Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GIGABYTE GA-M720-US3 - po wymianie zasilacza komputer sie nie włącza.

kamdych 11 Lip 2012 14:44 2094 11
  • #1 11 Lip 2012 14:44
    kamdych
    Poziom 2  

Witam mam problem ostatnio była u mnie burza i nagle komputer sie wyłączył następnego dnia komputer się już nie włączał zauważyłem że do kompa nie płynie prąd wiec kupiłem nowy zasilacz 600 W wcześniej miałem Logic 500 W. teraz jak wszystko podłączyłem komputer sie ni włącza prąd w płycie głównej jest bo na wtyczce ethernet świeci sie dioda gdy ruszam na boki kablem ATX wiatraczek od płyty sie zaczyna powoli kręcić lub na zmianę z Wiatraczkiem Zasilacza.Gdy dzisiaj sie zdenerwowałem i zacząłem mocno kręcić tym kablem komputer załapał na 3-5 s i się wyłączył nie mam pojęcia o co chodzi.

Moja specyfikacja:
    Zasilacz - MODECOM FELL 600 PRO
    Płyta Główna - GIGABYTE GA-M720-US3
    Karta Graficzna ---||---- 9800 GT

0 11
  • #2 11 Lip 2012 14:46
    Komisarz Ludowy
    Poziom 8  

Niewykluczone, że to nie tylko zasilacz padł. "Obwąchiwałeś" może komputer w poszukiwaniu spalenizny?

0
  • #3 11 Lip 2012 14:48
    1684985
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 11 Lip 2012 14:59
    kamdych
    Poziom 2  

płyta jest chyba ok bo prąd przez nia przechodzi poza tym dzisiaj komputer załapał i sie włączył na ok 5s jak sie bawiłem tym kablem ATX

0
  • #5 11 Lip 2012 15:08
    1684985
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 11 Lip 2012 15:30
    pudzianowski
    Poziom 28  

What napisał:
    Czyli spalony zasilacz zmieniłeś na zrypany zasilacz. Brawa. Pożycz od kolegi i się okaże, żeby nie rzucać kasy w błoto, jeśli to nie to.

Cześć.
    Nie mogę się z tym zgodzić.
    Co w przypadku gdy uszkodzona jest płyta główna w sposób powodujący "pociągnięcie za sobą" zasilacza? Odradzam eksperymenty, zalecając zajęcie się diagnostyką.
    Według mnie prawdopodobne jest wypalenie lub inne uszkodzenie gniazda znajdującego się na płycie głównej - "komputer załapał i sie włączył na ok 5s jak sie bawiłem tym kablem ATX ".
    Tym nie mniej zacząłbym od sprawdzenia samego - odłączonego od reszty podzespołów - tego nowego zasilacza.
    Z poważaniem
    Mateusz

0
  • #7 11 Lip 2012 16:55
    1684985
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 11 Lip 2012 20:27
    kubasiek221
    Poziom 14  

Moi drodzy.
    Jeżeli zasilacz był spalony to automatycznie można stwierdzić uszkodzenie gniazda na płycie lub spalenie całej płyty.
    Nie wyobrażam sobie by zasilacz przyjął przepięcie i potocznie mówiąc 'zatrzymał je w sobie'
    Przepiął je na gniazdo i się skończyło :)

Nowy zasilacz jest sprawny, proponowałbym spróbować z inną płytą, lub zakup samego gniazda.
    Pozdrawiam :)

0
  • Pomocny post
    #9 11 Lip 2012 21:45
    pudzianowski
    Poziom 28  

kubasiek221 napisał:
    Moi drodzy.
    Jeżeli zasilacz był spalony to automatycznie można stwierdzić uszkodzenie gniazda na płycie lub spalenie całej płyty.
    Nie wyobrażam sobie by zasilacz przyjął przepięcie i potocznie mówiąc 'zatrzymał je w sobie'
    Przepiął je na gniazdo i się skończyło :)

Nowy zasilacz jest sprawny, proponowałbym spróbować z inną płytą, lub zakup samego gniazda.
    Pozdrawiam :)

Cześć.
    W zasilaczach stosowane są warystory, które za zadanie mają przejmować na siebie przepięcia i zazwyczaj przepalać bezpiecznik. Tym samym chronią elektronikę znajdującą się w dalszej części. Oczywiście nie ochronią przed każdym możliwym przepięciem, tym nie mniej takie zabezpieczenia są fabrycznie montowane i nie można twierdzić iż przepięcie automatycznie "idzie dalej".
    Co do nowego zasilacza nie byłbym taki pewien, zwłaszcza po podłączaniu do potencjalnie uszkodzonej płyty głównej. Tutaj proponuję doczytać o uruchamianiu zasilacza komputerowego bez podłączania go do komputera. Ogólnie widzę potrzebę wykonania kilku podstawowych pomiarów, do tego niezbędny będzie miernik i nieco wiedzy.
    Z poważaniem
    Mateusz

0
  • #10 11 Lip 2012 22:01
    kamdych
    Poziom 2  

Czyli teraz tak w jednej odpowiedzi co powinienem zrobić?? zaniesc kompa do serwisu tam mi to gniazdo wymienią??

0
  • #11 11 Lip 2012 22:20
    1962713
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 11 Lip 2012 22:22
    pudzianowski
    Poziom 28  

kamdych napisał:
    Czyli teraz tak w jednej odpowiedzi co powinienem zrobić?? zaniesc kompa do serwisu tam mi to gniazdo wymienią??

Cześć.
    Najpierw trzeba ustalić co tak naprawdę jest uszkodzone, ewentualnie choć wykluczyć jakiś lub jakieś podzespoły. Generalnie trzeba posprawdzać i można to wykonać w warunkach "domowych", lecz wymaga to doczytania o sposobie wykonania kilku podstawowych pomiarów zamiast - dosłownie i w przenośni - porywania się na zakup i wymianę gniazda. Podpowiedzi proponuję poszukać w ogłoszeniach w dziale Komputery Zasilacze.
    Z poważaniem
    Mateusz

0