zawsze włącza się wentylator objaw np w niedziele zapaliła mi się kontrolka temperatury płynu chłodnicy i musiałem zrobić przymusowy postój w mieście. Postawiłem samochód na warsztat i okazuje się ze wszystko działa poprawnie, pompa wody, termostat wentylator ,przekaźniki po podłączeniu komputer też widać prawidłową temperaturę itd. Tylko "prawdopodobnie"* nie zawsze włącza się wentylator i chyba winna jest jakaś dioda przy czujniku ciśnienia klimatyzacji która przełącza jakieś obwody źródła temperatury.

  Proszę o pomoc w opisaniu jak to działa w tym modelu co faktycznie steruje praca wentylatora w przypadku włączonej klimatyzacji (mam klimatronik) i wyłączonej klimie.

  Może jakieś schematy elektryczne (były by mile widziane )

  * przy wyłączonej klimie na komputerze była temperatura 100 st.C a wentylator się nie włączał, natomiast jak włączy się klimę to wentylator już częściej się włączał. ps. Silnik raz zagrzał mi sie na działającej klimie wtedy wentylator się nie kręcił.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  Leap
  Level 17  
  Problem został rozwiązany.
  W skrzynce z bezpiecznikami/przekaźnikami - gdzie jest przekaźnik od FAN. Badając miernikiem wszystko wyglądało poprawnie lecz nie zawsze wentylator się załączał, okazało się że jedna z nóżek w tym gnieździe nie zawsze sięgała do styku. rozwiązanie jest takie że elektryk wyciągnął przewody z tego gniazda do oddzielnego gniazda i tam został przełożony przekaźnik FAN.
  Teraz działa poprawnie.