Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie Wodne Komputera

12 Lip 2012 02:17 5955 10
  • Poziom 2  
    Przepraszam jeśli jest coś nie tak z tematem ale pierwszy raz tutaj piszę

Mam problem z chłodzeniem.
    Specyfikacja komputera
    Płyta główna:Asus Maximus III Gene
    Procesor: Intel Core i5 750 @ 2666MHz
    Pamięć Ram:4x2GB Kingston PC3-10700 DDR3-1333
    Karta Graficzna:Nvidia GeForce GTX 460 x 2
    Monitor:Iiyama PLE2607WS
    System:Windows 7 Home Premium 64-bit
    Zasilacz:Corsair TX650W
    Obudowa:Cooler Master CM 690 II Advanced
    Nie wiem czy będą wam potrzebne dyski ale też podaję

Dysk systemowy:Kingston SV100S2128G - 128GB
    Dysk dodatkowy:Seagate ST31000340NS 1TB

Elementy Chłodzenia
    Chłodnica:Blackwater chłodnica Advanced 122 rev. 3.0
    Wentylatory:beQuiet BQT T12025-LR-B x3
    Pompka:EK Water Blocks EK-DCP 4,0
    Zbiornik:EK Water Blocks Reservoir Combo DCP 4.0
    Oczywiście także bloki wodne do kart i do procesora, których nie jestem w stanie podać
    Także wszelkie złączki i rurki
    Płyn:Feser One Cooling Fluid FES001

Chłodzenie Wodne Komputera

Zdjęcie nie jest stanem aktualnym ale nic się od tego czasu nie zmieniło
    Płyn uzupełniany jest na bieżąco.

Dobrze no to po całej specyfikacji czas na opisanie problemu

Komputer włącza się normalnie wszystko działa. Komputer może być odpalony nawet parę godzin, lecz gdy odpalę jakąkolwiek grę to mogę pograć z 15-20 min i wyłącza się karta graficzna lecz komputer cały czas chodzi - wentylatory się kręcą, płyn płynie w rurkach.

Temperatura podczas działania komputera nawet przez parę godzin bez dużego obciążenia jest w normie. Podczas wyłączenia karty graficznej nie byłem w stanie dokładnie sprawdzić temperatury, po prostu chłodnica jest gorąca, Płyn nie zdąży się ochłodzić.

W okresie zimowym wszystko działa w porządku, lecz teraz w okresie letnim zaczęły się problemy. Ważnym aspektem może być także mała wielkość pokoju, a co za tym idzie wysokie temperatury w pokoju: 29-31 stopni C.

Mam prośbę co można z tym fantem zrobić.

Myślę nad zmianą wentylatorów na szybsze nie koniecznie cichsze, a także wyciągnięcie chłodnicy na zewnątrz obudowy. I na tym pomysły mi się kończą.

Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie.
  • Poziom 39  
    Przerzuć chłodnicę przed karty, powinno być lepiej. Procesor sobie poradzi, i tak na ogół jest chłodniejszy od grafik.

Też mam EK DCP 4.0 ;)
    I dużo większą chłodnice, bo 3x120. 2x120 przy chłodzeniu CPU+SLI to raczej lekkie nieporozumienie.
  • Poziom 17  
    Dopatrzyłem się, że masz tylko jeden wentylator na chłodnicy. Proponuję dokupić(bądź założyć, jeśli masz) drugi wentylator. To pomoże lepiej schłodzić płyn.
  • Poziom 20  
    Majtas z tego co widzę, to są jeszcze 2 wentyle nad chłodnicą.
    Ja mam prawie identyczny układ, ta sama buda, chłodnica, pompa/rez ;)
    Doinwestuj trochę kompa i dorzuć jeszcze jedną podwójną chłodnicę na spód obudowy, ja mam jedną grafę HD5850 i temp płynu oscyluje w okolicach 32-38 st.
  • Poziom 19  
    Nikt nie zauważył, że on ma za słabą chłodnicę na taką konfigurację? ;) Przecież tam się przyda przynajmniej jeszcze jedna taka chłodnica ;)
  • Poziom 2  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Bardzo pomogły. Teraz wiem co muszę zrobić.

1.Dodatkowa taka sama chłodnica 2x120, która będzie na zewnątrz. Nie interesuje mnie za bardzo wygląd tylko poprawne działanie.
    2.Przestawienie chłodnicy pierwszej przed karty.

Jak coś zrobię to będę informował.
  • Poziom 20  
    A nie lepiej było by drugą chłodnicę na dół obudowy? Może być też np. 2x140, bo też powinna się zmieścić z tego co pamiętam. Mógł byś też pompkę umieścić wyżej, ja mam ją w miejscu napędów 5,25. i przy okazji możesz zmienić łączenie pomiędzy blokami kart graficznych na proste, poprawisz trochę flow ;)
  • Poziom 19  
    Lisek44 napisał:
    1.Dodatkowa taka sama chłodnica 2x120, która będzie na zewnątrz. Nie interesuje mnie za bardzo wygląd tylko poprawne działanie.

Czyli np. taki tandem ;)
  • Poziom 20  
    Raczej nie taki, ma być 2x120. Jak jedna chłodnica będzie zaraz nad drugą będą miały słabszą wydajność, w Dominoatorze II bez problemu mieści się druga na dole więc i holdery nie potrzebne.