Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie.

baszar_teg 12 Lip 2012 00:24 8340 12
  • #1 12 Lip 2012 00:24
    baszar_teg
    Poziom 10  

U bydgoskiego autoelektryka natknąłem się na ciekawe DRL.
    Niestety nie pomne producenta, ale mówił, że robione w Bydgoszczy.

Kształt prostopadłościenny z zaokrąglonymi rogami klosz ok 15 x 3 cm, w środku 3 diody w kształcie walców (źródło światła w zagłębieniu na szczycie walca), na metalowym tyle radiator, u góry typowa blaszka montażowa, z tyłu kabel 3 żyłowy. Pakowane w blistry z kartonem po 1 szt. Cena 75 zł/szt.

Świeciły jasno (z bliska oślepiały) i miały dobre kąty widoczności diod, wykonanie staranne. Bez porównania z chińszczyzną którą do tej pory widziałem. Elektryk wykorzystywał takie światło jako lampkę na klemy i bardzo je polecał.

EDIT:
    Znalazłem: Są to światła Fristom FT-030 http://www.fristom.com.pl/pl/produkty/1240317591/1264604463

Może ktoś się podzielić wrażeniami z użytkowania?
    TIA

1 12
  • Deimic Smart Home
  • #2 12 Lip 2012 11:01
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Mnie zastanawia tylko jedno... Dlaczego np. OSRAM robi DRL, które mają 2x7,5W i 400lm? Czyżby mieli gorszą technologię niż firma z Bydgoszczy?
    A co do lamp firmy Fristom, to na lampy FT-030 jakoś nie byli łaskawi zamieścić skanu homologacji na stronie.

0
  • #3 12 Lip 2012 15:14
    mczapski
    Poziom 38  

2*3,6 to mamy prawie 7,5. W jednym przypadku mówimy o kandeli a w dugim o lumenie. A poza tym nie byłbym taki pewien, czy nie przyjechały one z Azji.

0
  • Deimic Smart Home
  • #5 14 Lip 2012 14:54
    baszar_teg
    Poziom 10  

Po dostaniu świateł w swoje łapki muszę nieco zweryfikować opis.
    Tył nie jest metalowy ale plastikowy (pod użebrowanym plastikiem jest metalowy radiator), także blaszka montażowa jest z plastiku. Nie musi być to wadą - nie zardzewieje, farba się nie zetrze; trudno powiedzieć jak będzie z wytrzymałością.

Mam za to problem z działaniem lampek. Elektrykiem nie jestem ale wg. instrukcji podłącza się tak: biały do masy, czerwony zasilanie (pod stacyjkę 12-36 V), czarny sterowanie (pod oświetlenie pozycyjne 12-36 V). Przy napięciu na czarnym ma się świecić, a przy napięciu na czarnym i czerwonym ma gasnąć.

Podłączyłem do zasilacza: czerwony pod +12 V, biały pod -12 V -> świeci. Do tego czarny pod +12 V (to samo wyjście zasilacza co czerwony) -> nie zgasło tylko przygasło. to samo dla 24 V. Czy robię coś źle?

0
  • #6 14 Lip 2012 16:22
    piotrzac
    Poziom 2  

a co z homologacją, a jak pojedziesz na przegląd nie przyczepią się do nich??

1
  • #7 16 Lip 2012 14:53
    baszar_teg
    Poziom 10  

Lampki okazały się sprawne. Coś nie tak było z zasilaczem (swoją drogą ciekawe co - mierzyłem na nim tylko napięcia - były OK).

Fristom zachował się świetnie: pisałem maila w sobotę, w poniedziałek rano była odpowiedź, żeby podać adres to wyślą nowe. Podjechałem do firmy, na ich zasilaczu laboratoryjnym moja para działała. Ale i tak dostałem nową parę (też działały). W domu na zasilaczu ATX też działają.

@piotrzac
    Prawidłowa deklaracja zgodności jest wybita na kloszu: (E9) 00-RL 8037, jeśli w samochodzie będą zapalać się zgodnie z ECE-R87 diagnosta nie ma się do czego przyczepić.

Po zamontowaniu wstawię fotki.

0
  • #8 16 Lip 2012 17:56
    czopkin
    Poziom 11  

75zł to cena netto czy brutto za sztukę?

0
  • #9 17 Lip 2012 13:39
    Pelos
    Poziom 11  

75zl - raczej netto.
    Czekam z niecierpliwością na fotki :)
    Też się na nie czaje.

0
  • #10 18 Lip 2012 13:08
    j4rek
    Poziom 18  

A jak z zakłócaniem radia CB, masz możliwość przetestowania?

0
  • #11 18 Lip 2012 20:59
    baszar_teg
    Poziom 10  

75 to cena netto. Najtaniej w sklepie widziałem po ok. 93 zł.
    Firma ma zamiar zacząć sprzedawać (albo już zaczęła) też opakowania po 2 szt. - ceny nie znam.
    Przetestowania CB możliwości nie mam. Radia FM (fabryczna instalacja PSA) nie zakłóca.
    Za to przetestowałem podczas kontroli policji - zastrzeżeń nie było.
    Fotki postaram się wstawić jak najszybciej.

EDIT
    Oto zdjęcia. Jak coś źle wstawiłem proszę o uwagi - pierwszy raz wstawiam "elektrodą".
    Pierwsze sześć: słoneczny dzień 19:30. Aparat: małpka na auto.
    Widać z przodu, boku, góry, drogowe dla porównania, dwa detale.
    Ostatnie dwa: noc, słabo oświetlony (oko widziało przytłumione kolory) parking zadaszony. Aparat: badziewny telefoniczny, program w nim: jakiś postprocesing robi ale nie znam szczegółów. Spokojnie ciemną nocą można tym sobie awaryjnie oświetlić drogę.
    Samochód nie mój.

Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie. Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie. Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie. Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie. Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie.
    Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie.Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie. Światła do jazdy dziennej DRL polskie Fristom FT-30 proszę o opinie.

0
  • #12 08 Gru 2016 00:08
    Helec
    Poziom 8  

Trochę odkopię temat, ale jeśli ktoś się zastanawia nad tym modelem to można polecić, wszystkie autobusy MPK w Radomiu bez fabrycznych DRL mają założone właśnie te, żadnego szczerbatego nie widziałem (a jeżdżą już parę lat), świecą bez zarzutu. Osobiście planuje je zakupić w najbliższym czasie.

1
  • #13 04 Mar 2017 00:03
    baszar_teg
    Poziom 10  

Odkop x 2.
    Światła z postu #11 działają nadal, zero problemów. Przebieg strzelam na jakieś 40 kkm.

0