Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MF 27 siłowniki elektryczne sterowanie.

12 Lip 2012 10:32 1825 20
  • Poziom 33  
    Witam.
    W wyżej wymienionym kombajnie do włączanie poszczególnych sekcji maszyny użyto siłowników elektrycznych. Pojawił się problem z ich działaniem. Po poszukiwaniach znaleziono przyczynę czyli wyłącznik nad prądowy bimetaliczny zamontowany w każdym z silników siłownika. I teraz są one wg mnie dziwnie sterowane nie wiem czy było tak fabrycznie (brak schematów) a więc po podaniu napięcia wysuwa się w skrajne położenie ale żadna z krańcówek nie odcina potem od nich napięcia a sprawę wyłączenia napięcia załatwia bimetal. Przy niektórych siłownikach nawet krańcówki nie występują.
    Pytanie czy tak było fabrycznie? I drugie jeśli tak fabryką wymyśliła to są gdzieś do kupienia wyłączniki nad prądowe bimetaliczne. Żadne inne raczej nie wchodzą w grę ze względu na zmianę polaryzacji napięcia silnika, chyba że by zamontować wyłączniki nad prądowe jeszcze w kabinie operatorskiej przed przekaźnikami, które tworzą przełącznik "krzyżowy".
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 34  
    Najprawdopodobniej to jest fabryczne rozwiązanie. Często się spotykam z taką technologią w prasach zwijających, gdzie napęd igieł realizowany jest siłownikiem elektrycznym sterowanym przez PWM. Tam właśnie rolę wyłączników krańcowych spełnia układ elektroniczny mierzący pobór prądu i odłączający zasilanie. Przykład: prasa Fiat Agri prąd pobierany przez siłownik 10A podczas normalnej pracy, zatrzymanie siłownika przy 20A.
  • MetalworkMetalwork
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Nie wiem czy to by tutaj spełniło swoje zadanie, ale kiedyś robiłem przekaźniki prądowe z kontaktronów. Mianowicie owijałem kontaktron kilkoma zwojami przewodu nawojowego. Ilość zwojów należało dobrać do wartości kontrolowanego prądu. Stosowałem to np. jako czujnik świateł STOP w pojazdach. Tylko tam obciążenie było stałe i działało to dobrze, a w takim siłowniku mogłyby być przypadkowe zadziałania na skutek chwilowych przeciążeń. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, to pozostaje zaprojektować układ na wzmacniaczach operacyjnych mierzący prąd na rezystorze, i wyłączający zasilanie siłownika po przekroczeniu pewnej wartości prądu.
  • Poziom 10  
    Ktoś rozwiązał problem z tymi siłownikami ? Bo sam mam taki problem
  • Poziom 10  
    Rozumiem .Ja chce to zrobić na siłowniku bramowym który ma w sobie krancowki i poustawiac na krancowkach kiedy ma się wyłączyć.
    Bo w sumie to ja miałem aby jeden silownik od hederu i to jest zrobione na krótko przez przelacznik l/p A do załączenia mlocarni to było zrobione na linkę i ja chce przerobić na siłownik.

Dodano po 2 [minuty]:

Tam to WGL dziwne sterowanie tymi siłownikami jest.Czytałem twojego wcześniejszego posta i tam pisałeś że w tych silownikach był bimetal i jak to działało ?
  • Poziom 33  
    Tam w słownikach jest bimetal, siłownik napina pasek a potem bimetal się rozgrzewa i odcina napięcie. Z tego względu siłownik z krańcówkami się nie sprawdzi bo nie ustawisz krańcowek tak by dobrze napieło pas a przez to możesz spalić pas lub spalić siłownik. Po drugie siłownik od bramy może mieć nie odpowiednią siłę do napięcia, za mała bądź za dużą .
  • Poziom 10  
    A gdzie jest ten bimetal w którym miejscu?Ale jak bimetal rozłączy to jak później cofnie siłownik?
  • Poziom 33  
    mati910807 napisał:
    To czyli prąd jest podawany cały czas i jak silownik wysunie się do końca to bimetal rozłączy jak ostygnie to znowu załączy? I tak w kółko?Dobrze rozumuje ?

Dokładnie tak, w ten sposób cały czas napina pas.
  • Poziom 10  
    A ten silownik?
    I do czego mu ta krancówka po lewej stronie?
    https://goo.gl/images/KY2ACy

Dodano po 1 [minuty]:

Chodzi mi o ten pierwszy że zdjęcia on jest od załączenia hedera.
  • Poziom 33  
    Krańcowka wyłącza go ale w skrajnej pozycji gdzie pas jest zwolniony, w tej konfiguracji to ma sens, ale przy napinaniu pasa krańcowka nie zda egzaminu. Trzeba by coś kombinować z jakimś napinaczem na sprężynie i wtedy tak ustalić wysuw siłownika by to zagrało z krańcowka.
  • Poziom 10  
    Już chyba wiem jak to działa. Do silownika idzie napięcie przez specjalny moduł i jak silownik napnie pas to powstaje opór i większy pobór prądu i właśnie ten moduł odcina zasilanie. Teraz pytanko jak taki moduł zrobić?