Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szeregowe łączenie głośników...

17 Sty 2005 19:19 3526 7
 • Poziom 12  
  Mam pytanie jeżeli łączymy głośniki szeregowo to opór wzrasta a jeżeli rónolegle to spada. czy ta zasada dotyczy wszystkich głośników tzn. i wysokotonowych i niskotonowych? jeżeli budeję kolumnę dwudrożną na dwóch głośnikach na nisko i wysokotonowym i oba maj po 8 ohma i połączę je równolegle to będę miał kolumnę 4 ohma? bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. bo coś mi się zdaje że ktoś mi bzdety wciskał. dzięki !!!!!!!!!
 • Poziom 31  
  Opór całej kolumny jest ustalany na oporze głośnika basowego.
 • Poziom 28  
  jesli polaczysz dwa glosniki 8 omowe równolegle to calkowita impedancja tych glosnikow bedzie wynosic 4 omy
 • Poziom 20  
  jak beda to dwa glosniki NISKO i WYSOKO - tonowe to bedzie kolumna 8 ohm (tak mi sie wydaje :) )
 • Poziom 15  
  Tak jak pisał Banasiewicz. Jedynie w przypadku gdy głośnik wysokotonowy będzie pozbawiony filtra to bedzie mial wpływ na opór całego zestawu. Jednak jest to extremalna sytuacja która nie powinna mieć miejsca :)
 • Poziom 28  
  Witam
  Panowie, to nie do końca jest tak jak piszecie, zapraszam na moja stronke, i artykół zatytułowany "biamling kontra biwiring" tam próbuje wyjaśnic złozonośc tych zjawisk.P
  Dlatego proponuję takie rozwiązanie, bo temat jest zbyt obszerny na post.
  jk
 • Poziom 15  
  Niedoczytałem tego artykułu do końca, bo dość późno jest. Specjalnie w poprzednim poście jest wytłuszczony "opór". Na początku tematu nie ma nic o impedancji.
 • Poziom 43  
  przy szeregowym łaczeniu głosników zwiększają sie zniekształcenia - głośnik widzi jakby większa oporność. Która w przypadku łaczenia solo była by tylko niska impedancją wyjścia wzmacniacza a tak głosnik ma drugiego kompana...

  łaczenia wysokotonowego i niskotonowego w szereg nie polecam. Nie nalezy tez pomijać wpływu impedancji samej zwrotnicy na impedancje wypadkową całego zestawu. Każdy głośnik ma zmienna w całym paśmie przenoszenia impedancje. Na tyle głośnika napisana jest najmniejsza impedancja po przekroczeniu pierwszego rezonansu mechanicznego, przy którym impedancja jest największa nastepnie spada po obu stronach od Fs . Do tego jakby dodaje się lub odejmuje charakterystyka elementów dodatkowych czyli cewki na filtrze basowym w szereg i na glośniku równolegle wpiety jest kondensator jest to sytuacja filtru dolnoprzepustowego II-ego rzędu... W przypadku małych przekrojów cewek we zwrotnicy stratność wzrasta wraz z nią impedancja.

  i taka generalna zasada jesli już łaczymy głośniki równolegle czy szeregowo - to tylko tych samych typów i modeli (najlepiej parowane). Bo inaczej zrobi się bałagan na charakterystyce.

  upraszczając jesli na basie masz 8Ohm i na wysokim masz 8Ohm to się uznaje że głośniki mają 8 Ohm dla całego pasma przenoszenia. Głośniki co prawda są łaczone jakby równolegle z ta roznicą że sa podłaczone do zwrotnic. "Prąd zmienny"rozdziela się na zwrotnicy i raz widzi 8 Ohm głosnika basowego raz 8Ohm wysokotonowego. Do tego widzi też impedancje filtrów. Przez wysokotonowiec płynie tylko 3%-10% mocy całej kolumny. W momencie gdy wysokotonowiec ma minimalną impedancje, maksimum osiąga niskotonowy (nawet 6x więcej niż impedancja nominalna) dodatkowo przytłumiony cewką we zwrotnicy. XL=2PiFL.

  ta.music => RAdze sobie poczytac o zwrotnicach.