Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 199-A zwiększony szum z głośnika przy słabym sygnale

bc211 12 Lip 2012 09:14 2138 0
  • #1 12 Lip 2012 09:14
    bc211
    Poziom 30  

Od jakiegoś czasu można było w necie wyczytać o szumiących Alanach 199-A, przeróbkach, modyfikacjach między innymi słynna modyfikacja Defendera, która została usunięta ze źródła, i której kopię mam na HDD.... Kilka takich sztuk z wyrwanym Q1 trafiło do mnie m.in. z tego forum, część z tego była zakupiona na aukcjach, a reszta to normalne przypadki.

Ktoś, kto naprawia te radia i przykłada się do roboty to wie, że producent dokonuje w nim poprawek w postaci dokładanych części i wie dokładnie po co to jest. Jednak część z nich jest co najmniej dziwna i od zawsze zastanawiałem się dlaczego te radia są fabrycznie porozstrajane, tzn. nie wszystkie cewki Rx-a są w rezonansie i dlaczego na domiar złego klienci informowali mnie, że radio czasem szumi jakoś inaczej, jakoś "bokiem" zbiera sygnał, a ja nie wiedziałem co jest.

Sytuacja wyjaśniła się jak jedno radio po precyzyjnym strojeniu wróciło do mnie z niedziałającym squelch'em. Wszystkie filtry zestrojone precyzyjnie to maksimum wzmocnienia na częstotliwościach rezonansowych. Okazuje się, że gość od mod'sa z wywalaniem bloków funkcjonalnych "stety'-niestety miał sporo racji, ale nie wiedział co jest powodem usterki, którą cholernie trudno wykryć, bo pojawia się i znika w najmniej oczekiwanym momencie.

Powodem usterki jest wzbudzanie się Q101. Może i ameryki nie odkryłem, ale sporo czytuję na takie tematy i jeżeli ktoś wcześniej to znalazł i gdyby o tym napisał, to nie zakładałbym tego tematu. Squelch nie działa z powodów widocznych na oscylogramach.

Modyfikacja kolegi Defender1 Link, Link

"Stety", bo usunięcie Q1 powoduje zmniejszenie pojemności T1-C5 » tym samym obwód wejściowy (obwód bazy Q101) rozstraja się i możliwość wystąpienia wzbudzenia maleje, zaś wzbudzony układ generuje teraz oscylacje poza pasmem CB.

Niestety, bo usunięcie Q1 powoduje utratę funkcji ATT » napięcie w.cz., które pochodzi od nadajnika przedostaje się do bazy Q101 i po dłuższym czasie nadawania częściowo uszkadza się jego złącze B-E, co powoduje obniżenie wzmocnienia i radio z wyrwanym Q1 już się nie wzbudza, lecz spada jego zasięg, nie słyszy szumów własnych, na antence samochodowej z ujemnym zyskiem nie słyszy szumu tła. Po prostu radio staje się głuche jak pień i jest to rozwiązanie niewłaściwe.

Kilka pomiarów z usterki

1. Im bliżej do rezonansu T1, T2, T3, im bardziej precyzyjne strojenie, tym bliżej do wzbudzenia,
    im bliżej do zwarcia w antenie, tym wyższa częstotliwość oscylacji.

2. Zwarcie w antenie: 40mV na wejściu FT1, 100mV na wyjściu FT3.
    Napięcia p.cz. w okolicy 10,7MHz 455kHz w chwili wzbudzenia odpowiadają poziomowi sygnału 20mV w antenie.

3. Najbliżej do wzbudzenia przy zwarciu R4-C8-T2 bezpośrednio do GND.

Usterka podobna jak w sunkerze, którego nie tak dawno opisywałem, tzn generowanie oscylacji w okolicy 27MHz (rezonans T1), które wzbudzają się podobnie jak w alanie 109 również od załączenia lutownicy, ale objawy są NIE uciążliwe - po prostu: zwiększony szum z głośnika przy słabym sygnale, co powoduje zmniejszenie zasięgu, a w skrajnych sytuacjach znaczne podniesienie progu załączenia się blokady szumu (również w przypadku braku odbieranego sygnału).

