Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MF 27 siłowniki elektryczne sterowanie.

12 Lip 2012 10:32 1825 20
 • Poziom 33  
  Witam.
  W wyżej wymienionym kombajnie do włączanie poszczególnych sekcji maszyny użyto siłowników elektrycznych. Pojawił się problem z ich działaniem. Po poszukiwaniach znaleziono przyczynę czyli wyłącznik nad prądowy bimetaliczny zamontowany w każdym z silników siłownika. I teraz są one wg mnie dziwnie sterowane nie wiem czy było tak fabrycznie (brak schematów) a więc po podaniu napięcia wysuwa się w skrajne położenie ale żadna z krańcówek nie odcina potem od nich napięcia a sprawę wyłączenia napięcia załatwia bimetal. Przy niektórych siłownikach nawet krańcówki nie występują.
  Pytanie czy tak było fabrycznie? I drugie jeśli tak fabryką wymyśliła to są gdzieś do kupienia wyłączniki nad prądowe bimetaliczne. Żadne inne raczej nie wchodzą w grę ze względu na zmianę polaryzacji napięcia silnika, chyba że by zamontować wyłączniki nad prądowe jeszcze w kabinie operatorskiej przed przekaźnikami, które tworzą przełącznik "krzyżowy".
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 34  
  Najprawdopodobniej to jest fabryczne rozwiązanie. Często się spotykam z taką technologią w prasach zwijających, gdzie napęd igieł realizowany jest siłownikiem elektrycznym sterowanym przez PWM. Tam właśnie rolę wyłączników krańcowych spełnia układ elektroniczny mierzący pobór prądu i odłączający zasilanie. Przykład: prasa Fiat Agri prąd pobierany przez siłownik 10A podczas normalnej pracy, zatrzymanie siłownika przy 20A.
 • MetalworkMetalwork
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Nie wiem czy to by tutaj spełniło swoje zadanie, ale kiedyś robiłem przekaźniki prądowe z kontaktronów. Mianowicie owijałem kontaktron kilkoma zwojami przewodu nawojowego. Ilość zwojów należało dobrać do wartości kontrolowanego prądu. Stosowałem to np. jako czujnik świateł STOP w pojazdach. Tylko tam obciążenie było stałe i działało to dobrze, a w takim siłowniku mogłyby być przypadkowe zadziałania na skutek chwilowych przeciążeń. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, to pozostaje zaprojektować układ na wzmacniaczach operacyjnych mierzący prąd na rezystorze, i wyłączający zasilanie siłownika po przekroczeniu pewnej wartości prądu.
 • Poziom 10  
  Ktoś rozwiązał problem z tymi siłownikami ? Bo sam mam taki problem
 • Poziom 10  
  Rozumiem .Ja chce to zrobić na siłowniku bramowym który ma w sobie krancowki i poustawiac na krancowkach kiedy ma się wyłączyć.
  Bo w sumie to ja miałem aby jeden silownik od hederu i to jest zrobione na krótko przez przelacznik l/p A do załączenia mlocarni to było zrobione na linkę i ja chce przerobić na siłownik.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Tam to WGL dziwne sterowanie tymi siłownikami jest.Czytałem twojego wcześniejszego posta i tam pisałeś że w tych silownikach był bimetal i jak to działało ?
 • Poziom 33  
  Tam w słownikach jest bimetal, siłownik napina pasek a potem bimetal się rozgrzewa i odcina napięcie. Z tego względu siłownik z krańcówkami się nie sprawdzi bo nie ustawisz krańcowek tak by dobrze napieło pas a przez to możesz spalić pas lub spalić siłownik. Po drugie siłownik od bramy może mieć nie odpowiednią siłę do napięcia, za mała bądź za dużą .
 • Poziom 10  
  A gdzie jest ten bimetal w którym miejscu?Ale jak bimetal rozłączy to jak później cofnie siłownik?
 • Poziom 33  
  mati910807 napisał:
  To czyli prąd jest podawany cały czas i jak silownik wysunie się do końca to bimetal rozłączy jak ostygnie to znowu załączy? I tak w kółko?Dobrze rozumuje ?

  Dokładnie tak, w ten sposób cały czas napina pas.
 • Poziom 10  
  A ten silownik?
  I do czego mu ta krancówka po lewej stronie?
  https://goo.gl/images/KY2ACy

  Dodano po 1 [minuty]:

  Chodzi mi o ten pierwszy że zdjęcia on jest od załączenia hedera.
 • Poziom 33  
  Krańcowka wyłącza go ale w skrajnej pozycji gdzie pas jest zwolniony, w tej konfiguracji to ma sens, ale przy napinaniu pasa krańcowka nie zda egzaminu. Trzeba by coś kombinować z jakimś napinaczem na sprężynie i wtedy tak ustalić wysuw siłownika by to zagrało z krańcowka.
 • Poziom 10  
  Już chyba wiem jak to działa. Do silownika idzie napięcie przez specjalny moduł i jak silownik napnie pas to powstaje opór i większy pobór prądu i właśnie ten moduł odcina zasilanie. Teraz pytanko jak taki moduł zrobić?