Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[mikrotik] Przekierowanie IP publicznego do klienta

patefoniq 12 Lip 2012 10:10 2088 3
  • #1 12 Lip 2012 10:10
    patefoniq

Poziom 11  

Witam!

Proszę o poradę. Mam mikrotika RB711, na którym net pobierany jest drogą radiową. Mikrotik ten ma skonfigurowany adres publiczny na interfejsie wlan. Do interfejsu ethernet podłaczony jest klient, który chciałby adres publiczny. Wiem, że można zrobić nat i klient może np. wpisać sobie adres z puli adresów prywatnych, a ja mogę mu na ten adres zanatować publiczne IP (porty 0-65535). Jak natomiast, zrobić tak, żeby klient mógł wpisać sobie adres publiczny i żeby rb711 było praktycznie nie widoczne w sieci, tylko transparentnie przerzucało cały ruch na mikrotika u klienta, a ten mógł u siebie uruchamiać wszystkie usługi (używając IP publicznego, otrzymanego od ISP), jakie tylko mu przyjdą do głowy.

0 3
  • #2 12 Lip 2012 10:29
    szwagros
    Poziom 31  

Użyj bridge, dodaj do niego porty wlan i ether. Adresu dla MT nie musisz ustawiać, ale jeśli to zrobisz, ustaw go na interfejsie bridge i musi on być inny niż ten przyznany klientowi. Pamiętaj, że dostawca może filtrować adresy MAC, w takiej konfiguracji będzie on widział adres MAC komputera klienta a nie MT.

0
  • #3 12 Lip 2012 10:45
    patefoniq

Poziom 11  

Super, tak właśnie myślałem, że robi się to za pomocą bridge. Coś kojarzę, że w DSL TPsy, jak są podłaczane modemy Speedstream, to tam właśnie też używa się opcji bridge. Dziękuję za odpowiedź, w weekend to przetestuję i dam znać. Za mikrotikiem też jest mikrotik ;)

0
  • #4 14 Lip 2012 18:47
    patefoniq

Poziom 11  

A powiedz mi jeszcze jakie arp ustawić? Enabled, czy proxy-arp?
    Na bridge oczywiście.

Dodano po 54 [minuty]:

Coś mi nie ruszyło, być może to kwestia adresu MAC, ale nie wiem jak zmienić adres MAC na swoim Interfejsie WANowym. Pole z MAC jest nieaktywne.

0