Zrzuty z oscyloskopu wpiętego do wyjścia cewki T5

4. ARW przy Q101 działa prawidłowo do momentu zrównania się f oscylacji z f kanału » powstaje fałszywy sygnał 10,695MHz:

- wyjście cewki T2 27.200 20mV przy sygnale 30mV w antenie poza kanałem 20 ustawionym na generatorze
    - wyjście cewki T2 27.200 1mV przy sygnale 30mV w antenie na kanale 20 ustawionym na generatorze

I tu sytuacja podobna, tzn wzbudzanie się ARW, co powoduje wydobywanie się z głośnika warkotu,
    który w dodatku zależy jeszcze od położenia gałki głośności.

5. Częstotliwość oscylacji (w przeciwieństwie do sunkera) jest cholernie nie stabilna
    Jak widać nie wygląda to zbyt pięknie i mój oscyloskop czasem nie wie do czego się synchronizować.

6. Zrównanie się f oscylacji z f odbieranego kanału zależy jeszcze :!: (nie mam pojęcia jakim cudem) od częstotliwości heterodyny, dlatego zrównanie się f (wystąpienie wzbudzenia kanałowego) jest praktycznie NIEMOŻLIWE.

Objawia się to "szatkowaniem" kilkanaście Hz, coś jak łopotanie flagi.

7. Wzbudzenie w 100% przypadków ma charakter poza kanałowy. To dlatego tak trudno je znaleźć (pkt. 6)

Gdybym miał czytać podobny temat, to na pewno nie chciałbym na niego trafić, bo przysparza to dodatkowej pracy w naprawach. Niestety stwierdzam jednoznacznie, że radia są fabrycznie wadliwe, a porozstrajane filtry, to celowa robota mająca na celu ukrycie wady fabrycznej radia - nie wierzę w przypadki rozstrojonych radii z nienaruszoną plombą liczone w dziesiątkach. Jak już wspomniałem precyzyjne wystrojenie powoduje wzbudzenie » wystarczy minimalnie obrócić filtrem i problemu nie ma.

Na chwilę obecną testuję taką wersję mod'sa:

1. Usunięcie R3, który jeżeli dobrze się przyjrzeć po ścieżkach i zerknąć na schemat jest założony źle (inne wyprowadzenia T2) i zamiast poszerzać pasmo przenoszenia, to je zawęża :? (chyba, że takie było założenie). Eliminacja R3 powoduje poszerzenie pasma przenoszenia Q101 » tym samym dalej mu do wzbudzenia.

2. Zamieniam C6 33pF na 18pF i dostrajam następnie T1 (Xl=Xc), żeby przeważyć reaktancję pojemnościową C5 względem T1 » wtedy tranzystorowi dalej do wzbudzenia.

3. Wymiana R4 220R na 2k2 » wzmocnienie spada minimalnie, natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia wzbudzenia oscylacji gwałtownie maleje.

I teraz mały test:

1. Radio odbiera szum własny z odłączoną anteną
    2. Radio zbiera szum tła metodą "na śrubokręt"
    3. Radio wycisza szum własny przy zwarciu w antenie
    4. Jeżeli jest na odwrót, to jest źle

Niestety nie wiem co jest powodem problemu. Wszystkie znane mi metody znalezienia przyczyny usterki są nieskuteczne.
    Jeżeli coś umknęło mojej uwadze, to na pewno dopiszę. Całość była zrobiona zaledwie w godzinę i nie mam teraz czasu na nic.

Wszelkie podpowiedzi usunięcia problemu jak również sposobu na znalezienie przyczyny wzbudzenia Q101 mile widziane.

Marcin, pozdrowienia

0 0